Android Haberleri

Sony’nin Akıllı Telefon Teknolojisindeki Yeni Adımı: Ekran Kalibrasyonu

teknoloji hattı

Akıllı telefon ekranları artık bu noktada çok da daha gelişebilir diyemeyiz. Ful HD çözünürlüklü ekranlar artık standart hale geliyor ve herkes için bir ekran çeşidi var; ama her zaman istediğiniz telefon istediğiniz ekran çeşidine sahip olmayabiliyor. Bazen favori ekran çeşidinizi daha iyi donanım veya özellikler için  feda etmek bir gereklilik haline geliyor. Sony ise artık bu konuya olan bakış açımızı değiştirmek istiyor.

Her ekran kendince artılara ve eksilere sahip. AMOLED’ler derin siyahlar ve aşırı canlı renklerle tanınırken, IPS LCD’ler gerçekçi renkleri ve daha iyi görüş açılarıyla biliniyor. Şu ana kadar hiçbir Android telefonu bize ekranı kalibre etme seçeneği sunmamıştı. Bazı Samsung cihazları önceden ayarlı doygunluk/saturasyon modları arasından istediğimizi seçmemize izin veriyor, ama sadece o kadar. Bize tüm ayarlarıyla tam bir ekran kalibrasyonu seçeneğini ilk kez getirecek olansa, yeni Xperia Z ve Xperia ZL telefonlarıyla Japon üretici Sony.

Farklı ekran teknolojileri hala açık farklılıklarını koruyacaklar, fakat en azından biz onları tercihlerimize daha yakın hale getirebilme seçeneğine sahip olacağız. Bir LCD ekrandaki renkleri daha parlak yaparak verdiği görüntüyü Super AMOLED’e yaklaştırdığınızı düşünün (ya da tam tersi). Veya daha koyu siyahlara ne dersiniz? Ya da daha beyaz beyazlar?


Üreticilerin anlaması gereken, kendi verdikleri optimal ayarları herkesin sevmediği. Aynı konuyu TV sektöründen örnek vererek de açıklayabiliriz. Örneğin bir kişi televizyonunun profesyonel olarak kalibre edilmesinden hoşlanmayabilir. “Gerçekçi” renkleri sevmeyebilir. Siyahların daha koyu olmasını, renklerin daha parlak ve çarpıcı görünmesini tercih edebilir. Diğer insanlar bu görüntüyü beğenmeyebilir, fakat bu televizyon sahibinin kişisel tercihidir ve kalibrasyon ayarları sayesinde TV üreticilerinin kendi ayarlarını kullanmak zorunda kalmaz.

Akıllı telefon ekranları da bundan pek farklı değil. Bu zevke sahip kişi AMOLED ekrana yönelirken, karşıt fikirli birisi LCD ekrana yönelecektir, fakat bahsi geçen ilk kişi sırf tasarımını, donanımını veya yazılımsal özelliklerini daha çok sevdiği için beğenmediği LCD ekrana sahip bir telefonu almak zorunda kalabilir. Eğer ekranı kendi zevklerine göre kalibre edebilirse, en azından istemediği ekran çeşidini almış olsa bile, kendi zevkine daha yakın hale getirebilecek durumda olur.

Zaten bırakalım tam kalibrasyonu, ekranın parlaklık dışında hiçbir ayarını bile değiştiremezken nasıl işletim sistemimize en esnek işletim sistemi diyebiliriz ki? Tam da bu yüzden Sony’yi bu tercihinden dolayı kutluyor ve diğer üreticilerin de Sony’yi örnek alarak aynı yolu izlemesini umut ediyoruz.

Kaynak: Phandroid

teknoloji hattı
Yorumlar
Yöresel Lezzetler - Can Lezzetler

Popüler Yazılar

Yukarı

Bu yazıyı beğendiniz mi?

Lütfen, bizi desteklemek için yazıyı paylaşın.