Android 6.0 uygulama izinleri nasıl yapılır

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Android 6.0 Marshmallow işletim sisteminde telefonda yüklü olan uygulamaların izinlerini kısıtlama veya açma işlemlerinin nasıl yapılacağını bu haberimizde yayınlayacağız.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Android Marshmallow işletim sisteminde kullanılan uygulamaların izinlerini kontrol etmek daha önceki sürümlere göre daha kolaydır. Android işletim sistemine yüklemiş olduğunu uygulamalar kurulum aşamasından sizlerden bazı donanımları kullanabilmek veya bazı bilgilere ulaşabilmek için izinler istemektedir. Bu izinleri verdikten sonra şüphelendiğiniz herhangi bir uygulama varsa bu makalemizdeki yöntemleri uygulayarak izinleri kaldırabilirsiniz.

Android Marshmallow işletim sisteminde izin sistemine bu yazımızda daha yakından bakmaya çalışacağız. Bu sistemi genel olarak inceleyerek ayarlar bölümünden nasıl yapabileceğinizi anlatmaya başlayalım.

Telefonlarınız da bulunan bazı özellikler ve yazılım araçları telefonunuzla ilgili bir çok bilgiyi paylaşılabilmektedir. Örnek verecek olursak GPS özelliği ile telefonunuzun dünyanın neresinde olduğu kolaylıkla bulunabilmektedir.

Android Marshmallow uygulama izinleri nasıl yönetilir

Kullanmış olduğunuz uygulamalarda bazen bu bilgilere ihtiyaç duyabilmektedir. Andorid cihazlarda yüklü olan haritalar uygulaması telefonunuzda bulunan GPS özelliğini kullanarak haritada yerini belirlemektedir. Facebook uygulaması da telefonunuzda bulunan kişiler bölümünü kullanarak facebookta arkadaşlarınızı bulmanızda sizlere yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı vermiş olduğunuz bu izinler telefon kullanımında sizlere kolaylıklar sağlamaktadır. Fakat bu izinleri verirken bütün izinleri bir uygulamaya vermeniz gerekmeyebilir. Sadece uygulamada işinizi kolaylaştıran kısımlara izin verebilirsiniz.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Android 6.0 uygulama izinlerini kısıtlama

Bu duruma örnek verecek olursak kişilere ulaşmasına izin verdiğiniz facebook uygulamasının diğer bir izin olan yer bildirimini kapatarak kişilerin sizlerin nerede olduğunu kapatabilirsiniz. Peki bu izinleri nasıl açıp kapatabiliriz ?

  • İlk olarak telefonunuzun ayarlar bölümüne giriş yapınız. Ayarlar bölümü telefonunuzun uygulamalar kısmında yer almaktadır.
  • Ayarlar bölümünde yer alan uygulamalar bölümüne giriş yapınız.
  • Bu bölümde sizlere örnek olarak bir uygulama seçeceğiz. Whatsapp uygulamasına tıklayınız. Aşağıdaki resimlerde bu adımlar gösterilmiştir.

Android 6.0 uygulama izinleri nasıl yapılır       Android 6.0 uygulama izinleri        Android 6.0 izinleri nasıl yapılır

  • Aşağıdaki resimde uygulama izinleri gösterilmektedir. Bu bölümde Whatsapp uygulamasının kullanmak istediği izinler gösterilmiştir. 

Android 6.0 whatsapp uygulama izinleri       Android 6.0 facebook uygulama izinleri nasıl yapılır


Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2017, 13:09

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir