Üçüncü Çeyrek Akıllı Telefon Pazar Payları

blank

Akıllı telefon satışları her yıl daha da artarak devam diyor. Bu artışın en büyük sebeplerinden biri bence cepten internet kullanımının ucuzlaması olarak görüyorum. Ben şu anda limitsiz internet+500 dakika konuşmaya 32 TL ücret ödüyorum. Tarifelerle birlikte satılan operatöre özel akıllı telefonlarla da her şeyi yapabilen kullanıcılar akıllı telefon pazarının büyümesine farkında olmadan katkıda bulunuyorlar.

teknik destek

Akıllı telefon deyince hepimizin aklına LG G2, HTC One, Galaxy Note 3, Sony Xperia Z1, Nokia 1020, iPhone 5S gibi performans canavarı telefonlar gelse de akıllı telefon pazarının büyüyüp gelişmesine asıl katkıda bulunan telefonlar bunlar değil. Firmaların ucuz telefonları bu pazarın büyüyüp gelişmesini sağlıyorlar. IDC araştırma şirketinin haber,ne göre ortalama 250 dolar fiyat etiketini geçmeyen telefonlar akıllı telefon pazarının %62’sini oluşturuyor.

IDC’nin haberine göre Android işletim sistemi geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre satışlarını 211 milyon cihaz satarak %51 oranında arttırdı. Bu rakamlarla akıllı telefon pazarının %81’ne sahip olan Google, güncelleme sorununu aştığı an daha büyük pazar payları yakalayacaktır diye düşünüyorum.

iOS tarafında ise bir gerileme gözüküyor. Bu gerileme satış rakamında değil oran anlamında bir gerileme. Apple son dönemde satışlarını %25 oranında arttırmayı başarsa da pazar payının büyümesinden dolayı matematiksel hesapta bir gerileme gözüküyor. Yoksa Apple için durum oldukça iyi görünüyor. Bu dönemde hiç bir Android üreticisi satışlarını %25  oranında arttırabilmiş değil.

Windows Phone tarafında ise % 3,6 pazar payı şu anda gülünç gelse de geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre % 156 gibi rekor bir büyüme gösteren Microsoft ve Nokia özellikle Güney Amerika’da sattığı Nokia 520 modeli ile rekor büyümenin sebebi olarak gösteriliyor.  Windows Phone işletim sistemi 9,5 milyon akıllı telefon satarak artık rüşdünü ispatlamış oluyor.

BlaclBerry ise sıralamada şu anda yer almıyor. Önümüzdeki aylarda satılmasına kesin gözüyle bakılan Amerikan teknoloji şirketinin bu günlere gelmesi; yeniliklere ayak uyduramamasından kaynaklanıyor.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!