Gerçek 8 Çekirdekli İlk Telefonu Aqua Octa Satışa Başladı

Bir çok büyük akıllı telefon üreticisi kendi üst düzey telefonları piyasaya sunmaktalar. Ancak bazen kimsenin tanımadığı üreticilerden, telefon teknolojilerine yön verecek bazı adımlar görebiliyoruz. Bunlardan birisi olan Hindistanlı yerli telefon üreticisi Intex, kendi imkanları ile dünyanın tanıtımı ilk yapılanı olmasa da seri üretimi ilk kez gerçekleştirilen 8 çekirdekli telefonu Aqua Octa’yı dün itibariyle satışa sundu.

19.999 Rupiden satışa sunulan telefonun ortalama 321 dolar yaptığını hatırlatalım. Teknoloji ve kazandırdığı performansa karşılık talep ettiği bu cüzi miktardaki fiyatıyla ve telefonun genel özellikleri göre oldukça tatmin edici hatırı sayılır bir telefon olduğunu söylemek doğru olcaktır.

Telefonun teknik özellik tablosunu aşağıdan inceleyebilirsiniz.

INTEX AQUA OCTA Teknik Özellik Tablosu
Ekran Özellikleri6 inç, 1280×720 çözünürlükte OGS IPS HD Ekran
İşlmeciMediaTek MT6592 8 Çekirdekli Octa İşlemci
İşlmeci Saat Hızı1,7 GHz
Ram Kapasitesi2 GB
Hafıza16 GB hafızasının yanında 5 GB Bulut desteği de yanında hediye ediliyor.
Hafıza KartıVar MicroSD 32 GB kadar destek
Pil Kapasitesi2300 Mah
Android Sürümü4.2.2 Jelly Bean
Boyutlar161 mm boy, 80 mm genişlik, 7 mm kalınlık
Çift Sim KartVar

Intex-Aqua-Octa

Telefonun fiyatını düşündüğümüzde oldukça iyi bir donanıma sahip olduğunu görüyoruz. Telefonun 8 çekirdekli yapısı ise Galaxy S4’te kullanılan 4 adet A7 çekirdeklerinden oluşuyor. Bu çekirdeklerden 8 adedi birlikte hareket ederek düşük fiyatlı telefonlar segmentinde performansı en üste taşıyacak gibi görünüyor. MediTek’in geliştirdiği MT6592 yonga setinin oyun performansına aşağıdaki videodan bir göz atmaya ne dersiniz?

yMQCQSXLlck” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Intex firması, Hindistan’da kendi çapında ürünler yaparken Aqua Octa ile adını tüm dünyaya duyurdu. Bu firmaların en büyük sorunu kapasiteli üretim yapamamaları ve global anlamda temsil edilememeleridir. 1 milyar kişilik bir toplumdaki satış rakamları ise böyle firmaların yeterlilik kapsitesinde yerinde saymalarına sebebiyet veriyor. Telefonun özellikle fiyatı düşünüldüğünde bence tek kelimeyle kusursuz göründüğünü söyleyebilirim. Aşağıdaki videodan telefonun benchmark testlerini izleyebilirsiniz.

YjYU1kMsKro” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Kaynak: indiatvnews