Windows 11 kapanmıyor hızlı açma ve kapatma ayarları

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Windows 11 kapanmıyor dendiğinde bilgisayarın açılışını hızlandırma aklımıza gelebilir. İçeriğimizde dolaylı yolla hızlı kapatma için yapacak adımlara yer veriyoruz. Bilgisayarım kapanmıyor veya yavaş kapanıyor sorunu içinde açılış ayarları incelenebilir.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Microsoft’ un uzun bir zamanda önce aldığı kararda Windows 10′ dan sonra sistem çıkarılmayacağı yönünde açıklama yapılmıştı. Bu söylem yakan bir zamanda aldığı yeni kararla değişmişti. Normalde mevcut son sürüm üzerinden gidilerek geliştirilecekti. Sanırız şirket istediği gibi gitmeyen çalışmalarda köklü değişimlere gitmek zorunda kaldı.

Microsoft firması piyasa yer alan işletim sitemleri içerisinde en çok kullanılan seriyi üreten firmadır. Şirket kurulduğu günden beri bir çok işletim sistemi piyasaya sürdü. Bazı işlem sistemleri çok tutulup uzun yıllar kullanılırken bazıları ise tam bir fiyaskoydu diyebiliriz. Özellikle ikinci kısma örnek vermek gerekirse Windows vista ismini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Firma son olarak Win 11 işletim sistemini piyasaya çıkardı. Bu sistem açıkça tasarım ve özellik olarak diğer işletim sistemlerinden farklı görünmektedir. Kullanımı kolay, dokunmatik teknolojiye odaklı ve sizlere çok sorun çıkarmayan bir sistem gibi duruyor. Fakat bazen donanıma ve ayarlamalara göre yavaş açılmalar görülmekte. İlk açılış aşaması yavaş olan takipçilerimiz aşağıdaki adımları uygulayarak  bilgisayar açılışlarını hızlandırabilirler.

Windows 11 kapanmıyor mu?

Bu şu zamanda çok yaşanacak bir problem değil diye düşünüyoruz. Eskiden olsa çok sık yaşardık. Mavi ekranlar, siyah ekranlar ve kapanıyor yazısı çıkıyor durumları.

  • Bilgisayarınızda böyle bir şey yaşanıyorsa ilk önerimiz güç bağlantısını çıkarıp bekletmeniz. Laptop içinde bataryası çıkıyorsa çıkarın ve biraz bekletin.
  • Sonradan kurduğunuz sürücüler, programlar ve güncellemelerin buna neden olma olasılığı yüksek. Bunları kontrol edin ve duruma göre sistem geri yüklemeyi başlatınız.
  • Donanımın sorun çıkarması durumunda çıkarılabilir parçaları çıkarın. Örnek RAM. İki parça halindeyse birini çıkarın.
  • Virüs bulaşmışsa sorun çıkarabilir.

Aşağıdaki adımların dışında bilgisayarınızda Windows’ un yer aldığı bölümde mümkünse en az 15 GB boş yer olmasına dikkat ediniz. Genelde yeterli boş alan olmadığında Windows rahat çalışamadığını gözlemledik. Tabi varsa diğer sürücülerde de yer olmasına dikkat ediniz. Bunun dışında “Avast Cleanup” tarzı programlarda kullanarak gözle görülür bir hıza kavuşabilirsiniz. 

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Son olarak Windows 11 sistem geri yükleme içeriğimizdekini uygulamanızı şiddetle öneriyoruz.

Windows 11 hızlı açılış ayarları

Burada yapacağınız işlemler bilgisayarınızın açılışını hızlandırdığı gibi aynı zamanda RAM ve işlemci üzerindeki yükü de hafifletmektedir. Burada anlatacağımız adımları dikkatli uygulayınız. Çünkü yalnış işlemlerde  işletim siteminiz zara görebilir. Bundan dolayı hoşlanmayan sonuçların oluşmaması için dikkatli uygulayınız. Ayrıca aşağıdaki işlemleri yaptıktan sonra iptal etmek istediğinizde yine aynı yöntem ile yaptığınız işlemleri geri alabilirsiniz.

İlk olarak ekranın sol alt kısmında bulunan Windows logosuna sağ tıklayınız. Aşağıdaki resimde görünen ekran açılacaktır. Bu ekranda yer alan “Çalıştır” yazısına tıklayınız.

Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. Gelen çalıştır ekranına msconfig yazarak enter tuşuna basınız.

Karşınıza Sistem yapılandırma ekranı gelecektir. Yazımızın ilk paragrafında uyardığımız dikkatli olmanız gereken ekrana ulaşmış olacaksınız. Bu erkanda bir çok sekme bulunmaktadır. Bu sekmeler arasından Hizmetler sekmesine tıklayınız. Açılan bölümde ekranın altında yer alan “Tüm Microsoft hizmetlerini gizle” yazısının karşısında yer alan seçeneği seçerek aktif ediniz.

Bu işlemden sonra geriye kalan seçeneklerde ise bilgisayarınıza kurduğunuz programlar içerisinden açılış bölümünde çalışanları göreceksiniz. Bu erkanda çalışmamasını istediklerinizin karşısında yer alan çek işaretlerini kaldırınız. Bu bölümde dikkat etmeniz gereken kısım ise antivirüs uygulamasına ait bölümlere dokunmamanızdır. Bunun dışında istediğiniz kaldırıp ekleyebilirsiniz.

Windows 11 kapanmiyor 1
Windows 11 hızlı açma ayarları

İlk görselle farklı bir alandaki adımları uygulayacaksınız. İkincisinde ise yine önemli bir alandaki ayarları yapacaksınız. Bilmediğiniz seçeneklerin kurcalanmaması önerilir.

Windows 11 hızlı açılışı için regedit ayarı

Yukarıdaki işlemlerin dışında yine çalıştır komutuna regedit yazarak açılan kayıt defteri düzenleyiciden bazı ayarları değiştirerek hızlandırmaya katkıda bulunabilirsiniz. Örnek ControlSet001 ve ControlSet002′ de yer alan “WaitToKillServiceTimeout” değerini düşürerek.

Bu işlemden sonra Windows 10 işletim sisteminiz hızlı açılacaktır.

Aynı zamanda “Menushowdelay” aratıp bulun ve değeri 0 veya 200 olarak değiştirin.

Windows 11 kapanmiyor 2
Windows 11 kapanmıyor hatası ve hızlı açılışını sağlama ayarları

Yardımcı programların kullanımı

Hızlandırma olarak kullanılan programların yorumlarını okumadan tercih etmenizi önermiyoruz. Kullanıcıların farklı ortamlarda görüşlerini okumanız fayda sağlayacak. İşinize yaramayanları daha sonra kesinlikle kaldırınız.

Kullanımda dikkat etmeniz gereken önemli bir kaç bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim. Programlarda bazen derinlemesine tarama yapıldığında, karşınıza çıkanlar arasında sistemi etkileyecek seçenekler olabiliyor. Artı sizin için önemli olan şeylerde seçili olabilir.

Sisteme yüklediğiniz gereksiz programlardan uzak durunuz. Güncel olmayan yazılımların güvenlik açığına neden olduğunu da söyleyelim. Artı arka plan tarafında çalışan gereksizlerinde durdurulması gerekebilir.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.