Adil kullanım kotası nedir? Kotalı internet sorunu

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

AKK / AKN nedir? Sınırsız internet nedir? Adil kullanım noktası nedir? Adil kullanım kotası nedir? Kotalı internet sorunu ne zaman çözülecek. Adil kullanım kotası kalkıyor mu?

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Adil kullanım kotası Türk Telekom / TTnet / Avea, Turkcell, Superonline, Doping, Vodafone, TürkNet ve Biri Adsl internet sağlayıcılar / mobil internet operatörleri sınızsız internette neden hızı düşürüyorlar? Sınırsız internet kotalı internet olmadı mı? İnternet hızı ne zaman yükselecek?

Adil kullanım kotası nedir? Kotalı internet sorunu

Adil kullanım kotası nedir? Kotalı internet sorunu

İnternet sağlayıcıların (Türk Telekom / TTnet, Superonline, Doping, TürkNet, Vodafone, Biri Adsl) ve mobil internet operatörlerinin (Turkcell, Türk Telekom / Avea ve Vodafone) belli kullanımdan sonra internet hızının düşürülmesi uygulamasına denilen hizmetin adı. 

AKN uygulaması, tüm internet kullanıcılarının şebekeden aynı kalitede hizmet alabilmelerine imkan sağlamak için çıkarılmış bir uygulama.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Adil kullanım kotası neden çıkarıldı? İnternet şebeke kaynaklarında verimli şekilde kullanımı için internet kapasite uygulaması, aynı anda veya abonelerin yoğun kullanımı nedeniyle hizmette aksaklık oluşmaması için çıkarıldı.

İnternet tarifesinde verilen pakette hız aşımı yapıldığında ne oluyor? İnternet sağlayıcının verdiğin kampanya / tarife kapsamında limitsiz yani sınırsız internette paket aşımından sonra veri indirme (download) hızı  3 Mbps’ le ve yükleme hızı (upload) ise 1 Mbps’ le düşüyor.

Sınırsız internet tarifelerinde adil kullanım hız paketlerinde genelde 25 Mbps, 50 Mbps, 75 Mbps, 100 Mbps gibi paketler yer almaktadır. Verilen paket bittiğinde isterseniz ek ücret ödeyerek hızınızı arttırabiliyorsunuz.

Kısa zaman önce BTK‘ nın yaptığı açıklama da adil kullanım kotası bittiğinde düşen hızın %50 kadar arttırılması yönünde çalışmanın yapıldığını ve 2018‘ de (son çeyrekte) AKN / AKK uygulamasının kaldırılması için karar alındığını belirtti.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Adil kullanım kotası kalkacak mı? Hızı düşmeyen internet tarifeleri gelecek mi?


Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2017, 03:31

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak