Yeni iPhone İlk Şarj Süresi Kaç Saat Olmalı?

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

iPhone ilk şarj süresi kaç saat olmalı sorusuna göreceli cevaplar veren çok sayıda siteye denk geldik.

Ad imageAd image

Telefonda ilk şarj süresi ne kadar olmalı ya da telefonda ilk şarj kaç saat olmalı soruları akıllı cihazların geneli için sorulmakta. Eskiden uzun süre şarjda tutulan cihazlar şimdilerde %100 dolmaları yeterli oluyor. Tabi bu durum tüm cihazlar için geçerli değildir.

Yeni Telefonunuzun Pilini Nasıl Kullanmalısınız?

Yeni bir telefon aldığınızda, pil ömrü ve performansı en önemli önceliklerinizden biridir. Peki, pilinizin en uzun ömürlü olması için onu nasıl kullanmalısınız?

Eski ve Yeni Gerçekler:

Eskiden, yeni bir telefonun ilk kullanımda tamamen şarj edilmesi ve genelde 7-8 saat şarjda bırakılması önerilirdi. Lityum iyon ve lityum polimer piller kullanan modern telefonlarda bu durum artık geçerli değildir. Bu piller “hafıza etkisi” yaşamaz ve ilk kullanımdan önce tam şarj edilmeleri gerekmez.

Ad imageAd image

Optimum Pil Ömrü için:

 • Maksimum Kapasiteye Doldurun: Yeni telefonunuzu ilk kez kullanmadan önce öneri olarak %100’e kadar şarjda bırakmak, pil yönetim sisteminin doğru şekilde kalibre edilmesine yardımcı olacaktır.
 • Aşırı Şarjdan Kaçının: Yeni telefonlar, aşırı şarjı önleyen karmaşık şarj devrelerine sahiptir. Pil tamamen şarj edildiğinde şarj işlemi otomatik durmakta.
 • Dolduğunda Fişini Çekin: Telefonunuzu %100 şarj olduktan sonra şarj cihazından çıkarmanız önerilir. Her telefonda olmasa da, uzun süre şarjda tutmak pil ömrünün kısalmasına neden olabilir. Bu olay genellikle kullanılan şarj cihazına bağlıdır. Bundan dolayı kesinlikle cihazın kendi orjinal şarj cihazını kullanın.
 • Gereksiz Boşalmalardan Kaçının: Cihazları kullanmadığınız zamanlarda ekranını kapatın ve arka planda çalışan uygulamaları isterseniz kısıtlayın.
 • Doğru Sıcaklıkta Kullanın: Lityum piller 0°C – 40°C arasındaki sıcaklıklarda verimli şekilde çalışır. Cihazları ne aşırı sıcaklarda ne aşırı soğuk ortamlarda kullanmaktan kaçının.
 • Orijinal Şarj Cihazı Kullanın: Telefonunuzla birlikte gelen orijinal şarj cihazını kullanmak en iyisidir. Kalitesiz şarj cihazları pil ömrüne ve cihaza zarar verir. Kendi şarj cihazı dışında bir cihazda kullanacaksanız bu şarj cihazı kesinlikle orjinal bir markanın cihazı olmasına özen gösterin. Artı gereksinimi karşıladığından emin olun.
 • Yazılım Güncellemelerini Yapın: Yazılım güncellemeleri pil optimizasyonları dahil olmak üzere çeşitli iyileştirmeler sağlamakta. Ama nadirde olsa tam tersi bir durumda yaşanabiliyor.
iPhone ilk sarj suresi kac saat olmali 1
iPhone ilk şarj süresi kaç saat olmalı

Lityum Pil Ömrünü Uzatmak İçin Öneriler

Lityum piller, günümüzde elektronik cihazlarda en yaygın kullanılan pil türlerinden biridir. Doğru şekilde kullanıldığında uzun ömürlü ve güvenilirdir. Ancak, çoğumuzun yaptığı hatalı kullanım alışkanlıkları pil ömrünü önemli ölçüde kısaltmakta. Örnek düzensiz olarak şarj ve şarjda cihazı kullanma.

1. Derin Deşarjdan Kaçının:

Lityum pillerin %100’den %20’ye kadar deşarj edilmesi idealdir. %10’dan daha düşük seviyelere deşarj etmek pil ömrüne zarar verir. Bu nedenle, cihazınızın otomatik olarak kapanmasına neden olacak kadar düşük bir seviyeye kadar deşarj etmemeye çalışın.

2. Aşırı Şarj Etmekten Kaçının:

Lityum pilleri %100’den fazla şarj etmek de pil ömrüne zarar verir. Bu nedenle, cihazınız tam olarak şarj olduktan sonra şarj cihazından çıkarın.

3. Optimum Sıcaklıklarda Kullanın:

Lityum piller 0°C ile 40°C arasındaki sıcaklıklarda en iyi şekilde çalışır. Cihazlarınızı aşırı sıcak veya soğuk ortamlarda kullanmaktan kaçının.

4. Doğru Şarj Cihazı Kullanın:

Her zaman cihazınızla birlikte verilen orijinal şarj cihazını veya uyumlu bir şarj cihazı kullanın. Ucuz ve kalitesiz şarj cihazları pil ömrüne zarar verebilir.

5. Pil Kullanımınızı İzleyin:

Pilinizin ne kadar süre dayandığını takip edin. Zamanla pilinizin daha çabuk tükendiğini fark ederseniz, pilinizin ömrünün sonuna yaklaşmış olabilir ve değiştirilmesi gerekebilir.

6. Kullanılmayan Cihazları Kapatın:

Kullanmadığınız cihazları kapatın veya uyku moduna alın. Bu, pilin boşalmasını önleyecektir.

7. Yazılım Güncellemelerini Yapın:

Cihazınızın yazılımını güncel tutmak, pil optimizasyonları da dahil olmak üzere çeşitli iyileştirmeler sağlayabilir.

8. Pili Kalibrasyon Yapın:

Bazı durumlarda pilinizin kalibrasyonu yapılması gerekebilir. Bu, pil göstergesinin doğru bilgi vermesini sağlar.

Bu önerileri takip ederek lityum pilinizin ömrünü uzatabilir ve cihazlarınızdan daha uzun süre faydalanabilirsiniz.

9. Şarj Dolarken Kullanım:

Şarjda kullanımlar genellikle az çok cihazın batarya ömrünü etkiler. Özellikle şarjda oyun oynamak ve video izlemek büyük ölçüde olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Bunlardan biri pi şişme sorunu. Bu daha çok şarjda kullanımlarda söz konusu olur. Aynı zamanda kalitesiz kablo ve şarj cihazlarının kullanılmasında.

iPhone ilk sarj suresi kac saat olmali 2
iPhone ilk şarj süresi kaç saat olmalı sorusu

Pil Ömrünü Uzatmak için Ek İpuçları:

 • Lityum pilleri uzun süre saklamayacaksanız, %50 seviyesinde şarj ederek saklayın.
 • Pilleri nemden ve aşırı sıcaklıklardan uzak tutun.
 • Pilleri yere düşürmemeye veya darbelere maruz bırakmamaya dikkat edin.
 • Pilinizin durumunu takip edin. Birçok telefon pilinizin sağlık durumunu gösteren bir seçeneğe sahiptir. Bu seçeneği kullanarak pilinizin ne kadar sağlıklı olduğunu takip edebilirsiniz.
 • Pilinizi kalibre edin. Pilinizin doğru şekilde kalibre edilmesi pil göstergesinin doğru bilgi vermesini sağlar.
 • Pil tasarrufu modunu kullanın. Piliniz azaldığında pil tasarrufu modunu kullanarak pil ömrünü uzatabilirsiniz.

iPhone ilk şarj süresi kaç saat olmalı ve pil ömrünü arttırmak için neler yapılmalı adım adım bu haberimizde anlattık.

Sonraki konu: iPhone sabaha kadar şarjda bırakmak zararlı mı

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe