TikTok Neden Donuyor: Düzeltmenin 7 Yolu

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

TikTok neden donuyor şikayetleri ile az çok forum ve blog köşelerinde denk geliyoruz. Yapılan yorumların bir çoğu hep birbirine benzemekte. Andronova olarak biz ise, TikTok uygulaması donuyor sorununa yönelik net çözüm olacak önerileri bu yazımızda sunacağız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

TikTok Neden Donuyor ve Çözümü Nedir?

TikTok uygulaması neden donuyor sorusu biraz görecelidir. Öncelikle, kullanıcıların kendileriyle alakalı bir şeylerin olup olmadığını anlamamız gerekiyor. Mesela, cihazlarını düzgün kullanmadıklarından kaynaklı oluşan etkenlerin farkındalar mı? Arada birde olsa cihazlarına bakım yapıyorlar mı bu soru çok önemlidir.

TikTok donuyor sorunu için şu olası nedenlere göz atın:

 • TikTok uygulaması donduğunda telefonunuzu kapatıp açtığınızda sorun çözülüyor mu?
  • Çözülüyorsa, telefonda yeterli boş alanın olup olmadığından emin olun. Aynı zamanda arka planda çalışan hizmetleri kontrol edin. Sorun çıkaran bir şeyler vardır. Artı gereksiz uygulamaları kaldırın. Özellikle arka planda çalışanları durdurun.
 • Sonradan kurulu olan uygulamalara göz atın.
  • Bazen güncel olmayan uygulamalar hem işletim sistemini hem yüklü uygulamaları etkileyebiliyor.
 • Yüklü olan antivirüs uygulaması veya koruma uygulamalarına dikkat edin.
  • Ağır virüs uygulamaları veya çoklu koruma uygulamaları birbirini etkiler ve uygulamaların düzgün çalışmamasına neden olur. Aynı zamanda cihazı yavaşlatır.
 • Cihazlardaki virüs etkisi.
  • Virüslü uygulamalar ve cihaza bulaşan virüsler bir çok hizmetin çalışmasını zorlaştırır.
 • Uygulama sürüm uyumsuzluklarına dikkat edin.
  • Telefonun işletim sistemi artık güncelleme almıyorsa, bazı uygulamaların güncel sürümleri uyum sağlamaz. Ya da bazı özellikler çalışmaz. Sorun çıkaran uygulamalar için eski uygulama sürümleri ile denenmesini öneriyoruz.
 • Uygulama önbelleği, verileri ve güncellemelerinin kaldırılması.
  • Bu seçeneklerin çoğu zaman işe yaradığına şahit oluyoruz. Burada uygulayacağınız işlem Android telefonlar için Uygulamalar / TikTok başlığını takip etmeniz yeterlidir.
 • Telefonun tarihini kontrol edin.
  • Yanlış bir tarih bir çok uygulama ve hizmetin çalışmamasına neden olur. Bu da TikTok donuyor hatasına neden olur. (Kararsız bir durumda kaldığından dolayı tepki verme süresi uzuyor)
TikTok neden donuyor 1
TikTok neden donuyor sorunu

TikTok’un Önbelleğe Alınmış Verilerini Temizleme

TikTok, uygulamanın daha stabil çalışmasına yardımcı olması adına bazı önbellek dosyalarını saklar. Bu dosyalar, uygulamanın size istediğiniz içeriğin daha hızlı sunulmasını sağlar.

Eğer TikTok uygulamanızda sık sık çökme sorunları yaşıyorsanız, bu bozuk önbellek dosyalarından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda, TikTok’un önbelleğe alınmış verilerini temizleyerek sorunu çözebilirsiniz. Önbelleği temizlemek, oturum açma bilgilerinizi veya hesap verilerinizi silmez.

Not: Önbelleği sadece Android cihazlarda temizleyebilirsiniz. iPhone veya iPad kullanıyorsanız, önbelleği temizlemek için uygulamayı kaldırıp yeniden yüklemeniz gerekir.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Android Cihazlarda TikTok Önbelleğini Temizleme Adımları:

 1. Cihazınızın ana ekranından “Ayarlar” yazısına girin.
 2. Ayarlar menüsünde yer alan “Uygulamalar” yazısını bularak dokunun.
 3. Açılan uygulama listesindekiler arasında TikTok’u bulup dokunun.
 4. “Önbelleği Temizle” ve test durumuna göre diğer seçenekleri çalıştırırsınız.

TikTok Donuyor Sorunu İçin Virüs Etkeni

Virüslü uygulamalar veya virüs bulaşan cihazlarda hemen hemen bir çok uygulama çalışırken anlamsız tepkiler verir. Bunun yanında bir süre sonra cihazın ağır çalışması veya uygulamaların ağır çalışması durumu ortaya çıkar. Eğer telefona virüs bulaştıysa, güncel ve sağlam bir virüs tarama uygulamasını cihazınıza yükleyin ve internet bağlantınızı kesip virüs taramasını çalıştırın.

TikTok Kaynaklı Durumlar

Yukarıda bahsettiğimiz sunucu ve uygulama kaynaklı durumların analizi için farklı bir cihazla deneyin ve duruma göre birde VPN kullanın.

Sürekli Sorun Yaşayanlara Sorun Bildirimi

Hesabınıza bir sorun oluşup oluşmadığını anlamak adına profildeki bilgilerinizi düzenlemeye çalışın. Sorunlu hesaplarda burada uyarı gelir. Duruma göre sorun bildirimini yaparsınız.

TikTok neden donuyor
TikTok neden donuyor bildirimi

TikTok Neden Donuyor Genel Sebeplere Göz Atma

Sunucu Sorunları: TikTok’un sunucularında meydana gelen beklenmedik arızalar veya yazılım hataları, uygulamanın beklenmedik bir şekilde kapanmasına veya donmasına neden olur.

İnternet Bağlantısı: Hem ülke içinde hem de dışında yaşanan internet bağlantı sorunları, TikTok’un sunucularıyla olan iletişimini zorlaştırabilir ve bu da uygulamanın kararlı çalışmamasına neden olur.

Eski Sürüm Kullanımı: TikTok’un eski bir sürümünü kullanmak, cihazınızın işletim sistemiyle uyumsuzluk yaratabilir ve uygulamanın sürekli çökmesine sebep olabilir. Bu durum yeni bir sürümle de olabiliyor. Burada da eski bir kaç sürümü denemeniz önerilir.

Önbellek Sorunları: Önbellekte birikmiş bir çok gereksiz dosyalar zamanla uygulamaların sorunlu çalışmalarına veya çökmelerine neden olur.

Depolama Alanı: Cihazınızda yeterli depolama alanının bulunmaması nedeniyle TikTok’un stabil çalışmasına engel olur.

Bellek Yetersizliği: Şu an için 2 GB ve altı RAM’e sahip telefonlar, bir çok uygulamaların gerekli gereksinimlerini karşılamakta zorlanıyor. Bu da yanıt vermede zorlanma veya çoklu hizmetlerin çalışmasını aksatmakta.

TikTok neden donuyor veya TikTok donuyor sorunu için önerilerimiz buraya kadar. Büyük ihtimal bu bilgilerle sorununuzu çözmüş olacaksınız. Eğer çözülmediyse TikTok kaynaklı bir sorun var demektir.

Sıradaki: TikTok müşteri hizmetleri iletişim

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir