Twitter profil spotlight nedir işletme nasıl eklenir

Mustafa Kemal Erdem
Yazar Mustafa Kemal Erdem 4 Minimum Okuma

Twitter profil alanına girdiğinizde, profil spotlight’ ı adlı bir seçenekle karşılaştınız mı? Twitter profil spotlight ne demek ve nasıl kullanılır gerekli adımları bu haberde bulacaksınız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Twitter profil spotlight, fiziksel olarak faaliyet gösteren işletmelere yönelik önemli bilgilerin yer aldığı bir özelliği yayına aldı. Profilin üst alanında yakın bir konuma yerleştirebilen bu özellik işletmelere kolaylık sağlayacak. 5-6 Ay önce Dünya genelinde geniş çapta kullanıma sunulan profil spotlight (profil spot ışığı), ilgili işletmenin açık olduğu saatleri, adresini, telefon numarasını, iletişim e-posta adresini ve yol bilgisini harita özelliği ile aktarmayı sağlıyor.

Twitter location spotlight, insanların ilgili işletmenin açık olup olmadığına ve ne kadar uzakta olduğuna bakarak gidip gitmeyeceğine karar vermesine yardımcı olmakta. Lakin, Covid’ le bir çok işletmenin bilgilerinin güncel olmadığını gördük. En azında aktif bir hesaba sahip işletmenin bilgilerinin doğruluğu daha gerçek olacaktır.

Bazı ülkelerde işletmeler, yasal mevzu sebebiyle ve çalışan personellerini korumak adına çalışma saatlerini ayarlamak zorunda kaldılar. Sosyal medyada, işletmenin aktiflik durumunu öğrenmek adına tek bir kanal kullanmak yerine çoklu yollar tercih haline geldi. Tabi hızlı bir iletişim için en mantıklı olan seçeneğe yönelmek daha doğrusudur. Bu kanallardan biri Google Haritaları ve işletmem hesabı oluyor. Unutmadan, Yelp adlı hizmeti de bu sınıfta dahil ediyoruz.

Firmaların ve şirketlerin, internet genelindeki kayıtları normalde güncel olmak zorunda. Bu zorunluluğu nedense ülkemizde pek ön planda değil.

Twitter profil spotlight özelliği

2021 Yılında, sınırlı profesyonel hesabın denemesine açılan özelliğin tam anlamıyla kullanıma alınması sanırız geçen yılın ikinci çeyreğinde gerçekleşti.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Yeni özellik, hem insanlara kolaylık sunması, hem de işletmelerin tanıtımları için önemli bir rol oynamakta. Bize göre dikkat çeken bir yenilik ve yavaş yavaş geniş bir alana yayılacağını düşünüyoruz. Henüz, Türkiye’ de bir etkisini sanırız göremedik.

Twitter profil spotlight nasıl kullanılır?

Profil spotlight alanına nasıl işletme eklenir veya nasıl kullanılır soruları pek sorulmuyordur diye düşünüyoruz. Yine de genel başlıkları ile bu özelliği tanıtmak istiyoruz.

  • Hesabın profil alanına ilgili profil simgesine dokunarak ulaşın.
  • Profil düzenle ve hesabın türüne göre “Profesyonel profil düzenle” alanına girin.
  • Profil spotlight’ ı (konum) yazısına dokunun.
  • İlgili alandaki gerekli alanları doldurun.

İsteğe bağlı olan alanları duruma göre düzenlersiniz.

Twitter profil spotlight nedir 1
Twitter profil spotlight nasıl kullanılır
Twitter profil spotlight nedir 2
Twitter profil spotlight işletme nasıl eklenir
Twitter profil spotlight nedir 3
Twitter profil spotlight ne demek

Yol tarifi al adlı seçeneğin doğru çalışması için, adres bilgisini doğru şekilde girdiğinizden emin olun.

Twitter profil spotlight nedir 4
Twitter profil spotlight nedir işletme nasıl eklenir

Twitter konum nasıl eklenir ekleyemiyorum

Profil spotlight konum ekleme alanında sorun yaşandığında ne gibi işlemler yapılması gerektiği hususunda bir takım önerilerimiz olacak. Bu bilgilerin genel bir çok sosyal platformda kullanılabileceğini şimdiden belirtelim.

Twitter profil spotlight neden eklenmiyor sorusuna şu sıralama ile cevap vermek istedik:

  • Hesabın doğrulanmamış olmasından dolayı güvenli görümemesi.
  • Gerçek işletme olmadığının düşünülmesi.
  • Hesabın güven vermemesi. Yapılan paylaşımları veya girilen bilgilerin doğruluğu şüpheli olarak görülmesi.
  • İşlem yapılan internet veya cihazın güvenli görülmemesi.
  • Ceza almış hesaplarda bu tip işlemlere izin verilmemesi. İlgili cezanın büyüklüğüne göre ve kısıtlamanın kalmasına göre beklenmesi gerekebilir.
  • Yanlışlıkla veya geçici kısıtlamaların uygulanması. Böyle durumlarda bir gün beklenmesi önerilir.

Twitter profil spotlight tehlikesi

Profil spotlight, Twitter’ ın bir hizmeti olmasından dolayı, bazı dolandırıcıların aracı kaynağı olacağını düşünüyoruz. İnandırıcılık adına fake bilgilerini bu alanda kullanarak dolandırıcılıklarına bir kılıf uyduracaklardır. Sanırız, ilerleyen dönemlerde bu özelliğe yönelik değişimler karşımıza çıkacak. Şüpheli durumlara yönelik işletme doğrulaması ve dahası belki karşımıza çıkacak.

Sonraki: Twitter bir hata oluştu tekrar dene

Takip etmek:
Uzun yıllar teknolojiyle ilgili bir çok alanda çalışmış ve çalışma alanı ile ilgili gelişmeleri yakinen takip eden biri.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir