Svchost. exe nedir nasıl kaldırılır?

Andronova
By Andronova
2 Minimum Okuma

Bilgisayarda aygıt yöneticisine baktığımda çok sayıda Svchost arka planda çalıştığı görünüyor. Neden çıkıyor ve Svchost.exe nedir virüs mü? Nasıl silinir?

Sponsorlu reklam

Görev yöneticisinde görünen ancak niçin çalıştığını bilmeyen kullanıcılar bu uygulamanın zararlı ya da yararlı olanlarını nasıl ayırt edeceklerini araştırmak istiyor. Ctrl+Alt+Delete tuş kombiniyle açılan görev yöneticisine bakıldığında aynı anda çalışan birçok s. exe uzantısı görünür. Bu uygulamalar sonlandırılamaz ve bu nedenle bilgisayar kullanıcıları bunun bir virüs ya da trojen benzeri bir zararlı uygulama olduğundan şüphelenir. Svchost.exe virüs mü?

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Windows 10 Svchost.exe ne işe yarar ve Svchost.exe nasıl kaldırılır gibi sorulara cevap olarak hazırladığımız haberimize yorumla katılabilirsiniz.

Sponsorlu reklam

İşlemlerde yapacağınız testlerde ve kaldırmalarda engel çıkan harici yazılımları güvenli modla veya kaldırma programları kullanılarak yapılabilir. Bilmediğiniz hiç bir çalışan uzantıyı kaldırmaya çalışmayınız.

Svchost.exe nedir?

Schost.exe, bir sistem uygulamasıdır ve DLL dosyaları adı verilen Dynamic-Link Libraries dosyalarından başlatılan işlemleri yürütür. İşletim sisteminin güvenli bir halde kalmasına ve kararlı olmasına yardımcı olan bu uygulama sonlandırılmamalıdır. Bu nedenle bu uygulamanın kaldırılmasını sistemin kendisi engeller. Bu uygulama Windows sisteminin dosyalarından olan DLL dosyalarının çalıştırılabilir bir yapıya sahip olmamasından dolayı başlatıcı bir uygulamaya ihtiyaç duyması neticesinde ortaya çıkar. Bu uygulamayı başlatmak için ise svchost.exe uygulaması kullanılır.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Svchost. exe nedir nasıl kaldırılır?

Neden birden çok Svchost.exe çalışıyor?

Windows’ta eş zamanlı olarak çalışan birçok hizmet bulunuyor. Bu uygulamaların her biri kendi aralarında gruplanır ve her grup için de bir sistem başlatıcı uygulama olarak kullanılır. Ancak bazen bir zararlı uygulama da bu isimle bilgisayara sızabilir. Bu zararlı uygulamanın fark edilmesi oldukça kolaydır. Bunu fark etmek için uygulamanın kimin tarafından çalıştırıldığına bakılmalıdır.

Sistem dosyalarından olan bu uygulamanın Network Service, System ya da Local Network tarafından çalıştırılırken zararlı uygulama kişisel kullanıcı tarafından işletiliyordur.


Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2021, 17:44

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak