WhatsApp virüslü URL adresleri güncellemesi

Andronova
2 Minimum Okuma

WhatsApp zararlı link paylaşımının önüne geçmek için yeni bir güncelleme çıkarmaya hazırlanıyor. Virüs tarama gibi bir mantığın kullanılacağını belirtebiliriz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

WhatsApp’ ta sahte mesajların yanı sıra bu aralar zararlı URL adresleri ile gündemde. Virüslü sitelere yönlendirmek için atılan linkler özellikle Android sistemli cihazlara zarar verebiliyor. Geliştirici ise bunun önüne geçmek adına çalışmalarına devam ediyor.Artık zararlı adresler tespit edilecek. Bir nevi tarama sistemi yerleştirilecek.

WhatsApp şüpheli URL adresleri için kullanıcılarını uyaran yeni bir sistem geliştirdi. Şu an resmi olarak yayınlanmayan ve açıklanmayan bu özellik hakkında bazı bilgiler beta sürümle keşfedildi.

Gönderilen web adresleri ve kısaltılan URL’ ler analiz edildikten sonra yönlendirme yapılıp yapılmayacağı belli olacak. Şüpheli veya kesin zararlı olan adresler kırmızı renkle uyarılacak. Yani link kırmızı renkle gösterilecek. Eğer kullanıcı yinede devam ederse bu seferde WhatsApp ekrana uyarı mesajı gönderecek.

WhatsApp virüslü URL adresleri güncellemesi

WhatsApp şüpheli link tespiti

Virüs koruma güncellemesi yolda. WhatsApp paylaşılan adresi analiz yapmadan serverları üzerinden bir işlem yaptırmayacak. Link analizinden sonra karşı tarafa mesaj ulaşacak. Tabi bu anlık bir virüs taraması olacağından pek bir bekleme olmayacak.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Tıklanan zararlı URL adresleri engellenecek! Yeni özellik özellikle taklit edilen sahte web siteleri içinde uyarı verecek. Son yıllarda sahte banka web siteleri nedeniyle çok sayıda kişi dolandırıldı. Bu konuda bankalar müşterilerine ara ara bilgilendirme mesajı göndermekte. Buna rağmen önüne geçilemiyor. 

Sahte banka web siteleri mesjaları! Cep telefonlarına gelen …banka mesajında dosya masrafı iadesinin yapılacağı bunun için verilen adresin tıklanması istenmekte. WhatsApp üzerinden de çok nadirde olsa bu yöntemler uygulanmakta. Ama SMS olarak çok yayıldı. İşte bununda önüne geçilse hiç fena olmaz.


Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2021, 21:01

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir