HTC’nin Yüksek Çözünürlük Sunan 5inç Ekranlı Telefonu için Detaylar Ortaya Çıkıyor

HTC bünyesinde oluşturulduğu iddia edilen 5inç ekran boyutuna sahip telefonla ilgili detaylar kimi zaman gündemi fazlasıyla meşgul ederken çeşitli dönemlerde ise adından hiç söz edilmiyor. Telefonla ilgili ilk olarak Galaxy Note II ile aynı dönemlerde sunulacağı ve bu anlamda Note II’ye önemli bir rakip olacağı belirtilmişti. HTC Dlx olarak adlandırılan cihazla ilgili bazı görsellerinde sızdırıldığı olmuş fakat halihazırda fazlasıyla konuşulan Optimus Nexus kadar somut bilgiler elde edilemedi.

Andronova

Şimdilerde ise Tayvanlı üreticinin oluşturduğu telefonla ilgili bir dizi bilgiler tekrar gün ışığına çıktı. Football adlı bir kullanıcı Twitter hesabı üzerinden yayınladığı bilgilerde telefonla ilgili teknik detaylar sıralanmış. Bahsedilen detayları listelersek,

 • Model numarası PL83100
 • Android 4.1.2
 • 1.5GHz frekans hızında dört çekirdekli Snapdragon S4 Pro işlemci
 • Adreno 320 grafik birimi
 • 5-inç ekran boyutunda 1920 × 1080p çözünürlüğünde, 480ppi değer
 • 1.5GB RAM
 • 16GB dahili depolama
 • 12mp arka kamera
 • 2mp ön kamera
 • 2500mAh gücünde çıkartılamayan pil
 • NFC

Teknik detaylar oldukça göz doldurucu. Özellikle ekran çözünürlüğünün yüksek seviyede olması bunun yanında One X Plus’a nazaran daha iyi pil gücü sunması, kamera, grafik birimi ve işlemciyle HTC Dlx mobil platformun en iyi telefonu olmaya aday.

Telefonla ilgili detayları ortaya atan kullanıcının mobil dünyası açısından önemli bir şahsiyet olduğunu düşünüyorum çünkü yabancı kaynaklara baktığımızda birçok sitede telefonla ilgili detaylar paylaşılmış durumda.

HTC Dlx ile ilgili söylentilerin şu zamanda yoğunlaştığını söylemiştik çünkü telefonla ilgili bazı test sonuçları da belirmeye başladı. Phonearena.com kaynaklı haberde telefonun AnTuTu benchmark testinde 1512 puan ortaya koyduğu görülürken henüz test çalışmalarının devam ettiğini görüyoruz. Yeni Nexus modelleri içinde adı geçen HTC Dlx için yıl sonuna kadar sunulması beklenirken test aşamaları sonucunda kararlı sürümde telefonun daha iyi neticeler ortaya koyacağını düşünüyoruz.

Kısa süre önce 2012 yılı 3. çeyrek mali verilerini kamuoyuna duyuran HTC’nin yılın son çeyreğinde daha iyi sonuçlara imza atacağını söyleyebiliriz. One serisinin kayda değer başarısının yanında One X Plus ve Windows Phone tabanlı telefonların sunulması ayrıca Çin pazarına özel olarak satışa çıkarılan bazı modellerin yanında 5inç ekran boyutu ve üst seviye teknik detayları bünyesinde barındırına HTC Dlx ile Tayvanlı üreticiyi daha başarılı bir çeyrek bekliyor değerlendirmesini yapabiliriz.

HTC Dlx olarak adlandırılan telefonla ilgili daha önce sızdırılan görseller aşağıda yer almaktadır.

kaynak: androidguys.com

Andronova