Bilgisayarda karşı tarafa ses gitmiyor gelmiyor

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Bilgisayarda karşı tarafa ses gitmiyor veya görüşme sırasında karşı tarafın sesi gelmiyor şeklinde yardım dönüşlerine elimizden geldiği kadarıyla yanıt vermeye çalıştık. Yazılarımızda her ne kadar çözüm sunan önerileri anlatıyor olsak da, kullanıcıların ne ile karılaştığını ancak verdikleri detaylarla anlayabiliyoruz.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Bazen bilgisayardan ses gelmiyor için yaptığımız işlemlerin ilk adımında çözüme ulaştığımız oluyor. Yanlış hatırlamıyorsak 2 ya da 3 kez saatlerce her türlü adımı uygulamamıza rağmen soruna kalıcı bir çözüm bulamamıştık. Bu tip olaylarda ise, ya donanım tarafında değişime gidilmesi gerekirken bir kısmında yazılımın sıfırdan yüklenmesi kararına varmıştık.

Anlatımlarımızda yaptığımız adımların çoğunu zamanında kendimiz uyguladık. Sanırım 2013-2017 yıllarında sık karşımıza çıkan Skype ses aksaklığı olurdu. Masaüstü bilgisayarlarda yapacağımız testlerde farklı olarak dahili ve harici ses kartları arasında geçiş yaparak durumu netleştirirdik. Eskiden çok sık görülen ses probleminde bazen tek çözüm ses kartının değişmesi olurdu.

Bilgisayardan neden ses gelmez veya gitmez?

Bilgisayarınızla müzik dinlemek, film izlemek vb. durumlarda ses alamadığınızda sinir bozucu bir hal alabiliyor. Özellikle müzik severler her dakika müzik dinlemek istemekte ve böyle bir problem yaşadığında nasıl bir çözüm uygulayacağını bilmemektedir. Şahsen benimde başıma gelen internetten video veya film izlerken görüntü gelmesine rağmen ses gelmeme durumu son 5 yıl öncesine kadar her zaman karşılaşılırdı.

Neden ses gitmiyor veya gelmiyor diyenlerin şunlara bir göz atmasını öneriyoruz:

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
 • İlk test aracımız farklı kanallarla ses testinin yapılması. İnternetten, uygulamadan ve hard diskte yer alan müziklerle.
 • En iyi test araçlarından biri kulaklık ile yapılan denemelerdir. Bir çoğunda o an yaşanan şeyin ne olduğu anlaşılır.
 • Sürücü çakışmaları, yüklü olmama veya yanlış yüklenmiş sürücüler.
 • Ses ayarlarını veya kartının devre dışı bırakılması.
 • İşletim sistemindeki bir çok problem.
 • Parça veya donanım arızaları.

Ses sorununu nasıl çözerim?

Bilgisayardan ses gelmeme gibi bir sorun yaşadığınızda ilk yapmanız gereken sorun giderici kullanmak ve ses kabloların doğru bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmek. Bunun dışında başka hoparlör ile de kontrol ediniz. Ayriyeten sorun giderici sayesinde bilgisayarınızda bulunan problemler düzeltilir ve ses ile sıkıntınız varsa çözülür.

Sorun giderici’ yi açmak için izlemeniz gereken adımlar ise;

 • Denetim Masası ve öğelerine geçin,
 • Sorun giderme sıralamalarını takip ederek önce donanım ve ses kayıttan ses çalmayla ilgili seçenekten gider denenir,
 • Yönetici parolası için onay isterse parolanızı girin ya da onay vererek sorun giderici’ yi çalıştırın,
 • Çıkacak bilgiye göre önerileri çalıştırın.

Sistemin tarihinde yanlışlık var mı bir bakınız. Bu yanlışlık çok sayıda sorunu beraberinde getiriyor. Sonrasında sürücüyü kaldır yeniden sistemi başlatın. Duruma göre sürücünün yeni ve eski versiyonlarını bulup kurulumu yapınız.

Çözüm için diğer öneriler

Alternatif ikinci çözüm ise genelde kesin çözüm diyebilirim. Aygıt yöneticisinden ses kartını kaldırıp, bilgisayarı yeniden başlatıp 1-2 dakika bekleyip, ses sorununu kontrol ediniz. www.andronova.net

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Ses kartınız arızalı, sürücü yüklü değil veya sürücü hatası kaynaklı ses sorunu için bilgisayarınızdan ses almada gerekli olan ise ses kartı ve driverleri kontrol edim. Bunlar yoksa yaşadığınız problem sizi biraz uğraştırabilir.

 • Öncelikle ses kartınızın olup olmadığını kontrol edin,
 • Windows başlat çubuğunda bulunan sekme ile Aygıt Yöneticisi’ ni açınız,
 • Karşınıza birçok kategori çıkar. Kategorileri genişletmek için Ses, video ve oyun denetleyicisi üzerine çift tıklayın,
 • Listenizde bir ses kartı görünüyorsa rahatlayabilirsiniz,
 • Ses sorunu sürücü kaynaklı bir sorun olabilir güncel sürümü yükleyin.

Öncelikle bilgisayarınızın fişini çekin ve kasayı açın. Kasanızda ses kartı takmak için uygun bir boş yuva bulunup bulunmadığını kontrol edin. Var olan bir ses kartınız varsa ve çıkardıysanız yenisini yerleştirebilirsiniz.

Laptop ses gelmiyor ses gitmiyor
Bilgisayarda karşı tarafa ses gitmiyor gelmiyor

Üçüncü öneri listemiz

 • Ses kartını boş yuvaya koyun ve bacakları yuvayla hizalayıp iterek kartı yuvaya oturtun. Kartın çalışması bu işlemi dikkatlice yapmalısınız.
 • Ses kartınızın doğru olduğuna yeterince emin olduktan sonra bilgisayar kasasını vidalar aracılığıyla tekrar eski durumuna getirin.
 • Hoparlör ve varsa mikrofonunuzu ses kartı üzerindeki uygun yuvalara takın.
 • Bilgisayarınızı açabilirsiniz. Başlangıçta Windows yeni ses kartınızı için gerekli olan sürücüleri yükler.
 • Bilgisayarınızla birlikte gelen bir disket (CD, DVD) varsa onu yükleyerek ses sorununuzu çözebilirsiniz.

Daha önce böyle şeyle karşılaşmadım şeklinde yazanlara kulaklık dışında sistem geri yüklemeyi çalıştırmalarını söylüyoruz. Eski tarihlerden birini kullanarak dönüş yapan kullanıcıların bir çoğu sorunsuz kullanıma devam ettiğine şahit oluyoruz.

Windows 11 için daha önce hazırladığımız bir içeriğimiz sitemizde mevcut. Ondan da yararlanmanızda fayda olacağını düşünüyoruz.

Önerdiklerimizden uygun gördüklerinizle devam ediniz. Teknik yönde bilgisinin yetersiz olanlara destek amaçlı içerikte paylaştığımız bir sponsorlu numara var. Uzak bağlantıyı kullanarak yardım veren kurumsal şirkettir. Tabi ücretli bir hizmet olduğunu şimdiden belirtelim.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.