Svchost. exe nedir nasıl kaldırılır?

Bilgisayarda aygıt yöneticisine baktığımda çok sayıda Svchost arka planda çalıştığı görünüyor. Neden çıkıyor ve Svchost.exe nedir virüs mü? Nasıl silinir?

Görev yöneticisinde görünen ancak niçin çalıştığını bilmeyen kullanıcılar bu uygulamanın zararlı ya da yararlı olanlarını nasıl ayırt edeceklerini araştırmak istiyor. Ctrl+Alt+Delete tuş kombiniyle açılan görev yöneticisine bakıldığında aynı anda çalışan birçok s. exe uzantısı görünür. Bu uygulamalar sonlandırılamaz ve bu nedenle bilgisayar kullanıcıları bunun bir virüs ya da trojen benzeri bir zararlı uygulama olduğundan şüphelenir. Svchost.exe virüs mü?

Windows 10 Svchost.exe ne işe yarar ve Svchost.exe nasıl kaldırılır gibi sorulara cevap olarak hazırladığımız haberimize yorumla katılabilirsiniz.

İşlemlerde yapacağınız testlerde ve kaldırmalarda engel çıkan harici yazılımları güvenli modla veya kaldırma programları kullanılarak yapılabilir. Bilmediğiniz hiç bir çalışan uzantıyı kaldırmaya çalışmayınız.

Svchost.exe nedir?

Schost.exe, bir sistem uygulamasıdır ve DLL dosyaları adı verilen Dynamic-Link Libraries dosyalarından başlatılan işlemleri yürütür. İşletim sisteminin güvenli bir halde kalmasına ve kararlı olmasına yardımcı olan bu uygulama sonlandırılmamalıdır. Bu nedenle bu uygulamanın kaldırılmasını sistemin kendisi engeller. Bu uygulama Windows sisteminin dosyalarından olan DLL dosyalarının çalıştırılabilir bir yapıya sahip olmamasından dolayı başlatıcı bir uygulamaya ihtiyaç duyması neticesinde ortaya çıkar. Bu uygulamayı başlatmak için ise svchost.exe uygulaması kullanılır.

Svchost. exe nedir nasıl kaldırılır?

Neden birden çok Svchost.exe çalışıyor?

Windows’ta eş zamanlı olarak çalışan birçok hizmet bulunuyor. Bu uygulamaların her biri kendi aralarında gruplanır ve her grup için de bir sistem başlatıcı uygulama olarak kullanılır. Ancak bazen bir zararlı uygulama da bu isimle bilgisayara sızabilir. Bu zararlı uygulamanın fark edilmesi oldukça kolaydır. Bunu fark etmek için uygulamanın kimin tarafından çalıştırıldığına bakılmalıdır.

Sistem dosyalarından olan bu uygulamanın Network Service, System ya da Local Network tarafından çalıştırılırken zararlı uygulama kişisel kullanıcı tarafından işletiliyordur.


Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2021, 17:44

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir