Arızalı flash disk ve SSD hard disk onarımı

Arızalı flash disk onarımı

SSD hard disk onarımı veya flash bellek onarımına yönelik ne tür işlemler yapılması gerektiğine bu haberde detaylı anlatıyoruz. İçi boş gözüken dosyalar içinde veri kurtarmaya ihtiyaç olacaktır.

teknik destek

Flash bellek biçimlendir sorunu yaşayanlardan biriyseniz ve içerisinde önemli verileriniz varsa işiniz zor olacak. Okumayan flash disk, kamera ve telefon hafıza kartı tamiri nasıl yapılır örnek anlatımla sizlere sunacağız. Bilgisayarımızdaki diskler belirli bir zamandan sonra kullanıma bağlı olarak arızalanmakta. Bu arıza sonucu disklerde bad sektör oluşmaktadır.

Arızalı USB, SSD hard disk ve diğer yazılımsal arızalı depolama alanlarını tamir etmede kullanılan programlar bulunuyor. Tabi yazılımla onarım için genel şart diskin çalışıyor olması.

Flash belleği veya hafıza kartını taktığınızda “sürücüyü kullanabilmek için biçimlendirmeniz gerekiyor” veya “flash disk biçimlendir” diyorsa büyük ihtimalle virüs bulaşmıştır.

Programla flash disk nasıl onarılır tamir edilir?

Bazı USB diskleri okuyamaz hale gelebilir. Biçimlendirmek istediğinizde “flash disk biçimlendirilemiyor” hatasıyla karşılaşılabiliyor. İşte buna benzer sorunlar için önereceğimiz program aynı zamanda işlem yaptığı diskten sildiği verilere bir daha erişim yapamayacak şekilde veri silme işlemi yapıyor. Verileri kurtarmak için üst düzey gelişmiş teknolojik teknikleri kullanan şirketlerle görüşülmesi gerekebiliyor.

Arızalı diski onarmak için kullanılacak programın adı “hdd llf low level format tool” yazılımı birde “bad sector” onarımında da yardımcı olabiliyor. Uygulama ücretli ama ücretsizde kullanılabiliyor. Tabi belli bir kısıtlama ile karşılaşabiliyorsunuz.

Hafıza kartı okumuyorsa;

 • Oldukça kolay bir arayüze sahip olan yazılımda disk takıldıktan sonra “low level format” (“düşük seviye formatı“) seçilip
 • Birim seçildikten sonra biçimlendirme butonuna tıklanacak
 • Sorunsuz şekilde işlem olduysa diski USB girişinden çıkarıp tekrar takıp sürücünün üstüne fareyle sağ tıklayıp “formatla” yazısına tklayıp sonra test ediniz
 • Disk onarım programını çalıştırdığınızda ekrana “upgrade for just” yani satın alma seçeneği, “enter code” yani satın aldıysanız kodu giriniz
 • Son olarak “continue for free” ücretsiz devam etme seçeneği onaylanacak.

Yazılımdaki “perform quick wipe just remove partitions an mbr” nedir?

Yani “hızlı silme gerçekleştirmek sadece bölümleri kaldırmak” burada önyükleme yapılan USB’ nin MBR’ sini silmek istiyorsanız kullanılabilir. Biz bu işareti seçmeden “format this device” yani “bu cihazı formatla” butonuna basıyoruz.

Arızalı flash disk ve telefon hafıza kartı onarımı
Arızalı flash disk ve SSD hard disk onarımı
Flash disk nasıl onarılır?
Arızalı flash disk onarımı
hafıza kartı nasıl onarılır
Arızalı hard disk onarımı

Bu yazımızla flash bellek onarım programı ve hafıza kartı nasıl onarılır kısaca göstermek istedik. Tabi bu yöntem sizi kesinlikle çözüme ulaştıracak diye bir şey söylemiyoruz. Ama biz zamanında 3-4 tane diski bu yöntemle onardık. Hafıza kartı kurtarma yazımıza bakmanızı öneririz.

Arızalı hardisklerde karşılaşılan en büyük sorun bad sektörüdür. Bad sektörlü disklerinizi atmak yerine tamir edebilirsiniz. Bu haberimizde kullanım bağlı olarak oluşan bad sektörleri nasıl temizleyeceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Arızalı disklerin onarımı yazılımlar aracılığı ile yapılmaktadır. Disklerde bulunan bad sektörleri tamir edebilen bir çok uygulama internette yer almaktadır. Bu uygulamalar içerisinden kullanımını bildiğiniz herhangi bir yazılımı kullanabilirsiniz. Bu haberimizde bizler sizin için aralarında bir tanesini seçerek bad sektör onarımının nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız. 

Arızalı harddisk onarımı

 • İlk olarak  HD Tune programını bilgisayarınıza indirerek kurulumunu yapınız. Bu uygulamayı hdtune.com adresinden indirebilirsiniz.
 • Daha sonra uygulamayı çalıştırınız. Karşınız aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda yer alan sekmelerden Error Scan bölümüne giriş yaparak Start tuşuna basınız. Bu işlemden sonra uygulama diskinizi taramaya başlayacaktır.
 • Yukarıdaki ekran taraması yapılmış bir disktir. Eğer yeşiller içerisinde kırmızı kutucuklarda çıkarsa diskinizde bad sektör var demektir. Bu hatalı noktalar açıkçası tam anlamıyla tamir edilememektedir. Fakat bazı uygulamalar bu bad sektörlerin üzerlerini kapatarak diskinizi sorunsuz kullanmanızı sağlamaktadır. Bu uygulamalardan biride HDD REGENERATOR’dir. 
 • HDD REGENERATOR programını bilgisayarınıza indirerek kurulumunu yapınız. Uygulamayı açtığınızda karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır. Aşağıdaki resimde ok ile gösterilen alana tıklayınız. Bu alan tıkladığınızda bilgisayarınızda bulunan diskleri göreceksiniz.
Arızalı harddisk onarımı
Disk onarımı adımları
 • Karşınıza çıkan ekrandan tarama yapacağınız diski seçiniz. Bunun için ok ile gösterdiğimiz yere tıklayınız.
harddisk onarımı nasıl yapılır
Disk onarım programı
 • Bu işlemden sonra karşınıza gelen siyah ekrandan ikinci sırada yer alan Normal Scan seçeneğini seçiniz. Bu seçimi klavyenizden yapabilirsiniz. Klavyenizden 2 rakamına basarak enter tuşuna basınız.
harddisk arızası
Flash bellek onarımı adımları
 • Bu aşamadan sonra karşınıza gelen ekrandan bad sektörleri onarmak için klavyenin 1 tuşuna basınız. Ardından enter tuşuna basınız.
flash disk onarımı
Flash disk çalınmadığında yapılacaklar
 • Bu işlemden sonra diskinizin tarama işlemi başlayacaktır. Bu aşamada herhangi bir işlem yapmadan bekleyiniz. Uygulama kendisi taraması yapıp aynı zamanda tamirini yapacaktır. İşlem sonucunda bozuk bölümler kırmızı b harfi ile onardığı bölümleri ise yeşil r harfi ile görünecektir. Uygulama işlemlerini bitirene kadar bekleyiniz.

SSD hard disk onarımı süreçlerinde farklı yöntemlerde uygulanıyor. Yardımcı araçlara ihtiyaç duyulduğu anlar oluyor.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!