Rusya Kendine Ait Mobil İşletim Sistemini Geliştiriyor!

media 13216

Rusya’dan ülke güvenliği adına bir önemli adım daha geldi. Her fırsatta kendi teknolojileri geliştirerek başta ABD ve Avrupa ülkelerine bağımlılığını azaltan ve Dünyayı satmış ABD servislerinin esiri olmaktan kurtulmak isteyen Rusya, Google yerine kendi arama motoru Yandex‘i bu yüzden destekliyor.

Andronova

Rusya bu kendileştirme projesini her alanda yapıyor. Visa, MasterCard gibi kendi kredi kartı sistemini oluşturmanın yanı sıra, son olarak da kendi internet’ini oluşturarak, ABD merkezli internetten ayrışmanın planlarını yapıyordu.

Şimdi aldığımız habere göre Rusya, %90 oranında kullanılan Android ve iOS mobil işletim sistemlerine alternatif olarak, kendine ait bir mobil işletim sistemini geliştirmenin planlarını yapıyor.

sailfish

Rusya Haberleşme Bakanı Nikolai Nikiforov’un söylediğine göre, Finlandiyalı telefon üreticisi Jolla ile görüşülmekte ve işletim sistemi olarak da Jolla’nın Sailfish mobil işletim sistemi üzerinde konuşulmakta.

Her uluslararası servisiyle Dünyayı elinde tutan ABD’nin mobil sektöründeki Android ve iOS işletim sistemine karşı, Finlandiya, Çin ve Rusya‘nın birlikte çalışarak geliştirecekleri yeni mobil işletim sisteminin büyük ses getirmesi bekleniyor.

Ne dersiniz, biz de kendi mobil işletim sistemimizi geliştirebilir miyiz?

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın