Android telefon ve tablet güvenliği

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Android işletim sistemi yüklü telefon veya tabletlerde güvenlik işlemleri nasıl yapılmalıdır? Samsung HTC Sony Xperia modellerinde güvenlik işlemleri ve önerileri!

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Android işleti sistemi kullanan telefon  veya tablet markası her geçen gün artmaktadır. Mobil sektörü artık o kadar geliştiki insanlar bütün işlemleirni artık bu cihazlar üzerinden yapmaktadırlar. Hatta bütün kişisel bilgilerimizi veya para transferlerimizi bu mobil cihazlar üzerinden paylaşıp göndermekteyiz. Bu kadar gizli bilgilerin paylaşıldığı bu sistemde acaba güvenliğimizin nasıl sağlanması gerekmektedir.

Android telefon ve tablet güvenliği

Bu başlıkta yer alan sorun çok fazla kullanıcı tarafından sorulmaktadır. Telefon veya tabletlerimizde gerekli güvenliği sağlamak için hangi adımları atmamız gerekmektedir. Aslında güvenliğinizi sağlamak çokda zor değildir. Zaten birazdan maddeler halinde yayınladığımız işlemlerin ne kadar da kolay olduğunu göreceksiniz.

Android işletim sistemine sahip telefon ve tablet güvenliği

İlk olarak bu maddelere başlamadan önce şunu belirtelim güvenliğinizin olması için size gönderilen maillerde yer alan bilmediğiniz dosyaları açmayınız. Sizle alakası olmadığını düşündüğünüz linleri açmadan ret ediniz. Şimdi mobil cihazlarda daha çok android tabanlı mobil cihazlarda bulunan tehditleri ortadan kaldırabilmek için aşağıdaki işlemleri uygulayınız;

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
 • Telefonunuzda kullanmak istediğiniz herhangi bir bankanın android uygulamasını bir aracı link ile değil direkt olarak google play storeden indiriniz.
 • Telefon uygulamaları üzerinden ödeme yaparken dikkatli olunuz. Herhangi bir link tıklaması yaparken hangi linke ne için tıkladığınız biliniz.
 • Eğer işyerinde telefon ile işlemlerinizi yapacaksanız bilgi işlem yöneticiniz ile görüşerek profesyonel destek alınız.
 • Sizler için önemli olduğunu düşündüğünüz bilgileri ve verileri telefon veya tabletinizde bulundurmayınız.
 • Yine aynı bilgi ve verileri SD kartınıza taşıma yapmayınız.
 • Uygulamaları google play storeden indirdikten sonra uygulamanın hangi izinleri alarak çalışmak istediğiniz iyice okuyunuz.
 • Herkesce güvenilen bir güvenlik yazılımı telefonda bulundurunuz.
 • Ana ekranınız devamlı kilitli konumda bulunmasına dikkat ediniz.
 • Telefon veya tablette var olan verileri devamlı yedekleyiniz.
 • Uygulamalarınız google play store dışından indirmeyiniz.
 • Sağlam bir virüs uygulaması kullanınız. Anti virus Dr. Web Light gibi…


Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2017, 11:25

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir