Yeni Keşfedilen Samsung Exynos Kernel Açığı, Hem Tek Tık Root’a Yolu Açıyor Hem de Kötü Amaçlı Yazılımlara Geçit Veriyor!

Samsung’un Exynos kernellerini detaylıca inceleyen XDA Developers’dan bazı geliştiriciler ilginç bir buluşla karşımıza çıktı. Görünen o ki Samsung’un Exynos’uyla, özellikle Exynos 4 serisi işlemcileriyle çalışan bir çok cihazın kernelinde büyük bir açık var. Bu açık hem iyi hem de kötü yana sahip.

müşteri hizmetleri

İlk olarak kötü yanını söyleyelim: Geliştiriciler bu açıktan faydalanmanın çok kolay bir yolu olduğunu söylüyorlar. Ayrıca dediklerine göre, bu açık Exynos’un son modellerini kullanan bir çok cihazı etkiliyor. Çeşitli Galaxy S II versiyonları, Galaxy S III’ün uluslarası modeli, Galaxy Note, Galaxy Note II ve bir kaç diğer telefon daha bu problemin birer parçası.

Peki problem tam olarak nerede? Geliştiricilerin anlattığına göre, bu açık onlara (veya muhtemel olarak kötü amaçlı yazılımlara) cihazın RAM’inin tamamına kolaylıkla ulaşım sağlıyor. RAM’e ulaştıktan sonra istediklerini yapmakta özgürler. İşin iyi yanı, bu aynı zamanda cihazların çok kolay şekilde root edilebileceğini de gösteriyor. Yani artık telefonlarımızı basit bir tek tık APK dosyası ile rootlama potansiyeline sahibiz, fakat aynı zamanda bu kötü amaçlı yazılımların da telefonumuzda kolayca root erişimi sağlayabileceğini ve istediği gibi tam erişime ulaşabileceğini gösteriyor.

Becerikli geliştirici Chainfire şimdiden bu açığa bir çözüm getirdi. Buradan indireceğiniz APK ile hem çözümü hem de tek tıklık root işlemini anında uygulayabilirsiniz. Uygulama çözümü sunmak için root istemiyor, sistem dosyalarınızı değiştirmiyor, hiçbir dosya kopyalamıyor ya da flashlamıyor. Uygulamayı açtığınızda telefonunuzun bu açıktan etkilenip etkilenmediği gösteriyor, çözümü ve/veya root’u aktif hale getirmenize imkan tanıyor. Ayrıca istediğiniz anda çözümü kapatıp açma seçeneğine sahipsiniz, çünkü bazı cihazlarda çözümün uygulanmasının kameranın çalışmasını veya HDMI ile dışa görüntü vermeyi olumsuz etkilediği söyleniyor.

Problemi bulmakla yetinmeyip çözüm de öneren ve yine her zamanki gibi yardımımıza koşan geliştirici topluluğu XDA sayesinde şimdilik geçici bir çözüme sahibiz, fakat Samsung’un hızla harekete geçmesinde ve kalıcı bir çözüm ulaştırmasında yarar var. Duyduğumuza göre XDA, Samsung’la bu konuyla ilgili olarak iletişime geçmiş bile. Samsung’dan çözümü beklerken bizim önerimiz ise, şimdilik Play Store’dan ne indirdiğinize dikkat etmeniz ve çok tanınmamış ya da şüpheli gözüken uygulamalardan uzak durmanız.