Yurtdışı telefonların kayıt süresi 120 + 30 gün

Yurtdışından gelen telefonların kayıt süresi 30 gün daha uzatıldı. Kayıtsız telefon kullanımı için resmi açıklamalar yapıldı ve Mayıs 2020 ile hayata giriyor.

Yurtdışı telefonların kayıt süresi 120 + 30 gün
müşteri hizmetleri

Yurt dışından getirilen telefonlar için yeni bir karar çıktı. TBMM alt komisyonu tarafından açıklanan bilgiye göre cihazlarda SIM kart kayıt süresi uzatılma kararı alındı. Virüs sebebiyle kısa süreliğine bir mağduriyet olmaması adına kayıt süresi olan 120 güne ek olarak 30 gün eklendi.

Yurt dışında yaşayan Türklerin tatilde ülkelerine döndüklerinde belirtilen gün süresi dolmadan geldiği ülkeye döndüklerinde cihaz kayıt diye bir zorunluluk bulunmuyor. Ama virüs kaynaklı sıkıntıdan dolayı bu süre uzayabileceğinden ek bir süre eklendi.

Gelecek ay itibaren ek süre başlıyor. Corona önlemi kapsamında alınan karar resmen işleme alınması için çalışmalar başlatıldı.

Yurt dışı telefonu kayıtsız kullanmak için verilen zaman içerisinde kullanılması gerekiyor. Ek gün kararı BTK' ya iletildiği açıklandı.

BTK' dan gelen bilgiye göre karar onaylandı ve açıklanan ay ile aktif olacak. Tabi virüsün durumuna göre ek yeni süre alınabilir. 

Telefon kayıt işlemi için;

  • E-Devlet' e girip
  • IMEI yazarak ilgili ekrana ulaşabilirsiniz
  • Tabi gerekli vergi ve işlem ücreti yatırılmış olması gerekiyor

Kayıtla ilgili tüm işlem adımlarını yazı sonunda kayıt nasıl yapıldığını anlatan haberimizi incelemenizi öneriyoruz.

Yurtdışı telefonların kayıt süresi 120 + 30 gün

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2020, 00:21