Bağlantı Tamamen Gizli Değil (Google Chrome)

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Google Chrome bağlantı tamamen gizli değil hatası çoğunlukla ilgili web sitesinde SSL sorunu yaşandığında ortaya çıkmakta. Ya SSL sertifika olmadığı ya da yanlış yapılandırma durumları yaşandığında karşımıza çıkar. Bilgisayarda sürekli bunla karşılaşanların büyük ihtimal tarih ayarı yanlıştır.

Ad imageAd image

İşlemlere geçmeden önce, farklı bir cihaz ve tarayıcıda kontrol edin. Gizli sekmeden de yararlanın.

Neden Bağlantı Tamamen Gizli Değil Hatası Çıkıyor?

Günümüzde çevrimiçi faaliyetlerimiz arttıkça, faturaları ödemek, alışveriş yapmak ve sağlık hizmetlerine erişim gibi çeşitli işlemleri internet üzerinden gerçekleştiriyoruz. Ancak, kişisel bilgilerimizi talep eden web sitelerinin sayısı arttıkça, verilerimizin güvenliği konusunda endişelerimiz de artıyor. Bu nedenle, web tarayıcılarımızın güvenlik önlemlerine güveniyoruz.

TNW’nin kişisel verilerinizi işlemesi için haber bülteni talebinde bulunduysanız, gizlilik politikalarını inceleyerek bu süreci kabul etmiş olabilirsiniz.

Web tarayıcıları, bir web sitesini ziyaret ettiğinizde öncelikle dijital sertifikaları kontrol eder. Bu sertifikalar, web sitesinin kimliğini doğrular ve bilgilerin güvenli ve şifreli bir şekilde iletilmesini sağlar.

Ad imageAd image

Google, 2014 yılında sertifikaların arama sonuçlarındaki sıralamalarda bir faktör olarak kullanılacağını duyurdu. 2018’de ise Chrome tarayıcısının, sertifikası olmayan siteleri kullanıcıları uyarmak için işaretleyeceği açıklandı.

Web sitelerinin güvenliğini kontrol etmek için tarayıcınızda “HTTPS” kullanıldığını ve geçerli bir sertifikaya sahip olduğunu doğrulayabilirsiniz.

baglanti tamamen gizli degil 1
Web sitesi bağlantı tamamen gizli değil

Siteye Girersem Bilgilerim Gerçekten Çalınır mı?

Evet, muhtemelen. “Bağlantı Özel Değil” penceresi, kötü yapılandırılmış, süresi dolmuş veya hiç olmayan bir sertifika tarafından tetiklenmiş olabilir.

Kötü şifreleme yöntemlerine sahip web sitelerini ziyaret etmek, çeşitli siber tehditlere karşı risk altına girmenize neden olabilir.

Kişisel bilgileriniz, özellikle de “ortadaki adam” saldırısı olarak bilinen bir yöntemle ele geçirilebilir. Bu tür bir saldırı, birinin Wi-Fi bağlantınızı ele geçirmesini ve cihazınıza gelen internet trafiğini kontrol etmesini içerir. Bu, kullanıcının ziyaret ettiği sitelerdeki iletişim geçmişine ve sağladığı tüm verilere erişim sağlar.

Ad imageAd image

Bu durum, özellikle müşterilerin hassas bilgilerini girdiği e-ticaret sitelerini ziyaret ederken tehlikeli olabilir. Bilgiler ele geçirildiğinde, kimlik hırsızlığını kolaylaştırabilir ve kullanıcının adresi, kredi kartı numarası gibi bilgilerini içeren veriler siber saldırılarla tehlikeye atılabilir.

Ayrıca, şifrelemesiz web sitelerini ziyaret etmek, kullanıcıları fidye yazılımı saldırılarına karşı savunmasız bırakabilir. Bu tür saldırılar, virüs bulaşmış bir web sitesini ziyaret eden kullanıcıların cihazlarına kötü amaçlı yazılımın gizlice indirilmesine neden olabilir.

Bu uyarıyı dikkate almadan devam etmek, kimlik avı saldırılarına karşı savunmasız hale gelmenize neden olabilir. Güvenilir bir web sitesinin sertifikasının olmadığı bir durumda, finansal veya diğer hassas bilgilerinizi paylaşmamak önemlidir. Bankanızın web sitesini ziyaret ettiğinizde bile “Bağlantı Özel Değil” mesajını görmek, bir sorun olduğunu gösterir, çünkü banka web sitesinin doğrulanmış bir sertifikası olacaktır.

baglanti tamamen gizli degil 3
Bağlantı tamamen gizli değil hatası

Bağlantı Tamamen Gizli Değil Ne Yapmalıyız?

Güvenlik uzmanı Bruce Schneier ve Harvard öğretim görevlisi, bu tür uyarılarla karşılaştığınızda atmanız gereken adımları öneriyor:

 1. Doğru URL’yi Kontrol Edin:
  • Doğru URL’ye bağlanmaya çalıştığınızdan emin olun. Eğer bir e-posta veya başka bir kaynaktan gelen bağlantıya tıklıyorsanız ve uyarı alıyorsanız, devam etmemeniz önemlidir. Ancak tanıdık ve güvenilir bir URL’yi doğru yazdıysanız, bu uyarının muhtemelen bir hata olduğunu düşünebilirsiniz.
 2. Hata Kodunu Anlamaya Çalışın:
  • Uyarının nedenini anlamak için eşlik eden hata kodunu kontrol edin. Örneğin, “NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID” hatası, sertifikadaki adın girilen URL ile eşleşmediği anlamına gelebilir.
 3. Halka Açık Wi-Fi’den Kaçının:
  • Halka açık Wi-Fi üzerinden geziniyorsanız, bu tür uyarılara daha duyarlı olabilirsiniz. Bu nedenle, herkese açık Wi-Fi üzerinden HTTPS kullanmaya özen gösterin, çevrenizdeki kişilerden gelecek saldırılara karşı daha iyi korunmuş olursunuz.
 4. Hatanın Devam Edip Etmediğini Kontrol Edin:
  • Hatanın tesadüfi olup olmadığını anlamak için bilgisayarınızı yeniden başlatmayı, önbelleği temizlemeyi veya özel bir Wi-Fi bağlantısına geçmeyi deneyebilirsiniz.
 5. Dikkatli Olun ve Bilgilerinizi Koruyun:
  • Eğer hataya rağmen siteyi ziyaret etmeye kararlıysanız, tarayıcınızın “Gelişmiş” seçeneğini kullanarak devam edebilirsiniz. Ancak bu durumda, özellikle şifre veya kişisel bilgiler gibi hassas verileri girmekten kaçının, çünkü bu bilgiler güvenli bir şekilde korunmayabilir.
 6. SSL Sorunu İçin Kontroller:
  • Web site sahiplerinin SSL sertifikasını kontrol etmeleri gerekiyor. Duruma göre .htaccess içeriğini incelersiniz. Eklenti olarak “Really Simple SSL” tarzı eklentiler tercih edebilirsiniz.
 7. Tarayıcı Geçmişi ve Sıfırlama:
  • Tarayıcınızın geçmişini temizleyin ve duruma göre sıfırlama işleminin uygularsınız.
 8. Web Site Sahipleri İçin Ücretiz SSL:
  • Sitenizi Cloudflare hizmetine ekleyin ve SSL ayarlarını yapılandırın. SSL/TLS bölümünden “Full” olan seçeneği işaretleyin.

Google bağlantı tamamen gizli değil sorunu için neler yapılmalı adım adım anlattık.

Sonraki: Google Translate bu sayfa çevrilemedi

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir