Smart TV IP ayarı DNS ayarları nasıl yapılır

Smart TV IP ayarı DNS ayarları nasıl yapılır? (Samsung, Arçelik, Philips, Regal…) Televizyonda DNS ayarları nerede bulunuyor ve kablosuz Wi-Fi internet bağlantısı yapamıyorum sorunu.

Andronova

Samsung, Beko, Sony, Lg, Regal, Seg, Sunny ve diğer marka modellerde Smart TV IP DNS ayarları nasıl yapılır şeklinde sürekli soru geliyor. Hangi DNS adresini kullanmalıyım? Kablolu kablosuz Wi-Fi internet bağlantısı yapamıyorum gibi sorunlar içinde önerimiz olacak.

Smart tv kablosuz IP dns kurulumu için Menü ye girerek Ağ ayarları seçilir. Bazı aygıtlarda Network Settings yazmaktadır. Burada IP adresi seçilir. IP adresi modemin marka modeline göre değişiklik göstermektedir.

Örnek olarak TP-Link 192.168.1.1. Airties modelinin ise 192.168.2.1. dir. Alt Ağ maskesi 255.255.255.0 olmalıdır. DNS ayarı ise DNS sunucusu 8.8.8.8 eğer ikinci bir kısımda var ise buraya da 8.8.4.4. olarak yazılması gerekir.

Bağlantı yapılamıyor durumu için önce;

 • TV veya cihazın fişini çıkarıp biraz bekletin
 • Modemdeki kapatma butonuna basıp bekleyin
 • Telefonun internetini paylaştırarak test edelim
 • Birde DNS tanımlamasıyla işlem yapılsın.

Smart TV IP ayarı DNS ayarları nasıl yapılır?

Bazı televizyonların modellerinde ayarların bulunduğu bölüm farklı olabiliyor. Philips’ de tüm ayarlardan “Kablosuz ağ / kablolu” veya WiFi kısmından işlem yapabilirsiniz.

Alınan dns ve ip kontrolü:

 • Kablosuz ve ağlar
 • Kablolu / wifi
 • Ağ ayarlarını görüntüleden kontrol ediniz

Smart TV DNS ayarları nasıl yapılır

Smart TV IP ayarı DNS ayarları nasıl yapılır

Smart TV IP ayarı DNS ayarları resimli anlatım

Samsung için IP ve DNS ayarı: Ayarları için sırasıyla Menüye girilir. Ağ ‘dan Ağ durumu tercih edilir. Ağ durumundan IP ayarları seçilir. Sonrasında Manuel Girin’i seçerek modemin markasına uygun IP adresi girilir. Alt Ağ maskesi 255.255.255.0 olmalıdır. DNS sucusuna da 4.2.2.1 yazılır.

Vestel için IP ve DNS ayarı: Vestel smart tv modellerinin bazılarında Wifi özelliği bulunmamaktadır. Ağ ismi adı görünmüyorsa kablosuz özelliği olmadığı anlamına gelir. İşlemler sırasıyla Menü – Ayarlar – Ağ Ayarları seçilir. Kablosuz ağları aramak için kumandadan sarı tuşa basılmalıdır. Kablosuz ağ listeden seçilerek tv ağa bağlanır. Ekrana IP adresi gelene kadar beklenir. IP adresi görüldüğünde kurulum tamamlanmıştır.

Arçelik için IP ve DNS ayarı: Ağ ayarları – Manuel – Gelişmiş Seçenekler – IP Adresi – Netmask, Gateway ve DNS bölümünden modern markasına göre IP adresi ve DNS adresi yazılarak işlem tamamlanır.

Philips IP ve DNS ayarları: Menüden Ağ ayarları oradan Ağ yapılandırma ve Statik IP yapılandırma seçilerek ayarlara ulaşılabilmektedir. LG, Seg , Sonu ve Regal gibi ürünlerde de aynı işlem geçerlidir. Tv öncelikle Ağa bağlanmalı sonrasında modem modeline göre IP adresi girilerek Dns ayarları tamamlanır.

Philips TV dns ayarları resimli anlatım yeni model

 • Kumanda üst ayar simgesine dokunun
 • Kablosuz ağlar’ a girin
 • “Kablolu WiFi” açın
 • “Ağ yapılandırma” / Statik ip seçin
 • “Statil ip yapılandırması”
 • IP ve DNS 1 / DNS 2 ayarlarını yapınız

Birinciye 4.2.2.1 ikinciye 4.2.2.2 yazabilirsiniz. IP için modemin değerine göre belirlenir. Örnek 192.168.1.5, 255.255.255 ve 192.168.1.1 şeklinde alanlar doldurulur.

Philips TV dns ayarları resimli anlatım yeni modelPhilips TV dns ayarı

Philips TV ip ayarlarıPhilips TV dns adresleri


Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2020, 20:04

Andronova