2013 Yılı İkinci Çeyrek Mali Tablosu: Samsung Rekor Kâr Beklerken, HTC Beklentilerin Altında Kaldı

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

2013 yılında ikinci çeyrek de geride kalırken, teknolojinin önde gelen kuruluşları henüz denetlenmemiş mali tablolarını kamuoyu ile paylaşmaya başladı. İlk olarak HTC’den gelen rakamlara değinecek olursak; yılın ilk çeyreğinde büyük umutlar bağladığı HTC One’ı pazara sunmadan geç kalan şirket sadece 2.8 milyon dolar net kâr elde etmişti. Şirket için bir hayal kırıklığı olan söz konusu rakam, mali anlamda yaşanan en kötü çeyrek anlamını taşıyordu.

teknik destek

Yılın ikinci yarısına gelindiğinde ise işler her ne kadar biraz olsun yoluna girmiş görünse de, şirketin elde ettiği net kâr analist tahminlerinin bir hayli gerisinde kaldı. Tayvanlı üretici 2.35 milyar dolar gelir elde ederken, söz konusu rakamın 41.6 milyon doları net kâr olarak kayıtlara geçti. Analist tahminleri ise şirketin 70 milyon dolar kâr elde edeceğini düşünüyordu. HTC’nin 2012 yılı ikinci çeyreğinde 246 milyon dolar kâr elde ettiğini hatırlatmakta yarar var.

İlk çeyreğe göre kâr oranında sağlanan artışta HTC One’ın önemli katkı sunduğu belirtiliyor. Ancak telefon satışlarının özellikle haziran ayında ivme kaybettiği de gelen bilgiler arasında. Önümüzdeki ay resmi tanıtımları beklenen One mini, One Max ve satışa sunulması beklenen Butterfly s ile kâr oranının yine yukarılara doğru tırmanması bekleniyor.

Sektörün öncü markalarından ve mobil dünyasının bir numaralı ismi Samsung’un henüz denetlenmemiş mali verilerine göz attığımızda, yeni bir rekor beklentisinin hakim olduğunu görüyoruz. Galaxy S4 satışlarının 20 milyonu bulmasıyla, özellikle mobil tarafının elde edilecek rekor kâra önemli katkı sunacağı görülüyor. Güney Koreli üretici ikinci çeyrek için kâr beklentisinin 8.3 milyar dolar olduğunu açıkladı. Geçtiğimiz yıl aynı çeyrekte 5 milyar dolar kâr elde edilirken, Samsung’un bir yılık süre zarfında kâr oranında %47’lik bir büyüme sağladığı görülüyor.

2013 yılı birinci çeyreğinde ise şirket 6.4 milyar dolar kâr elde etmişti. Her geçen çeyrekte gelirlerini arttıran şirketin resmi rakamları 26 Temmuz’da açıklayacağı bildirildi.

kaynak: AndroidCentral, PhoneArena

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın