Reklam virüsü nasıl temizlenir?

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

Siteye girdiğimde cobalten.com adresine yönlendiriyor ve sonra kendi kendine reklam açılıyor. Biz buna reklam virüsü diyoruz. Peki WordPress reklam virüsü nasıl temizlenir?

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Siteye girildiğinde cobalten. com/afu.php?zoneid=14078…açılıyor ve peşinede reklam açılıyorsa siteye kod yerleştirildiği anlamına geliyor. Çoğunlukla bahis reklamları gelmekte. Bu durum bazen telefona bulaşan virüs nedeniyle de açılabiliyor. Direk tarayıcıyı hedef alıyor ve tarayıcıya yerleşerek istediği reklamların açılmasını sağlıyor.

Yazımızda bir siteye bulaşan reklam virüsünden sonra ekrana gelen görselleri sizlerle paylaşmak istedik. Online site virüs taramasını yaptığımızda ise çoğu virüs bulamadı ama test ettiğimiz sitelerden sadece 2 site virüslü kodu gördü.

Virüslü kod “go.pub2srv. com/apu.php?zoneis… ” şeklinde java script ile oluşturulmuş. Dışarıdan sitenin kaynak koduna baktığımızda bu kod görülmüyor ama virüs taramasında çıkmakta. Genelde temada header.php, footer.php ve bileşenlere yerleştiriyorlar. Ama sildiğinizde biraz sonra bakıyorsunuz ki yine bu kod gelmiş. Peki reklam virüsleri nasıl temizlenir?

Biz bu virüsü test ettiğimizde Google Chrome’ da çıkıyor ama Safari tarayıcısında çıkmıyor. Birde bilgisayarda çıkmadı. Tabi bizde iyi bir virüs koruması var.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Reklam virüsü nasıl bulaşıyor

Temeli şu şekilde sitenin ftp dizinine yerleşen bir php dosyası siz ne kadar temadan kodu kaldırsanızda bu kodu tekrar yerleştiriyor. Bazen bir tane php dosyası çıkarken bazen birden çok bulunabiliyor. Bu virüsü siteye bulaşmışsa aşağıdaki durumlardan birinden veya bir kaçından kaynaklı sorundan dolayı bulaştığı anlamına geliyor.

 • Kullanılan hosting veya sunucuda güvenlik açığı var
 • Temada açık var
 • Warez tema kullanıyorsunuz
 • İnternette dolaşan temalardan birinden bulaştı
 • Yüklediğiniz eklentiden kaynaklı olabilir
 • Sitenin admin paneline girdiğiniz bilgisayarda virüs var
 • Virüslü bir yerden yönetim paneline girmişsiniz
 • Biri siteyi hacklemiş

Reklam virüsü nasıl temizlenir?

Reklam virüsü temizleme

Yukarıda bahsettiğimiz tarz da bir virüs bulaşmışsa büyük ihtimal ftp dizininde virüslü kodlar var. Sitede bakmanız gereken yerleri size sıralayacağız. İşlem WordPress reklam virüsü temizleme işlemidir. Diğer farklı kodlamaya sahip sitelerde de aynı mantıkla hareket ediniz.

 1. İlk önce ftp ana dizine bakınız.
 2. Klasörlerde yer alabilir wp-content ve wp-includes klasörlerini kontrol edin.
 3. Diğer klasörleri de inceleyin.

Sonra temadan footer ve header bölümlerine girip ilgili kod varsa silin. Birde görünümde yer alan bileşenleri içine girip solda footer, page, default ve sidebar gibi bölümlerde metin olanların içerisine girip kontrol ediniz. Ama yukarıdakilerden sonra bu işlemi yapınız. Malum sildiğinizde tekrar gelebiliyor.

Reklam virüsü temizlemeReklam virüsü neden bulaştı

Web sitesinde reklam virüsü nasıl temizlenir sorunuzun cevabını vermeye çalıştık. Cep telefona bulaşan virüs içinde internet bağlantısını sonlandırıp yedek alıp güncel virüs uygulaması ile tarama yapınız. Sonra malwarebytes tarzı uygulamalarla virüs taramasını başlatın. 


Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2019, 20:23

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak