BlackBerry Messenger Android ve iOS için Geldi, Hemen İndir! [Güncellendi]

media 16332

BlackBerry Amerika’nın en ünlü markalarından biriydi. Yıllarca şirket maillerinin yüklenmesine olanak tanıyan teknolojisi ile üst düzey yöneticiler tarafından ve Amerika Gizli Servisi tarafından kullanılan bir telefon oldu. Üst düzey yöneticilerden görmeye alıştığımız bu telefonlar herkesin sahip olmak istediği prestijin de göstergesi haline gelmişti.

teknik destek

Sonra BlackBerry’i koskocaman kayan kapaklı bir model yaptı ve bunu Türk dizilerinde gençliğin ikonu olarak lanse etti. Bunlar BlackBerry’in telefonlar anlamında bence son çırpınışlarıydı. Önce İOS’ta daha sonrada Android işletim sisteminde şirket maillerinin tanıtılabilmesiyle ve Amerikan Gizli Servisinin iPhone cihazlarının daha güvenlikli olduğunu söyleyerek İOS platformunu tercih etmesiyle Amerika’da ki bütün devlet kurumları Apple cihazları tercih ettiler. Tüm bunlardan sonra BlackBerry için zor günler başladı.

BlackBerry dokunmatik ekranlı telefonlara dönüş yapmaya çalışsa da işletim sisteminin hantallığı ve programlarının azlığından dolayı başarılı olamadı. Şu anda satılma noktasına gelen şirketi kurtaracak tek şey Android işletim sistemidir. Nokia ve BlackBerry kendi işletim sistemlerinde bu kadar ısrar etmeselerdi iki firmada şu anda bu durumda olmazdı diye düşünüyorum. BlackBerry Z10 ve Nokia 1020 Android işletim sistemine sahip olsaydı sadece bu iki telefon bile bu şirketleri kurtarmaya yeterdi.

blackberry_z10_vs_nokia_lumia_920_visual_640x360

BlackBerry Messenger uygulamasını Android ve İOS için geliştirerek kendi eko sistemini diğer platformlara da yayma çabasında. BlackBerry Messenger, BlackBerry kullananların kendilerini özel hissettikleri bir mesajlaşma aracıydı. Aslında çıktığı tarih itibariyle gerçekten o dönmede olmayan bir teknolojiydi. Herkes birbirinin mesaj numarasını girerek ücretsiz mesajlaşabiliyordu. BlackBerry telefonların bir başka sorunu hiç girmek istemesem de MEP kodu diye bir tuhaflığa sahip olmasıydı. BlackBerry marka telefonlar operatörler tarafından ülkemize getiriliyor ve sim kilitli olarak satışa sunuluyordu. Yani Blackberry telefonunuzu hangi operatörden aldıysanız sadece o operatörün hattı ile kullanabiliyordunuz. Bu kilidi çözmek içinde bağlı bulunduğunuz operatörden MEP kodunu talep etmeniz gerekiyordu. Operatörlerde bu kodu vermek istemiyorlardı sonra bu kodu başka başka yerlerden bularak gereksiz bir çok işlem yaptıktan sonra telefonları başka hatlarla da kullanabiliyorduk. Bunları tek tek yaptığım için ve çok zor günler geçirdiğim için anlatmak durumunda kaldım. Şimdi geçmişe bakınca ne kadar komik geliyor bu durumlar.

Mesajlaşma programları arasında en çok kullanıcıya sahip uygulama Whatsapp uygulaması diyebiliriz. Whatsapp bildiğiniz gibi yakında ücretli olacak. BlackBerry Messenger’ın ise ücretsiz olacağı tahmin ediliyor. Böyle bir durum olursa Whatsapp’ı zor günler bekleyebilir. BlackBerry Messenger bir süre evvel Android ve İOS için yayınlanmıştı ama programda ciddi sorunlar yaşandığı için uygulama marketlerden kaldırıldı. Sorunları tamamen düzelten BlackBerry Messenger uygulamasını optimize ederek yakında bizlere sunacak.

BlackBerry kendi sitesinden yaptığı açıklamada kısa süre içinde Google Play Store’da 1 milyon indirme AppStore’da da 1 milyon indirme sayısına ulaşıldığını bildirdi. Şu anda program içinse 6 milyon kişi sıra bekliyor açıklaması yapıldı. Bu rakamlar BlackBerry için ne ifade ediyor bilemiyorum ama bu sektörde hem ses hemde görüntülü konuşma yapılabilen 3.parti yazılımların olduğunu da hatırlatmak isterim. Zaten Google Hangouts çok yakında tüm platformlarda çalışarak Messenger uygulamasının bambaşka bir boyuta taşınmasını sağlayacak. Peki siz BlackBerry Messenger uygulamasını bekliyor musunuz? İndirmek için aşağıdaki bağlantıları tıklayınız.

Android için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bbm&hl=en
iOS için: https://itunes.apple.com/us/app/bbm/id690046600?mt=8

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın