WhatsApp mesajların okunmasını engelleme

WhatsApp uygulamasında sohbet mesajlarının okunmasını engellemek için ne yapmalıyım? Haberimizde önerdiğimiz adımlarla az da olsa bir güvenlik oluşturabilirsiniz.

WhatsApp mesajların okunmasını engelleme
müşteri hizmetleri

Eski Yahoo çalışanları Biran Acton ve Jan Koum tarafından Ocak 2010'da piyasaya sürülen whatsapp, dünyanın birçok ülkesinde en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biri olmuştur. Türkiye'de de epey kullanıcısı olan WhatsApp kullananların en çok merak ettiği konulardan biri mesajların başkaları tarafından okunup okunmadığıdır.

WhatApp'a ilk üyellik forumunda e posta ve telefon numarası istediği için mesajlaşmaların başkaları tarafından okunabilmesi güçlü bir ihtimaldir. Peki, uygulama mesajlarının üçüncü kişiler tarafından okunmasına karşı nasıl önlem alınabilir?

Başkalarından gelen paylaşımların virüs bulaştırma olasılığı için kesinlikle bir koruma kullanılmasını öneriyoruz. Uzun bir zamandır hesaba girenlerin tespit etmek mümkün olabiliyor.

WhatsApp şifreleme güvenlik önlemi

WhatsApp mesajlarının başkaları tarafından okunmasını istemeyen kullanıcıların yapması gerekenler şunlardır:

  • WhatsApp yedeklemesi kaldırılmalı, mevcut yedekler silinmelidir.
  • Telefonun ayarlar kısmından WhatsApp bildirimlerinin kilit ekranında görünmesini engelleyecek ayarlar yapılmalıdır.
  • Whatsapp'ın web sürümünde açılan bütün oturumlarından çıkış yapılmalıdır.
  • İki adımlı doğrulamayı açınız.
  • WhatsApp şifreleme uygulaması kullanabilirsiniz.

Whatsapp iki adımlı doğrulamayı açma: Whatsapp uygulamasından Ayarlar / Hesap / İki adımlı doğrulama. Bu güvenliği açıp 6 haneli şifreyi belirleyiniz. Buradaki e-posta adresine de güncel eriştiğiniz bir mail adresini yazınız.

WhatsApp mesajların okunmasını engellemeWhatsApp Web nasıl kapatılır?

Eğer iki adımlı doğrulama şifresini unuttursanız, bir şey yapmadan 1 hafta sonra otomatik açılacaktır. 

WhatsApp WEB'e dikkat!

Telefonda şifre olması durumunda mesajların üçüncü kişiler tarafından okunabilmesi için değişik yöntemlere başvurulmaktadır. Whatapp web de mesajların başkası tarafından okunabilmesi için kullanılan yöntemlerden biridir. Yaklaşık 2 yıl önce çıkan WhatApp'ın web sürümü telefon girişi olmaksızın WhatsApp'a girebilme imkanı sunmakta. Hal böyle olunca telefon sahiplerinden habersiz WhatsApp web sürümünde açılan oturumlar sayesinde mesajlar başkaları tarafından okunabilmektedir.

Mesajlaşmalarının WhatsApp Web aracılığı ile başkaları tarafından okunmasını istemeyen kullanıcıların öncelikle WhatApp ayarlarına girmesi gerekmektedir. Akabinde WhatsApp web seçeneğine tıklayıp "tüm bilgisayarlardan çıkış yap"a tıklanmalıdır. Bu sayede önceden açılmış olan bütün web oturumları kapatılmış olur.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2021, 20:00
müşteri hizmetleri
YORUMLAR
Kubra kaplan
Kubra kaplan - 1 yıl Önce

Merhaba bir sorum olacaktı acil bir arkadaşımda kalmıştı telefonum ve bugün aklıma kurt düştü bu benim whatsabi telefonuna yönlendirmiş olabilirmi acaba diye ve bunu nasıl anlarım bilmiyorum ayrıca eğer bir yönlendirme varsa nasıl anlayabiliriz ve bunu nasıl kapatabilirim keza yazistigim msjlari anlık olarak dilden bile kalirmi diğer kişide msjlar

Öneri
Öneri @Kubra kaplan - 1 yıl Önce

Telefona yüklenebilecek bir uygulama veya Whatsapp web ile mümkün. Cihaz sizde olduğunda iki adımlı doğrulamayı açınız.

mert
mert - 2 yıl Önce

whatsapwebi kullanmıyorum geçen sabah telde whatsapweb yazan yeri tıkladığımda orda windows7 mozilla son görünme 01:17 yazıyordu.evde kimse yok tek kalıyorum bu nasıl mümkün olabilir telimide kimseye vermem cebimden ayırmam

Pek seçenek yok
Pek seçenek yok @mert - 2 yıl Önce

Ya cihazda virüs var ya da bir ara telefondan kod okutulmuş.

Ilkelendiniziz
Ilkelendiniziz - 2 yıl Önce

Whatsab webe giriyorum ama kodu okut diye bisey var ona tikladim ve whatsab webe girdigim zaman hep bilgisayarinizdaki kodu okutun kismi geliyor cikis yap gibi bisey yazmiyor nasil duzeltebilirim onu?

Whatsapp web çıkış sorunu
Whatsapp web çıkış sorunu @Ilkelendiniziz - 2 yıl Önce

Başka tarayıcıda ve gizli pencere açarak denediniz mi?