TikTok topluluk kuralları ihlali kaldırma itirazı

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Bu yıl sık karşılaşılan sorunlardan biri olarak görülen topluluk kuralları çok hesabı sıkıntıya soktu. TikTok topluluk kuralları ihlali kaldırma itiraz başvurusu için bir çoğu ne yapacağınız bilmiyor. Bununla alakalı şikayetlere baktığınızda ne yapmalıyım sorularını görebilirsiniz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

TikTok ihlal kaldırma için yardım isteyenlere önce uyarının çıkma sebeplerinden söz edeceğiz. Hemen yazı devamında ne zaman kalkar gibi sorulara bir açıklama getireceğiz. Son olarak çözüm için olası adımlardan söz edeceğiz.

Bugüne kadar böyle bir sıkıntı ile karşılaşmadık. Genelde bir şeyi sürekli göndermeye çalışırken aldığımız hataların devamında daha sonra denememiz gerektiğini belirten metinler karşımıza çıkardı. Birden çok hesabımızda da bu böyle olmuştur. Çok çok belli bir saate kadar işlem yapmayarak sorunun ortadan kalkmasını sağlamışızdır. İşte buradaki uyarının da acaba böyle bir şey olup olmadığının denenmesi gerekebilir.

TikTok’ ta topluluk kuralları ihlali neden çıkıyor

Kural ihlalleri neden çıkar sorularının yanıtı değişken olacaktır. Karşılaşan kişinin yapmış olduğu davranışların analizi yapılması gerekiyor. Hangi tip bir ihlale sebep olduğunun anlaşılması gerekiyor.

Kural ihlali, TikTok kullanıcısının topluluk kurallarına aykırı davranışları sergilemesinden dolayı kısıtlanan hesaplara uygulanan yaptırıma denir. Burada içinde bir sınıflandırma söz konusudur. Alınan cezanın türüne göre yaptırım uygulanır.

 • Rahatsız edici yorumlarda bulunmak. Ya da paylaşımlarda bulunmak.
 • İzinsiz marka veya kişilerin görsellerini paylaşma.
 • Belli bir topluluğu ilgilendiren şikayete neden olan durumlar.
 • Ağda aşırı kullanımlara bağlı şüpheli hareketlere verilen tepkiler.
 • Yayınlanan videoların kurallara uygun görülmemesi.
 • Yaş sebebi ile uygulanan yaptırımlar.

Listeyi uzatabiliriz. Lakin bu örneklerin yeterli olacağını düşünüyoruz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Kural ihlali sorunlarında yapılacak adımlar

 • Hesabınıza o gün kullanmadığınız bir internet bağlantısı ve cihazla girmeye çalışınız.
 • Bilgisayar kullanılabilir. Önemli olan tarayıcı kullanılması. Giriş sağlanırsa ek açılmamış oturum seçeneklerini çalıştırılması.
 • Kullandığınız cihazın tarihini kontrol ediniz. Artı yeniden başlatarak da deneyin.
 • Çok sık vpn kullananların bu şekilde şüpheli olarak görülmesinin her kullanıcı başına gelebilir. Kapatıl hesabınızı doğrulayınız.
 • Uygulamanın bazı alanlarının kısıtlanması mümkündür. Profile erişiminiz varsa bir şey eklemeye çalışınız. Sistemdeki arızalar ve ceza durumlarında işleme izin verilmez.
 • 20-30 Dakika kadar bekleyin. Yine çıkıyorsa bu sefer en son yapılanın üzerinden bir gün geçmesini sağlayın.
 • Kural ihlali itirazı etmek için isterseniz tarayıcı ile TikTok’ un web sitesinden yardım alanını kullanabilirsiniz. Ulaşamayanlar ? işaretini uygulamadan kullanabilirler.

Kısmi hesaplarını kullanabilenlerin ayarlardan hesabı yönet’ e girip türü değiştirmelerini öneriyoruz. Geçici tüm aksaklıklarda bu işe yarayabiliyor.

TikTok topluluk kurallari ihlali 2
TikTok topluluk kuralları ihlali kaldırma itirazı

Kural ihlali ne zaman kalkar

TikTok topluluk kuralları ihlali ne zaman kalkar şeklinde sorulara verilen cevaplar bazen komik bir hale dönüşebiliyor. Birisi bir şeyi ortaya atar ve diğerleri bazen daha beter bir hale durumu sokabilir. Hiç bir ağın böyle bir garantisi olmaz. En azından bazı sebeplerden dolayı gün vermeden beklenmesi gerekebilir.

Engel uygulandığında o gün bilgisi ekrana gelmemişse belki gün boyu sürdükten sonra kendiliğinden çözülebilir.

Uygulanan yaptırımlarda şu kadar gün veya işleme göre yaptırım bilgisi oluşabilir. Geçici dediğimiz zamanlarda dahi ne zaman olacağı bilinmez.

TikTok topluluk kurallari ihlali 1
TikTok kural ihlali ne zaman kalkar

Hesap tarafında görülen sıkıntılar

Hesabın ceza alıp almadığının anlaşılması için yukarıdaki önerilerin incelenmesi gerekiyor. Geçici oluşan etkenlerin anlaşılması adına hiç bir şekilde hesabı denemeden bir iki gün beklenmesini öneriyoruz.

Ceza kaldırma olasılığı olarak belki hesabın güvenilir olduğunu doğrulamak adına eklemediğiniz ek doğrulamaların yapılmasını önerebiliriz. Örnek kimliğin doğrulanması, ekli olmayan e-posta veya telefon numarasının eklenmesi gibi önemli seçeneklerin kullanılması işe yarayabilir.

İtiraz için kullanılan web sitesindeki yardım alanı ve soru işaretinde ilgili alanlarda bildirimde bulunanların bir kaç günün dolmasını beklemeleri gerekiyor. Geri dönüş çoğunlukla yapılmamakta. Aralıklı başvuruların tekrarlanması gerekiyor. Yoğun durumlarda veya incelemeye alınması için bu her zaman önerilir.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.