Nokia Normandy = Nokia X Hakkında Herşey!

Nokia’nın Microsoft’a satılması ile birlikte markanın değerinin azalacağı yönünde yapılan yorumlara Nokia arka arkaya çıkarttığı Lumia ve Asha telefonlar ile en iyi cevabı vermiş gibi görünüyordu

Andronova

Nokia Symbian şokunu atlattıktan sonra, Samsung’un tekelinde olarak gördüğü Android pazarı yerine kendini neredeyse hiçbir üretici tarafından ilgi görmeyen Windows Phone ekosistemine entegre etmiş ve bütün telefonlarını bu işletim sistemi ile çalışır halde üretmişti. “Bir işletim sistemindeki en büyük üretici” konumunda olma fikri mükemmel gibi görünse de Lumia 920’nin çıktığı ilk günlerde stabilite sağlayamayan Windows Phone işletim sistemi bu telefonun gelişmesini ve kullanımını resmen baltaladığı da çokça dile getirilen bir eleştiri olmuştu.

Lumia 920

Birçok kişi Nokia’nın Microsoft’a satılmasının sebebini Nokia’nın Windows Phone işletim sisteminde böylesine ısrarcı olmasına bağlıyor. Lumia 1020 gibi bir telefonun Android işletim sistemine sahip olması ise Nokia’yı eski parlak günlerine döndürebileceğine inanlarsa oldukça fazla.

nokia-lumia-1020-thumb

Nokia’nın Android işletim sistemine sahip bir telefon üretmesi ise artık hayal değil. Uzun zamandır “Normandy” kod adıyla geliştirdiği telefonunda Android işletim sisteminin farklı bir şeklini kullanacak olan Nokia artık bu telefonda sona gelmiş görünüyor.

Normandy 4

Yapılan açıklamalara göre Normandy, Asha 500, 501, 502 ve 503 telefonlarının segmentinde yer alacak ve Android çekirdeği kullanan bir işletim sistemine sahip olacak. Yani bu işletim sistemi Kindle Fire HD’de kullanılan ve kendi marketi olan bir işletim sistemi olacak. Özellikle program geliştiricilerin küçük bir optimizasyonu ile rahatlıkla port edebileceği Android uygulamalarını Normandy’in kendi marketinde görmemiz çok zor değil.

Normandy 1

Nokia X olarak adlandırılan telefonun genel özellikleri ise şu şekilde olacak. Çift çekirdekli ve 1GHz hızında çalışan Snapdragon işlemci. 4 inç WVGAekran. 512 MB Ram, GB hafıza ve MicroSD desteği, 5 mega piksel arka kamera, 1500 mah pi, çift sim kart ve 6 farklı renk seçeneği olacak telefonun öncelikle Hindistan ve Güney Amerika pazarında düşük bütçeyle girmesi planlanıyor. 2014 Mart ayında çıkartılması planlanan bu işletim sistemi bakalım Lumia’nın üst modellerinde de yer alacak mı?

Normandy 2

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.