Özel ROM Geliştiricileri Android 4.4 Planlarını Ortaya Koymaya Başladı

blank

Android 4.4 KitKat, RAM optimizasyonunu beraberinde getirmiş olsa da, güncellemenin Android ekosisteminde 18 ayını dolduran cihazlara sunulmasına pek ihtimal verilmiyor. Google bu yönde bir karar alırken, diğer ortakların da bu kararı destekler yaklaşımlar sergilemeleri bekleniyor.

teknik destek

Android cihazınız için resmi güncelleme desteği son bulabilir ya da üreticinin sunmuş olduğu kullanıcı arayüzünü beğenmiyor olabilirsiniz. Bu durumda başvuracağınız tek yer özel ROM’lardır. ROM gelişimi konusunda ise Android işletim sistemi tam bir cennet.

Android 4.4’ün yayınlanması ile birlikte ekosistemin önde gelen yazılım geliştirme ekipleri ileriye dönük planlarını ortaya koymaya başladı. İlk akla gelen ekiplerden CyanogenMod, zaten bir süre önce Google+ hesabı üzerinden CyanogenMod 11(Android 4.4) çalışmalarının başladığını ifade etmişti. Hatta ekip, diğer geliştiricilerin de özel ROM’lar oluşturması adına bazı cihazlar için test sürümleri yayınlamışlardı.  Android 4.4’ün düşük donanımlı cihazlarda verimli şekilde çalışıyor olması, desteğin daha da genişleyeceği anlamı taşımıyor. Nightly sürümlerin kasım sonuna kadar yayınlanması bekleniyor.

AOKP tarafına baktığımızda ise bir taraftan Android 4.3 diğer taraftan ise Android 4.4 hazırlıkları aralıksız sürdürülüyor. Yoğunluk ise Android 4.4 tarafında sürdürülüyor. Geliştirici ekip Nexus cihazlar için Android 4.4 ROM’larını yayınladılar ancak resmi güncellemeler sonrası daha stabil ROM’lar yolda hazırlanacaktır. Resmi bir tarih verilmedi ancak AOKP’nin de kısa süre içerisinde Nightly sürümleri yayınlaması bekleniyor.

Android platformunda dikkat çeken ROM çalışmalarına imza atan Paranoid Android ekibi ise özel işlevlerin yer almadığı Android 4.4 AOSP ROM’u geçtiğimiz hafta yayınlanmıştı. Geliştirici ekip, Google+ üzerinden çalışmaların sürdürüldüğüne dair bir açıklama yayınladı ve söz konusu ROM’larda mümkün olduğu kadar stok Android deneyiminin yaşatılacağı ifade edildi.

Paranoid Android ekibinin yazılımlarda yeni sürprizlere yer vermesi bekleniyor. Geliştirici ekip ilk olarak yine Nexus cihazlara odaklanacak. Eylül ayında yapılan bir açıklamayı hatırlatacak olursak; ekip, Android 4.4 ile birlikte yazılım geliştirdiği cihaz sayısını düşüreceğini ifade etmişti. Bu sebeple üst seviye akıllı telefonların yanında popüler orta seviye cihazlar için yazılımların hazırlanması bekleniyor.

Yeni bir oluşum olan Omni ROM tarafında da hazırlıklar sürüyor. Omni ROM hakkında daha fazla detayı buradaki yazımızda bulabilirsiniz. Android platformuna yeni bir soluk getirmek isteyen geliştirici ekip; Galaxy Note, Galaxy S3, Nexus 4, Nexus 5, Nexus 7, LG Optimus G, Galaxy S2, Oppo Find 5, Xperia T ve daha pek çok cihaz için Android 4.4 çalışmalarını sürdürüyor. Yazılımların yılsonuna yetişmesi bekleniyor.

kaynak: AndroidAuthority

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!