Apple 2008’den Bu Yana İlk Defa Düşüşe Geçti!

media 12336

Dünya’nın en büyük teknoloji firmalarından Apple, uzun bir aradan sonra ilk defa 2015 yılında zarar ederek düşüş trendine girdi. 

Andronova

Apple‘ın ilk olarak 2007 yılında tanıtımını yaptığı, herkesin heyecan ve hayranlıkla izlediği ilk iPhone modeliyle başlayan muhteşem yükseliş hikayesi, dev teknoloji firmasının marka değerini o güncen bu yana %650 oranında yükseltti.

Tasarım açısından oldukça başarılı olan firma, bu anlayışını sadece ürünlerinin dış tasarımında değil, aynı zamanda yazılım arayüzlerine de uyguluyordu. Şüphesiz Apple’ın kullanıcıların ilgisini çektiği en büyük noktaların başında bu özelliği gelmekte. Ancak Steve Jobs‘un 2011 yılında ölümünün ardından biraz farklılaşan Apple, iPhone 6 ile tasarımını tamamen değiştirerek bir risk aldı. İlk başlarda bunun nasıl bir etki yapacağı kestirilemese de, aradan yıllar geçti ve şimdi, 2008 yılından bu güne, ilk defa zarar ederek düşüşe geçti.

apple

2015 yılını 105,26$ hisse değerinde kaparan firma, geçtiğimiz yılı %4.64 lük düşüşle kapattı. Bu yılın en yüksek değeri, Apple Watch‘ın tanıtımı sırasında gerçeklemiş ve bir hissenin fiyatı 134.54$‘a kadar yükselmişti. Ancak Çarşamba günü kapanışında %21.76 oranında rekor düşüş gerçekleşti.

Analistler, teknoloji devinin bu yıl da 75 milyon akıllı telefon satışı hedefini gerçekleştirebileceğini belirtirken, diğer taraftan düşüşün devam edeceğine işaret ediyorlar. Acaba bir devin çöküşü mü başlıyor?

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın