Telefonda EBA canlı ders uygulaması açılmıyor

Andronova
Andronova
3 Minimum Okuma

İnternet kullanılarak tablette ve cep telefonda EBA canlı ders açılmıyor veya uygulama çalışmıyor sıkıntı yaşayanlar için önemli bilgilendirmemiz olacak.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Eba canlı ders uygulaması açılmıyor giremiyorum ve dönüp duruyor ise harfiyen yapacağınız işlemleri aşağıda bulacaksınız. Uzaktan eğitimde önemli yeri olan bu hizmette aksaklık yaşanmasının temelinde sistem gereksinimleri yatıyor. Bilgisayarda ses gelmiyor, ses gitmiyor, görüntü gelmiyor ve gitmiyor gibi sıkıntıların çözümü bazen kolay oluyor. Ama telefonda görüntü gelmiyor durumu apayrı bir mesele.

T.C kimlik bilgisi ve öğrenci şifresiyle giriş yaptıktan sonra beyaz veya siyah ekranda dönüp duruyor hemen hemen her öğrenci olan evde karşılaşılıyor. Bunun temelde üç nedeni var ve bunun dışındakiler yardımcı program eksikliğinden kaynaklı sebeplerdir.

Öğretmenin canlı anlattığı derslerde yaklaşık süre genelde 1 saat oluyor ve hazırlanana kadar 10-15 dakika zaman geçiyor. Esasında bir iki gün herkese ne yapacağını anlatım ve bağlantı yapacakları sistemin ayarlanması yapılsa bu süreç uzayıp gitmeyecek. 

Bu çoğunlukla telefonun yetersiz veya uyumsuzluk yapmasından kaynaklı oluyor. Birde yardım bir uygulama gereksinimi olabiliyor. Aşağıdaki durumları analiz ederek bir ihtimal ya çözüme ulaşırsınız ya da durumu netleştirirsiniz.

 1. İnternet bağlantısında hem WiFi hem de mobil / hücresel veri denensin.
 2. Cihaza Zoom uygulamasının yüklenerek gerekli giriş yapılandırılması yapıldıktan sonra Eba ile denensin. Dikkat çektiyseniz bağlantı sağlayanların bağlantı altınsa Zoom etiketi geçiyor.
 3. Bir başka durum ise yukarıdakinin tam tersi bir durum. Bazı cihazlar Zoom ile çakışabiliyor ve bu nedenden dolayı Zoom kaldırılması gerekebilir.
 4. Boş alanın yeteri kadar olmaması.
 5. Android kullanılan telefonlarda (Huawei, Xiaomi ya da Samsung) şimdilik Android 5.0 sürüm gereksinimi var.
 6. iPhone / iPad için sanırım minimum iOS 11 isteyebilir.
 7. EBA uygulamasının yüklü olması gerekebiliyor. (47 MB kadar boş yer ve rahat kullanım için ayrıyeten boş alan istemekte)

Telefondan EBA canlı ders neden açılmıyor sorusunun yaklaşık cevabını vermeye çalıştık ve devamında açmak için yapılacak önerileri sıraladık.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Telefondan EBA canlı derse nasıl girilir?

EBA uygulaması çalıştırıldığıda cihazın fotoğraflar kısmına ve dosyalar alanına erişim izni isteyecek. Onayladıktan sonra eğer kameraya erişim isterse onu da onaylayın.

 1. Ekran bilgi mesajı veya tanıtımı geldi ise X ile kapatın.
 2. Açılacak kısımda aşağıya doğru ekranı kaydırınız.
 3. Beyaz bir buton şeklinde “Eba’ ya devam et” dokunun.
 4. Yine aşağıya doğru kaydırın ve T.C kimliğinizi ve ekrana gelen 5 haneli kodu “Güvenlik kodu” alanına yazın. Kod çıkmıyor ise sayfayı yenileyin.
 5. Girişten sonra tekrar kimlik ve okul şifrenle girmen istenilecek. Yazıp onaylayın. www.andronova.net
 6. Uygulama yüklü ise uygulamadaki yan sekmeden “Canlı dersler” kısmına girin. “Güncel canlı” yazan başlık altında size atanan canlı yayını görebilirsiniz.

Aynı işlem tabletten Eba canlı derse girme içinde geçerlidir. İki bölümde bu cihazlar içinde önemlidir. Sonraki yazımız bilgisayarda sorun yaşayanlar için olacak.

Telefonda EBA canlı ders uygulaması açılmıyorEBA canlı ders açılmıyorTelefondan EBA canlı ders neden açılmıyor


Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2020, 23:38

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak