Zoom ses neden gitmiyor

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Zoom ses gitmiyor Samsung modellerinde daha çok karşımıza çıkıyor. Malum kullanım oranı ve versiyon fazla olmasından dolayı soru çok geliyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Zoom ses gitmiyor, telefonda ve bilgisayarınızda farklı nedenlerden çıkma olasılığı değerlendirilmesi gerekiyor. Tabi canlı eğitimle tablet kullanımında oran git gide artış gösteriyor ve sistem versiyonları uyum göstermeyebiliyor. Kullanılan yazılımların sürümleri içinde durum değişebiliyor. Örnek Windows 10, eski sistemlere (Windows 7) göre daha stabil çalışabiliyor. Yapacağınız yapılandırmanın daha kolay olduğu yeni versiyonlara göre adımlardan bahsedeceğiz. 

Zoom telefondan ya da PC’ den kolaylıkla işlerin halledilebildiği ve kullanımının gittikçe arttığı bir uygulamadır. Belli sebeplerden ötürü kullanım anında problemler yaşanabilir. Zoom ses problemi yaşanabilir. Toplantı anında sesin iletilmesi, karşıdan sesin alınabilmesi için yapılması gerekenler vardır. Toplantıya bilgisayardan giriliyorsa, kullanıcı hoparlör ayarlarında bir sıkıntı olmadığından emin olmalıdır. Ayrıca Zoom uygulamasının ses ayarları vardır. Sesin gelmesi için ses ayarlarının kontrol edilmesi gerekmektedir. 

Zoom ses gitmiyor ise;

 • Toplantıyı yöneten kişi veya öğretmenin sesi kapatma olasılığını aklınıza getirin.
 • Uygulamanın kontrol panelindeki ses ayarının ve erişim izninin kontrol edilmesi gerekiyor.
 • Kullanılan sistem ayarlarına bakınız.
 • Anlık sıkıntılar veya bağlantının kalitesinde problem çıkabilir. (Yeniden başlatınız)
 • Kullandığınız sistemin kapatılması veya yeniden başlatılmasını öneriyoruz.
 • İnternet tarafında bir sıkıntı oluyor mu diye hız testini veya modemin kapatılıp açılmasını sağlayın.
 • Android telefonda yaşayanların izinlere ve koruma uygulamasının var olduğu cihazlarda durdurma gibi durumlar görülebiliyor. Huawei üzerinden erişim yapanlar bir bakmışsınız Xiaomi’ de ulaşamıyorlar.
 • iPhone üzerinden kullanım yapanların yine izinlere bakmalarını öneriyoruz.
 • Benzeri yüklü uygulamadan kaynaklı çalışma problemi yaşanabiliyor. (Diğerlerin kaldırılarak test edilebilir. Örnek EBA)
 • İnternet bağlantısının farklı bir yerden veya mobil üzerinden yapılarak denenmesi de gerekebilir.

Toplantı anında sesin gidip gelmesi için yapılanlar

Zoom uygulamasında kullanıcı bir toplantıya katıldığı zaman ekranın sol alt köşesinde kulaklık simgesi olacaktır. Bu imgenin altında Join Audio yazar. J. Audio kısmına basılır ve Call Over Internet yazısı çıkar. Böylece ses artık karşı tarafa iletiliyor olacaktır. Kullanıcı toplantıda kendi sesini diğer tarafa aktarabilmek için bu adımı gerçekleştirir. Karşı tarafın sesini duymak içinse ekranda sol üst köşedeki hoparlör simgesine tıklanması yeterli olur. 

 • Öğretmenin veya yönetenin ses yetkisinin olduğunu unutmayınız. 
 • İnternet kalitesinin yön vermesi.
 • Kullanıcı sayısının yüksek olması.

Zoom bilgisayardan ses gitmiyor için kontroller

PC’ den giriş yapılabilir. Bilgisayardan toplantıya girildiğinde sesin karşı tarafa gitmesi ve karşı taraftan ses gelmesi için belli adımlar gerçekleştirilir. Zoom uygulamasına giriş yapılır ve çıkan ekranda Join With Computer Audio seçeneğine tıklanır. İkinci olarak, ekranın sol alt köşesinde mute yazısı olacaktır ve oraya tıklanır. Tıklandıktan sonra ekranda bazı seçenekler çıkacaktır ve Hoparlör Kulaklık seçeneğine basılır. Böylece sorun çözülür.

Erişim kontrolü için ayarların incelenmesi gerekiyor. Yapacağınız işlem:

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
 • Çark şeklindeli simgeye tıklanacak
 • “Sistem” yazana giriyorsunuz.
 • Yan kısımdaki “Ses” bölümünü açınız.
 • “Ses cihazlarını yönet” ve diğer ekli olanlarında içerisine girerek kontrol ediniz. (Sorun gider butonundan da faydalanınız)
 • Ses sürücüsünü kontrol ediniz.

Zoom ses gelmiyor içinde yine kontrol edecekleriniz hemen hemen aynıdır. Bir müzik veya video oynattığınızda ses geliyorsa o zaman sizin ve karşı tarafında ses izinleri / ayarları kontrol edilecek.

Zoom ses neden gitmiyor

Zoom ses gelmiyor hatası

Zoom ses ayarları 

Uygulamanın ayarlar kısmıyla ilgili de olabilir. Alt köşesinde Audio Setting kısmı bulunur. Buraya tıklandığında Input Level ve Output level seçeneklerine bakılmalıdır. Bu kısımda ses ayarları kısık bir şekilde olabilir. Öyleyse toplantı anında ses çok az gelebilir ya da hiç gelmeyebilir. Sesin gelebilmesi için buradan ses ayarları açılır. 


Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2021, 14:34

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir