Samsung, Yeni Exynos 5 octa ile Mali Grafik Birimine Dönüş yaptı

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

Samsung, geçtiğimiz hafta yaptığı duyuru ile CES 2013 etkinliğinde resmiyete kavuşturduğu Exynos 5 octa işlemcisini yenileyeceğini duyurmuştu. Güney Koreli üretici resmi site üzerinden yaptığı açıklama ile yeni çözümün neler sunduğuna dair detayları aktardı.

CPU tarafında yapılan en önemli gelişme artırılan frekans hızları oldu. Dörder çekirdekten oluşan Cortex-A15 ve Cortex-A7 mimarili yapılarda Cortex-A15 çekirdek yapısının frekans hızı 1.6GHz’den 1.8GHz seviyesine çıkarılırken, enerji verimliliği sağlayan Cortex-A7’li birimde ise 1.2GHz’den 1.3GHz seviyesine çıkarıldı. Samsung’un iddiasına göre yapılan bu yükseltmeler işlemci performansında %20 oranında artış sağlayacak.

ARM’ın big.LITTLE mimarisine sahip işlemci kümesinde bir önceki nesilde (Exynos 5410) enerji verimliliği noktasında istenilen sonuçlar elde edilememiş ve Güney Koreli üretici yeni nesil işlemcide kodlamalar üzerinde sağladığı değişikliklerle enerji verimliliğinden maksimum seviyede faydalanmak isteyecek.

Samsung’un Exynos 5420 olarak adlandırdığı yeni işlemcide dikkat çeken en önemli yenilik ise kuşkusuz ARM cephsinde üretim gösteren Mali grafik birimlerine geri dönüş olarak gösterilebilir. ARM, Mali T6xx serisinde 8 çekirdekli grafik yongaları tasarlarken, yenilenen Exynos 5 octa biriminde ise 6 çekirdekli Mali T628 grafik birimine yer verilecek. Yeni çözüm, OpenGL ES 1.1, 2.0, 3.0 ile OpenCL 1.1 ve DirectX 11’e sağladığı desteğin yanı sıra kayda değer bir oranda performans artışı ve pil verimliliği sunuyor. Söz konusu grafik birimi Galaxy S4’te yer alan PowerVR SGX544MP3 ve halihazırda en iyi grafik deneyimi sunan Adreno 330’dan daha iyi bir performans vaat ediyor.

Samsung’un yeni nesil işlemcisinde sunduğu geliştirmeler bununla sınırlı değil. Samsung ilk olarak Galaxy S4’te yer verdiği LPDDR3 desteğindeki veri işleme hızını 1866MHz’e seviyesine çekerken, bellek bant genişliğini ise 933MHz’de 14.9Gb seviyesine çıkardı. Full HD 60fps video kaydı ve daha hızlı veri işleme sayesinde Full HD çözünürlükte kablosuz görüntü aktarımı Samsung’un yenilenmiş Exynos 5 octa işlemcisinde sunduğu diğer yenilikler arasında yer alıyor.

Halihazırda mobil dünyasını en güçlü yonga setine aday işlemcisini duyuran Samsung, hacimli üretime ise ağustos ayı içerisinde başlayacak. Yeni nesil işlemcinin ilk olarak Galaxy Note 3 modelinde yer bulması bekleniyor.

kaynak: SamMobile

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir