Ağda kayıtlı değil hatası çözümü nedir

Andronova
Andronova
4 Minimum Okuma

Cep telefonda ağda kayıtlı değil hatası alanlar çözümde ne yapması gerektiğini bilmediğinden çoğunlukla internet ortamında yazılanları uygularlar. Şebeke yok durumlarında donanımsal bir sorun çıkma olasılığı daha yüksektir. İçeriğimize eklediğimiz önerilerin bir kısmını tarafımızdan denenmiştir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Ağ hatası uzun zamandır özellikle eski model akıllı telefonlarda daha sık görülen problemlerden biridir. Eskiden Çin’ in replika ürünlerinde daha sık karşımıza çıkardı. Hem çağrı almayı hem de çağrı yapmayı engelleyen bir sorunun çözümünde uygulamanız gerekenlerin bir kısmı belki uzmanlık gerektirebilir.

Aşağıda önerdiğimiz bazı adımlar nadirde olsa çözüme ulaştırmakta. Şebeke sıkıntılarının analizi için uçak modu dediğimiz özellik kullanılmış mı kullanılmamış mı diyerek kontrol edilmesi gerekiyor. Sonrasında telefonun kapatılması ile ikinci adımımıza geçiyoruz. Diğer bir test ise hattınızı farklı bir cihazda deneyiniz. Artı farklı bir sim kartta cihazınızı deneyiniz.

Ağda kayıtlı değil ne demek?

Ağda kayıtlı değil, cihazın şebekeyi bulamadığını gösteren bir uyarı mesajı ve genellikle yazılım tarafında veya yurt dışı telefonlarda görülmekte. Kaçak yollarla getirilen kayıtsız telefonların çoğunda bu problem görülür. Bunun dışında görülme nedeni atılam imei silinmiş olması ve düşmeler sonucu çıkan arızadan kaynaklıdır. Olası tahminleri aşağıda inceleyiniz.

Ağ hatasının çıkma nedenleri:

 • Kaçak telefonlarda atılan imei nedeniyle görülebiliyor.
 • Çin malı denilen telefonlarda çıkabilir. İmei silinmesi veya yazılımda yapılan bir değişiklik.
 • Yurt dışından alınan telefona ROM atılması nedeni.
 • Sim kartta arıza çıkması veya uyumsuzluk.
 • Telefonu sık sık düşürenler cihazın şebekesinde arıza çıkmış olabilir.
 • İmei kaydında yanlışlık yapılmış olabilir.
 • Atılan imei bilgisinin başka bir telefonda kullanılması.

Ağ hatasında çözüm için yapacaklarınız

Unutmadan cihazı uçak moduna almış olabilir veya şebeke ayarlarını değiştirmiş olabilirsiniz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu adımlar bazı modeller de farklılık göstermekte. Telefondan Ayarlar> Bağlantılar> Diğer ağlar> Mobil ağlar> Ağ operatör seçeneklerinden ağ taraması yapınız. Manuel operatörünüzü (Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom) seçiniz. İşlemden sonra 4-5 dakika kadar bekleyip cihazı kapatıp açınız.

 1. Yukarıdaki adımlar işe yaramadıysa cihazı fabrika ayarlarına döndürebilir ya da hard reset atabilirsiniz. Bu işlemde cihaz içerisinde bulunan tüm veriler silinecektir.
 2. Bu sorun aynı zamanda yazılımsal nedenlerden de olabilir. Cihazın güncel yazılımı varsa manuel yapabilirsiniz. Ya da sıfırdan ROM atabilirsiniz.
 3. Yukarıdaki adımın dışında şebeke ayarlarından 3G veya 4.5G / LTE seçeneklerini kapatıp 2G / Edge seçeneğini açınız.
 4. Telefon kapatılıp şebeke ayarlarının değiştirilerek 2-3 dakika aralıklı denensin.
 5. Duruma göre telefon yedeği almak isteyenler yedekden sonra fabrika ayarına döndürme ve hard reset yönteminin denenmesi kesin önerilir. Ama imei attılmış bir cihazda bu yöntem seri numaranın silinmesine neden olacak. Yani orjinal kendi bilgisine dönecek.
 6. Sıfırdan bir ROM atılıp test edilebilir. Ama orjinali olmasına dikkat ediniz. iPhone gibi cihazlarda iTunes ile işlem yapılsın.
 7. Telefonu bir 2G’ de dener misiniz? Şebekenin arızalanmasında sadece 2G çalışabilir.
 8. Başka hatları deneyin. Sim kartın arızalanması çok sık görülebiliyor. 

Telefon garantili ise kesinlikle bir işlem yapılmadan yetkili servisine bırakınız.

Ağda kayıtlı değil hatası çözümü nedir
Ağda kayıtlı değil hatası çözümü nedir

Ağ hatasına neden olan imei sorunu

Cihazınızda anakart değişikliği yapıldıysa imei kayıdı gerektiğinden bu uyarıyı alıyor olabilirsiniz. İmei kayıt sorgulamasını turkiye.gov.tr/imei-sorgulama sitesinden yapabilirsiniz. Telefon imei numarasını sorgulamak için telefonda arama yapar gibi *#06# tuşlaması ile öğrenebilirsiniz.

Sorun görenler cihaz faturası varsa operatörünüz veya telefonu aldığınız yerin müşteri hizmetlerini arayınız. Birde BTK aranabilir. İşlemler BTK tarafından onaylanmakta.

Bazı durumlarda anakartın değişmesi gerekebiliyor. Değişimden sonra imei eşleştirmesi yapılması gerekmekte. Yapılmazsa klonlandı uyarısı gelecektir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Önemli not

Şebeke yok sorunu ile karşılaşan kullanıcılar yukarıdaki adımları denemelerine rağmen hata hala devam ediyorsa o zaman bu haberimizde yer alan numarayla iletişime geçebilirsiniz. Karşı tarafa sorunla ilgili tüm detayları belirtmeyi unutmayınız.

Xiaomi modellerinde ilagal işlemlerle kullanımını gerçekleştiren kullanıcılarının daha sık sorunla karşılaştığını görüyoruz. Samsung içinde pek öyle olmayabiliyor. Kaçak yollarla getirilen cihazların kayıt ücretlerinin yüksek olmasından dolayı artık eskisi gibi çok fazla cihaz getirilmiyor.

Ağda kayıtlı değil imei sorunu
Kayıtlı değil hatası alanlar

Pasaporta işlenen cihazlarda bir zaman sonra farklı bir hat kullanılmak istenildiğinde tekrardan eşleştirme işlemi yapılması gerekiyor. Bunun içinde kimin adına kayıt edilmişse onun e-devlet hesabı ile işlemleri başlatabilirsiniz. Kullanılacak operatörden de bilgi almanızı öneriyoruz.

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak