Bosch E:25 hatası ve bulaşık makinesi çalışmıyor

media 1632

Bosch bulaşık makinesinde E 25 hatası çıkıyor ve makine çalışmıyor ise ilk aklınıza gelen tahliye bölümü olsun. Bu bölüme genelde bardak kırığı giriyor.

teknik destek

Pompa tahliye bölümüne bir cisim girmiş olabilir ve böyle bir şey olduğunuda E:25 hatası ekrana gelir. Bir kaç kez kapatıp açtığınızda çalışır gibi olur ama durur. Tabakların su tutulmadan bulaşık makinesine koyulurken tabakta olan yemek artığında kemik gibi sert cisimlerin yer alması olası durumdur.

Diğer sık bir durum ise cam tarzı cisimlerin bulaşık makinesinde bu tahliye bölümüne girmesi. Bu sık görülen bir durumdur ve bazen büyük arızalara neden olabiliyor.

 • Kürdanların kaçması.
 • Meyve kabukları.
 • Kemik parçası.
 • Cam parçaların bulunması.
 • Plastik herhangi bir şey kaçması veya makine içerisinde bir plastik parçanın çalışmasına mani olacak bir yerde olması.

Gibi parçalarla karşılaşabilirsiniz. Buradaki sıkıntı parçanın büyüklüğü ve ne kadar ileriye gidebildiği göz önüne alınması gerekiyor. Bazılarında pompanın değişmesi bazı durumlarda ise motora zarar verebildiği görülebiliyor.

Bosch E:251 hatası için çözümümüz

 1. Fişi prizden çıkarın ve makineyi rahat kontrol edebileceğiniz bir alana getirin.  
 2. İç kısmı temizleyin. (Su, bulaşık pislikleri…)  
 3. Tahliye kısmına elinizi sokarak kontrol ediniz. (Öneri bir eldivenle yapmanız olacak)  
 4. Kontrol sırasında bazen biraz ileriye gidebiliyor deliğe iyice parmaklarınızı dolaştırın.  
 5. Burada yağ veya bakşa bir şeylerde varsa çıkarın.
 6. Duruma göre ilgili gidere zarar vermeyecek şekilde bir şey sokulabilir.
 7. Start butonuna basılı tutunuz. Duruma göre düşük programlarla denensin.

Fiş çıkarıldığında biraz bekletmenizi öneriyoruz. İsteyen tahliye kısmına az tazikli şekilde su basabilir. Duruma göre boşaltma hortumu ve pompa kısmı temizlenmesi gerekebilir.

Bosch E:25 hatası ve bulaşık makinesi çalışmıyor


Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2020, 15:48

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın