Replika ürün nasıl anlaşılır? Kopya ürünü ayırt etme

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Birebir kopya ürünler nasıl ayırt edildiği sorusunu çoğunlukla teknolojiyle arası olmayanlar soruyor. Peki replika ürün nasıl anlaşılır?

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Günümüzde dünyaca ünlü markaların envayi çeşit ürünü bulunuyor. Bulunan bu ürünler markaların belirlediği kalite standartlarına uygun ve markanın adına yaraşır şekilde üretiliyor. Üretilen ürünün kalitesi ve markanın popülaritesi artıkça, o ürüne biçilen fiyat da artıyor, hatta bazen çok uçuk fiyatlara satışa sunuluyor. Tabi bazıları daha uygun fiyatta satılması için kaliteden ödün verebiliyorlar. Bir ürüne fazla para vermek istemeyip aynı zamanda o markayı kullanmak veyahut giymek isteyenler, o ürünün “Replika” denilen birebir kopyasına yani sahtesine başvuruyor. Bazen de orijinal sandığımız ürün sahte yani replika olabiliyor. Peki, replika ürün nasıl anlaşılır?

Replike cihazlara dikkat

Eskiden cep telefonlarını birebir kopyalarını Çin’ den getirilirdi. En dikkat çeken iPhone benzerleri olurdu. Lakin bir türlü işe yarar model kopyalayamazlardı. Çeşit olarak her türlü Android telefonun kopyasını görürdünüz. Lakin sistem tarafında çoğunlukla sorunlu cihazlardı.

Bizim hatırladığımız sürekli durduruldu hatalarının çıkması. Google Play’ ı veya bir uygulamayı açtığınızda ara ara durduruldu yazardı. Bazen çileden çıkaracak hale dönüşürdü. Her işlemde sürekli çıkar hale gelince fabrika ayarına döndürmek zorunda kalınırdı. Bazıları ise daha temiz uyumlu bir ROM bularak şansını denerdi.

Aklımıza gelen diğer bir durumda çok sayıda kullanıcıyı orjinal ürün diyerek kandırılması. Bu tiplerde orjinaline yakın cihazlar kullanılırdı. Peki orjinal olmayan cihaz nasıl anlaşılır?

Kullanılan malzemenin kalitesinden ayırt etme

Orijinal diye nitelendirilen yani replika olmayan ürün ile replika ürünü ayırmanın en kolay yolu ürünün kalite bakımından incelenmesinden geçer. Markalar ürettikleri ürünü her bakımdan en iyi şekilde üretme gayretini gösteriyorlar. Bu da demek oluyor ki bir ürünün üretiminde kullanılan ham madde (tekstil için kumaş, gözlük için cam vb.) sizi herhangi bir şekilde rahatsız ediyorsa replika olma ihtimali bulunuyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Çin mallarında kalite farkı her ürün için geçerlidir. Markalar uzak doğuda ürettiği ürünlerde her zaman malzeme sınıfını ve nasıl olacağını anlaşarak işlem yaptırır. Firmalarla yapılan anlaşmalar geri, dışarıdan gelen ürünlerin bir çoğu belli bir standart’ a göre üretilmekte.

Ürünün etiketinden ayırt etme

Orijinal ürünlerin etiketlerini firmalar, özellikle de iç etiketleri, firmayı temsil edecek şekilde tasarlıyor. Bu tasarım kullanılan etiketin üzerindeki firmanın ambleminden, etiketin yapıldığı malzemeye kadar firma tarafından hassasiyetle seçiliyor. Firmalar iç etiketlere replika ürünlerden orijinallerinin ayrılmasını sağlayan qr kod sistemini kullanıyor. Bu sistem sayesinde iç etiketi akıllı telefonlara okutarak ürünün orijinalliği hakkında bilgi sahibi olunabiliyor.

Amblemden ayırt etme

Üretici firmalar, markalarının eşsiz ve kusursuz olmasını ve bu firmanın üretimlerinin insanlar tarafından gururla taşınmasını istiyor. Bundan dolayı markayı temsil eden amblemler hemen hemen tüm ürünlerde uygulanıyor. Amblemler çok küçük detaylara sahip şekilde tasarlanıyor. Bu detaylar bazen bir kıvrım, bazen bir eğim bazen de bir işleme unsuruyla özelleştiriliyor. Replika ürünler amblemlerdeki bu minik detayları yansıtmakta yetersiz kalıyor. Bir ürünün amblemini detaylı inceleyerek ürünün orijinalliği hakkında fikir sahibi olunabiliyor.

Fiyatından ayırt etme

Markalar, ürettikleri ürünlere genellikle yüksek meblağlar biçiyor. Bu da demek oluyor ki bir markanın ürünü piyasanın çok altı fiyatta sunulmuş ise o ürünün replika olma ihtimali bulunuyor.

Kampanya adı aldın da çok sayıda dolandırıcılık yöntemi hala günümüzde devam etmekte. Bilinmeyen yerlerden gelen mesajlara ve aramalara itibar etmeyiniz. Gelen aramalardan emin değilseniz daha sonra aramasını söyleyerek araştırınız. Her zaman gelenin gerçek olup olmadığını gerçek kuruluşu arayarak teyit ediniz.

kopya urunu ayirt etme
Replika ürün nasıl anlaşılır? Kopya ürünü ayırt etme

Koddan ayırt etme

Bir ürünü replikasından ayırt etmenin en güvenilir yolu ürünün koduna bakmaktan geçiyor. Büyük markalar ürettikleri her ürün için o ürüne özel birer kod belirliyor. Bu kodlar o ürünün içte kalan, görünmeyen bir yerine işleniyor. İşlenen kodu, markanın sayfasından veya mağazasından sorgulatarak ürünün replika olup olmadığı anlaşılıyor.

Ek olarak kullandığınız ürünü orjinal ile karşılaştırmak adına hem özelliklerin hem tasarımın kontrol edilmesi gerekiyor. Her zaman yan sanayi denilen ürünlerin tam anlamıyla çalışmadığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda bir çok ürünü yan yana getirdiğinizde malzeme kalitesi gözle görülür bir haldedir.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.