Android 14 Pil Tasarrufunu Verimli Hale Getiriyor

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Google, Android 14 pil tasarrufu için bazı önemli değişimlere gitme kararı almış olabilir.

Ad imageAd image

Bugünün en iyi Android telefonlarında, OLED ekranlar, güçlü sekiz çekirdekli işlemciler ve büyük pil kapasitelerine sahip birkaç özelliği paylaşıyor. Lakin, iki günlük pil ömrü, bu teknolojide akıllı telefonlar ortaya çıktığından beri bir şehir efsanesi haline geldi ve güç tasarrufu modunun daha çok enerjiyi koruma konusunda tek kurtarıcı olarak kaldığı gibi görünüyor. Android 14, birkaç telefonu efsanevi iki günlük bekleme süresine yaklaştırabilecek yeni bir beta özelliğe sahip.

Telefonunuzun pil ömrünü optimize etmek için duvar kağıdınızın parlaklığını azaltır ve siyah tonlara doğru kaydırır. Çünkü OLED ekranlar, siyah piksellerin ışığı kapattığı için siyah tonların daha az güç tüketmesiyle bilinir. Dolayısıyla, daha koyu bir duvar kağıdı kullanmak, telefonunuzun pilini daha uzun süre dayanmasını sağlayabilir.

Android 14 Beta 3 Pil Tasarrufunu Verimli Hale Getiriyor

Android 14’ün duvar kağıdı karartma özelliği, pil ömrünüzü iyileştirmek için gelişmiş bir enerji tasarrufu sağlar. Ekranınızın enerji kullanımını en aza indirmek için duvar kağıdınızı otomatik olarak karartır ve parlaklık seviyelerini ayarlar. Bu, günlük kullanımda önemli ölçüde daha uzun pil ömrü elde etmenizi sağlar.

Unutmayın ki pil ömrü, kullanım alışkanlıklarınıza, uygulamalarınıza ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Örneğin, yoğun oyun oynama veya video izleme gibi yüksek enerji tüketen aktiviteler pilinizi hızla tüketebilir. Bununla birlikte, Android 14’ün duvar kağıdı karartma özelliği gibi gelişmiş güç yönetimi seçenekleri, telefonunuzun pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için etkili bir araç sunmaktadır.

Ad imageAd image

Sadece birkaç gün önce yayınlanan Android 14 Beta 3, hata düzeltmeleri ve yeni özelliklerle dolu bir güncelleme oldu. Bu güncelleme, Pil Tasarrufu için hafif bir ince ayarı içeriyor ve etkinleştirildiğinde duvar kağıdını kullanıcı arayüzünün geri kalanından daha soluk hale getiriyor. Pixel telefonlarda, tüm uygulama simgeleri ve Bir Bakışta widget’ı ayarlanan parlaklıkta kalıyor. Bu değişiklik, özellikle daha hafif ve canlı duvar kağıtlarında belirgin bir şekilde fark edilebilir.

Beta 3 öncesinde, duvar kağıdınızı karartmak için Olağanüstü Pil Tasarrufu özelliğine veya Dijital Denge hizmetinin Uyku Vakti moduna başvurmanız gerekiyordu. Ancak, en azından ikincisi pil ömrü yerine kullanıcıların sağlığına odaklanmıştı.

Android 14 pil tasarrufu 2
Android 14 pil tasarrufu

Android 14 Duvar Kağıdı Karartma

Bu güncellemeyle birlikte, Android 14 Beta 3 kullanıcıları artık daha ince bir ayarla duvar kağıdını karartabilir ve Pil Tasarrufu modunu kullanarak pil ömründen daha fazla faydalanabilirler. Bu özellik, telefonunuzun arayüzünü daha az göze çarpan bir şekilde tutarak enerji tüketimini azaltırken, uygulama simgeleri ve widget’larınızın parlaklığını korur.

Pil ömrünü artırmak için duvar kağıdınızı karartmak gibi küçük ayarlar yapmak, günlük kullanımda fark yaratır. Android 14 Beta 3’teki bu gelişmiş Pil Tasarrufu özelliği, kullanıcıların pil ömrünü optimize etmelerine yardımcı olacak ve daha uzun süreli kullanım sağlayacaktır.

Google, duvar kağıdı karartma fikri, Pixel cihazlardaki “Ekstra Karartma” özelliği, karanlık mod ve Her Zaman Açık Ekran gibi özelliklerden ilham aldığı düşünülüyor. Bu sistemler, diğer pikselleri karartarak veya kapatarak güç tasarrufu sağlarken temel bilgileri görüntülemeye devam etmenizi sağlar.

Ad imageAd image

Duvar kağıdını karartmanın faydalı bir yan etkisi, bir tür sahte yüksek kontrast modudur. Arka plan daha koyu olduğunda ve simgeler parlak kaldığında, duvar kağıdınız yoğun bir tasarıma sahip olsa bile daha kolay görülebilir hale gelir. Bu, Android için zarif bir eklemektir ve umarız Google, bu Pil Tasarrufu değişikliğini, üçüncü taraf cihazlarda da kullanılabilir hale getirerek tüm Android 14 cihazları için sunar.

Bu tür pil tasarrufu özellikleri, kullanıcıların günlük kullanımda daha uzun pil ömrü elde etmelerine yardımcı olurken, telefonların temel işlevlerini etkilemeden önemli bilgilere erişimini sağlamakta. Android 14′ ün duvar kağıdını karartma özelliği, pil ömrünü optimize etmek isteyen cihaz sahipleri için pratik ve etkili bir araç sunmaktadır. Çıkarılan beta sürümlerin, daha daha kararlı bir hale getirilerek son kullanıcıya yakında ulaşması bekleniyor.

Android 14 pil tasarrufunu verimli hale getirmek için gerekli çalışmalar umarım yararlı olur. Malum bazı cihazlarda şarj süresi 1-2 gün gidiyor olması pek kullanıcılarını memnun etmiyor.

Sonraki: Android 14 indir

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir