Samsung Galaxy S4 ile iPhone 5 Dev Kapışma! [Karşılaştırma]

Samsung Galaxy S4 ile iPhone 5 Dev Kapışma! [Karşılaştırma]
müşteri hizmetleri

Değerli Andronova severler,

Nihayet beklenen gerçekleşti ve dün gece yeni Samsung Galaxy S4'ün canlı olarak lansmanı yapıldı. Kimilerinin beklentilerini karşıladı, kimileri için ise çok uzak. Hatırlarsanız bu durum aynı şekilde iPhone 5'te de olmuştu. Kullanıcılar, üreticilerden sadece donanımsal veya yazılımsal yenilik değil, aynı zamanda ürün tasarımında da yenilik istiyorlar. Ancak şunu bilmekte fayda var ki, üreticiler artık tasarımlarını yakaladı ve bunu patentleriyle koruma altına aldı. Dolayısıyla artık tasarım değil, donanıma ağırlık vererek, markalarını güçlendirmeyi hedefliyorlar.

Şimdi biz sizler için, akıllı telefon piyasasına yön veren bu iki süper telefonun donanımsal özelliklerinin karşılaştırmasını yapacağız.

Samsung Galaxy S4'de (daha iyi)Olup, iPhone 5'te Olmayan 23 Şey

Galaxy S4 iPhone 5 Galaxy S4'ün artısı
BAĞLANABILIRLIK
Harici bellek yuvası Evet ile Hayır Kolayca dahili depolama hafızasını genişletmek için microSD yuvası.
DLNA özelliği Evet ile Hayır Video ve filmleri havadan yayınlayabilir (ota).
NFC özelliği Evet ile Hayır Yakın-alan-iletişimi (NFC) ödeme gibi kablosuz alışverişlere izin verir
Kızıl ötesi özelliği Evet ile Hayır TV ve multimedia cihazların uzaktan yönetimi için, IR LED (Remote Control), MHL 2.0
Daha hızlı yükleme hızı 50 MBits/s ile 5,76 MBits/s 8.68 kat daha hızlı yükleme hızı.
EKRAN
Daha büyük ekran boyutu 5" ile 4" 25% daha büyük ekran boyutu. Ekran boyutu ne kadar büyük olursa, kullanıcının deneyimi okadar iyi olur.
Daha fazla piksel yoğunluğu 441 ppi ile 326 ppi 35.28% daha yüksek piksel yoğunluğu.
Corning® Gorilla® cam ekranı Evet ile Hayır Genellikle cam kırılmasına neden olabilecek bir çok güncel duruma dayanabilecek sağlamlıkta özel cam.
Daha yüksek çözünürlük 1080 x 1920 px ile 640 x 1136 px 2.85 kat daha yüksek çözünürlük.
GÜÇ
Kablosuz şarj edilme özelliği Evet ile Hayır Elektrikli traş makineleri ya da diş fırçalarına benzer şekilde kablo ya da fiş olmaksızın şarj edilebilir (ektsra olarak).
Çıkarılabilir pil Evet ile Hayır Pili takılıp çıkarılabilir ve eğer kırılırsa kullanıcı tarafından değiştirilebilir
Standart USB kablo ile şarj edilebilir Evet ile Hayır Bilgisayarınızdan standart bir USB kablo aracılığıyla ya da USB güç kaynaklarıyla şarj edilebilir.
Daha fazla pil gücü 2.600 mAh ile 1.440 mAh 1.81 kat daha fazla pil gücü.
CPU
Daha küçük yarı iletken boyutu/ daha yeni CPU 28 nm ile 32 nm 12.5% daha küçük yarı iletken boyutu/ daha yeni
Daha yüksek CPU saat hızı 4x 1.9 GHz ile 2x 1.2 GHz Çok daha yüksek CPU saat hızı. Quad-core 1.9 GHz Cortex-A15
GPU
Daha iyi GPU 544 ile 543 Üst model GPU ile daha iyi grapik performansı. PowerVR SGX 544MP3
OS (İŞLETİM SİSTEMİ)
Daha fazla uygulama 850.000 ile 800.000 6.25% daha fazla uygulama mevcut.
Adobe Flash desteği Evet ile Hayır Telefonun tarayıcısında Video ve Sesli Adobe Flash desteği vardır.
BELLEK
Daha fazla RAM belleği 2 GB ile 1 GB 1 GB daha fazla RAM belleği.
KAMERA
Daha süratli deklanşör hızı 1/10000 s ile 1/2000 s 5 kat daha süratli deklanşör hızı. Daha süratli bir deklanşör hızı hareketli cisimlerin bulanıksız resimlerini çekmeye imkan tanır.
Dikkat çekecek şekilde uzun pozlama 1' ile 1/15 s 0.93 s uzun pozlama. Pozlama bir fotoğraf çekerken görüntü sensörü üzerine düşebilen toplam ışık miktarıdır. Pozlama lüks saniyelerle ölçülür. Geceleri ışık hareketlerini yakalayarak fotograf çekmeye imkan tanır.
Daha fazla megapiksel (arka kamera) 13 MP ile 8 MP 1.63 kat daha fazla megapiksel (arka kamera).
Daha fazla megapiksel (ikincil ön kamera) 2 MP ile 1,2 MP 1.67 kat daha fazla megapiksel (ikincil ön kamera).


Apple iPhone 5'te (daha iyi)Olup, Galaxy S4'te Olmayan 5 Şey

iPhone 5 Galaxy S4 iPhone 5'in artısı
KAMERA
Özel bir kamera düğmesi Evet ile Hayır Özel kamera düğmesi daha kolay çekim yapmanızı sağlar.
AF izlemeye sahip Evet ile Hayır AF izlemeyle nesneyi seçip deklanşöre bastığınızda, nesne hareket ettikçe otofokus onu takip eder. Fokus görüntüsünün dışına çıkmak yok.
CMOS sensöre sahip Evet ile Hayır CMOS sensörü görüntüyü alır. Birçok cihazda CCD sensörü bulunur fakat CMOS sensörü sadece bazılarında bulunur. CMOS sensörü bir CMOS süreci sonucunda üretilmiştir ve yüklenme-iliştirilmiş araç (CCD) görüntü sensörlerine alternatif olarak ortaya çıkmış olup daha iyi görüntü kalitesine sahiptir.
LENS
Büyük ölçüde daha geniş diyafram f/2.4 ile f/2.6 7.69% daha geniş diyafram. Diyafram açıklığı ne kadar geniş olursa görüntü sensörü o kadar daha fazla ışık elde eder. Fazla ışık daha hızlı bir objektif hızı kullanarak bulanıklıkların giderilmesine yardımcı olur. Diyafram boyutları f-duraklarıyla ifade edilir, ne kadar küçük olursa o kadar iyidir. Ayrıca geniş lensler nesneye odaklanmanıza ve arka planı karartmanıza imkan tanımak için sahanın dar bir derinliğini sağlar.
OS (IŞLETIM SISTEMI)
İşletim Sistemi tedarikçisi tarafından direkt güncellemeler yapılır Evet ile Hayır İşletim Sistemi tedarikçisi tarafından direkt olarak güncellenebilir, bu nedenle üretici ya da network sağlayıcının güncellemeyi piyasaya sürmesini beklemenize gerek kalmaz


SONUÇ: Her iki telefonda kullanıcıların beklentilerini genel olarak karşılayabilecek nitelikteler. Belki daha sonra çıkmasında sebep aranacak olursa, Galaxy S4'ün özellikleri daha dazla. Ancak kesin olan şu ki, Samsung Galaxy S4, donanımsal özellikleriyle iPhone 5'ten ciddi derecede önce.

Kimileri için Samsung Galaxy S4 bir fiyaskodan ibaret ve bu kişiler bunu tasarım sebebiyle söylüyorlar. Ama yukarıda da yazdığım gibi, tasarımın çok değişmesini beklemek bile bir hataydı. Bu firmalar kendi tasarımlarını buluyorlar ve bunu her yıl değiştirmezler. Kaldı ki, Galaxy S3'ten de hatırlayacağını üzere Samsung'un kullandığı plastik teknolojisi çok kaliteli ve kırılmayı ciddi oranda azaltan bir yapıya sahip.

Kim ne derse desin, Samsung, yine çok güzel bir ürün ortaya çıkarttı ve yine piyasada kendini gösterip satış rekorları kıracak.

Bir sonraki yazımızda, Samsung Galaxy S4 ve Sony Xperia Z'yi karşılaştıracağız :)