WhatsApp hesabın ele geçirilmiş olabilir virüsü

Andronova
By Andronova
2 Minimum Okuma

Her hangi bir sitede dolaşırken WhatsApp için şu şekilde bir uyarı ile karşılaştınız mı? "Hesabın ele geçirilmiş olabilir ve telefon numaranı onaylamazsan hesabın bloke olabilir"

Sponsorlu reklam

Son zamanlarda Twitter, Instagram ve Facebook gibi sosyal ağlardan sonra şimdide WhatsApp için sahte bir uyarı virüsü dolaşıyor. Bu virüste Whatsapp hesabının ele geçirilmiş olabileceğinden dolayı hesap doğrulaması yapılmasını talep ediyor. Uyarıda tüm rehberdeki kişiler, mesajlar, fotoğraflar, dosyalar kaybolacak ve hiçbir zaman Whatsapp uygulaması kullanılamayacak şeklinde bir sahte mesaj ekrana geliyor. Bu uyarı ara ara telefonun ekranına geliyor. Virüs şu an için hem Android cep telefonlarda hemde iOS / iPhone telefonlarda görülmekte.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Uyarıda yer alan bilgi içinde Nsaprizes.stream’ dan olarak geçmekte ekranı sürekli geliyor olabilir.

Sponsorlu reklam

Telefon ayarlarından tarayıcı geçmişini (Chrome / Safari) ve tüm bilgileri temizleyiniz. Telefon ayarlarını kontrol ediniz. Anormal bir uygulama veya kısayol telefonda var mı? Bilmediğiniz uygulamalar telefonda varsa internetten araştırıp sonrasında kaldırınız. Güncel bir virüs programla tarama yapınız. Özellikle malwarebytes tarzı virüs uygulamaları kullanılabilir. 

WhatsApp hesabın ele geçirilmiş tarzında bazı virüsler sadece ekrana reklam gelmesini (reklam virüsü) sağlarken bu tarz virüs ise hesabı ele geçirme ya da faturalı / faturasız hatta TL yansımasını sağlayarak dolandırıcılık yapılmakta.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Gerçekten WhatsApp hesabım ele geçirildi mi?

Şu an bu şekilde gelen bir virüs uyarısı genelde fake yani sahte bir uyarı. Telefona bulaşan bir virüs bu uyarının ekrana sürekli çıkmasına neden oluyor. Whatsapp’ ta kolay kolay bir güvenlik açığı olmaz. Yeterki siz telefonunuzda gerekli güvenlik önlemlerini alınız.

WhatsApp hesabın ele geçirilmiş olabilir virüsü

Eğer manuel virüsü temileyemezseniz cihazın yedeğini alıp telefona format atınız. Yani fabrika ayarlarına döndürme adımlarını uygulayınız. Alternatif olarak telefona hard reset atabilirsiniz. 


Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2021, 07:25

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir