Akıllı Saat Hesaplaşması: Moto 360 ile Apple Watch Karşı Karşıya

Akıllı Saat Hesaplaşması: Moto 360 ile Apple Watch Karşı Karşıya

Apple‘ın 9 Eylül akşamı yaptığı lansmanın önemli haberlerinden olan, bir çok kullanıcının beklediği akıllı saati Apple Watch‘ın tanıtımını haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

teknik destek

Akıllı telefonlara getirdiği devrim gibi değişikliklerle, telefon’u yeniden tasarlayan Apple, kullanıcılar tarafından akıllı saat için neler yapacağı konusunda merakla bekleniyordu. Rakiplerinin akıllı saatleri raflarda yerine almış ve bir çok kullanıcı tarafından kullanılıyor olmasına karşın Apple, bu pazara girişinde hata yapmak istemiyordu. Öyle ki, rakipleri Samsung, Sony ve Motorola gibi firmaların başta olmak üzere akıllı saat konusunda bir hayli deneyim kazanmışlardı.

Bu akıllı saatlerden en çok ilgi çekeni veya bir başka tabirle, Apple’a en güçlü rakip olan, Motorola’nın Moto 360 akıllı saatini, Apple Watch ile detaylı olarak karşılaştırdık.

Tasarım

Saat, koluna takan kişi ve görenler için, saatin ekranı ve kayışına bakıldığında kalite ve pahalı imajı vermelidir. Bu kural, genel olarak saatlerin, saati göstermesi gerekliliğinin yanındaki en büyük talep etkenidir. Aynı durum akıllı saatler için de geçerli olmakla birlikte, mekanik olmayan bu saatlerde de tasarım en önemli etkenlerden biridir. Apple Watch, 42mm ve 38mm olmak üzere iki farklı modelde satışa sunuluyor. Buna karşın en büyük rakibi Motorola Moto 360 ise 46mm ile geliyor. Apple Watch’ın boyutları konusundaki veriler resmi olmamakla birlikte, resimlerde Apple Watch daha kalınmış gibi gözükse de, Moto 360 4mm daha büyük bir saat.

Apple Watch’ın tasarımı, diğer akıllı saatlerdeki gibi oldukça standart yuvarlatılmış 4 köşe ekrana sahip ve paslanmaz çelik, alüminyum veya 18 karat altın seçenekleriyle geliyor. Bunun yanında, standart versiyonunun, diğer akıllı saatlerden özellik olarak pek de farklı olmadığını söyleyebiliriz. Moto 360 ise, yuvarlak tasarımıyla, çok farklı bir akıllı saat imajı yakalayarak, tasarım konusunda ön plana çıkıyor.

Apple Watch’ın donanım olarak tasarımında dikkate çıkan Dijital Taç (Digital Crown) ise, bu saati diğerlerinden ayıran bir özellik.

Navigasyon/Arayüz

Apple’ın akıllı saatinde yaptığı ve diğer akıllı saat üreten rakiplerine göre en önemli farklılığı şüphesiz Dijital Taç oldu. Her ne kadar, Dijital Tacı Apple’ın çalışanlarından başka kişilerin detaylı olarak deneme imkanı olmadığından dolayı, ne kadar iyi çalıştığı konusunda net bir bilgi verilemiyor. Apple için, iOS ile çalışan akıllı saatinde, yuvarlak kurma mekanizması görünümündeki kendi icadı olan, bir çok işleve sahip Dijital Taç, akıllı saat savaşını kazandıkları anlamına geliyor olabilir. Kesin olan, bir çok kullanıcının bunun ne kadar faydalı ve iyi çalıştığını denemek için sabırsızlanıyor olması.

Bence, Apple’ın akıllı saatinde sunduğu, rakiplerinden farklı navigasyon ile yüzlerce uygulama arasında gezinme, resimleri büyültüp küçültme gibi işlevselliği, Google’ın ilk Nexus telefonu olan Nexus One’daki nasvigasyon topunun da aynı işlevselliğe sahip olmasına karşın, bunun pek kullanılmaması referans alınırsa pek faydalı veya “kazanan” olarak isimlendirilebilecek bir etken değil. Diğer taraftan, akıllı telefon cebinizde dururken, bir saatte bu gibi özelliğin olması gerekli midir!?

Android Wear‘lı Moto 360 ise, çok farklı bir yaklaşımla karşımıza çıkıyor. Android Wear’ın sizin en çok ihtiyacınız olabilecek uygulamalara, hareket halindeyken hızlıca erişebilmenizi sağlayan kullanıcı dostu arayüzü sayesinde, bileğinize takılı bu küçük ekranlı saatinizden isteyebileceğiniz şeylere ulaşmanız daha basit ve hızlı mümkün olabiliyor.

Kayış

Bu, Apple’ın en iddialı ve güçlü olduğu alan olsa gerek. Moto 360’taki kayış değiştirme konusundaki zorluğu ve sınırlı kayış çeşitliliğinin yanında, Apple Watch’ın kayışı kolayca değiştirilebiliyor ve bir çok kayış çeşidiyle kendinizi daha konforlu hissetmenizi sağlıyor.

Pil Ömrü

Akıllı saatlerdeki kanaatimce en önemli konu pil ömrü. Uzun yıllar küçük bir pil ile yıllarca giden veya kol hareketiyle çalışan saatlerden sonra, her gün şarj etmemiz gereken saatlerin yeni olarak bizlere sunulması elbette pek alışagelmiş bir durum değil. Akıllı telefonlardan edindiğimiz tecrübelere dayanarak, zamanla bu sürelerin artacağını söyleyebilsek de, çoğu kullanıcı, para vererek aldığı akıllı saatinin sürekli kolunda durmasını istemekte.

Apple Watch’ın pil ömrünün 1 gün gittiğine yönelik yayınladığımız haberimizi inceleyebilirsiniz. Moto 360 da bu konuda Apple Watch ile aynı değerleri sunarak 1 gün şarj süresine sahip. Bu konuda her iki markanın da ürünlerini geliştirmesi gerekiyor.

Şarj

Akıllı saatlerdeki pil ömrü ile bağlantılı olarak ortaya çıkan bir diğer sorun ise şarj etme. Apple Watch, MagSafe wireless şarj aletiyle, saatin arkasına takılan mıknatıslı bir aparat ile şarj oluyor. Moto 360 ise, yine wireless olarak ancak masa üstü aparatı ile şarj olabiliyor.

Fiyat

Her iki akıllı saat donanımlarıyla, artıları ve eksileriyle kullanıcılara sunuluyor. Peki firmalar bu ürünleri için ne kadar istiyor derseniz, Apple Watch‘ın en dolu olmayan modelinin fiyatı 349$’dan başlıyor ve en dolu olan Apple Watch Edition modeliyle 5000$’a kadar çıkıyor. Moto 360 ise 249$’lık etiketiyle, fiyat ve performans açısından dikkatleri kendisine çekiyor.

Firmalar, teknolojilerini geliştirdikçe, “belki de bir sonraki bir kaç modelin teknolojileri hazır olmasına rağmen”, kullanıcılara ürünlerini azar azar sunarak, arz talep oluşturmaktalar. Umarız bu seviyede talep gören bu teknoloji oyuncakları için gelecek, bu şekilde devam etmez ve kullanıcılar hak ettiği değeri görür.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir