Arçelik çamaşır makinesinin filtresi nasıl temizlenir?

Andronova
By Andronova
2 Minimum Okuma

Kullandığımız herhangi bir cihazın zaman zaman bakıma ihtiyacı olur. Bizde bunla ilgili zaman zaman paylaşımlarda bulunuruz. Bu içeriğimizde de çamaşır makinesinin filtresi nasıl temizlenir buna yanıt vermeye çalışacağız.

Sponsorlu reklam

Çamaşır makinelerinde bulunan atık veya pompa filtresi sayesinde, yıkanan çamaşırlardan düşen çeşitli yabancı maddelerin motora ulaşması önlenmektedir. Çamaşır makinesinin daha performanslı çalışabilmesi için bu filtrenin belirli periyotlarla temizlenmesi gerekmektedir. Ortalama olarak 30 yıkamada bir temizlemek makinenin daha uzun ömürlü kullanımına katkı sağlar.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Arçelik çamaşır makinesinde filtre temizliği

Filtre olan her cihazda filtre temizliği her zaman önem arz eder. Kısa vadede önemli olmasa da, uzun vadede ve cihazın ömrü acısından önemli diyebiliriz.

Sponsorlu reklam

Filtrenin temizlenmemesi durumunda ise filtre sayesinde yakalanmış olan yabancı maddeler motora ulaşabilir ve zamanla makineye ciddi zararlar verebilir. Filtrenin temizliğine başlamadan önce son yıkama işleminin ardından bir müddet beklemeniz tavsiye edilmektedir. Zira çamaşır makinelerin ısıttığı suyun sıcaklığı 90 dereceye kadar çıkabilmekte ve ciddi şekilde yanmalara sebep olabilmektedir. Bu nedenle makine içerisinde bulunan suyun yakmayacak derecede soğuduğundan emin olunmalıdır.

Pompa filtreleri hemen hemen bir çok çamaşır makinesinde ön tarafta ve alt kısımda bulunmaktadır. Bazı makinelerde filtre içerisinde bulunan kirli suyun tahliye edilmesi için bu bölümde tahliye hortumu da bulunmaktadır. Tahliye hortumu olan makinelerde hortum ucundaki tıpayı çıkararak öncelikle kirli suyun boşalmasını sağlamalısınız. Eğer makinenizde tahliye hortumu bulunmuyorsa o halde filtre kapağı açılır açılmaz buradan filtre içinde bulunan kirli su bir anda boşalacaktır. Bu duruma karşılık hazırlıklı olarak önceden küçük bir tas ve bir bez hazırlamanız gerekmektedir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Kirli suyun tahliye edilmesinin ardından makineniz üzerinde belirtilen talimatlara göre filtreyi yerinden çıkarınız. Yazan talimatta filtrenin ne yönde çevrilerek çıkarılacağı ve benzeri bilgiler yazmaktadır. Filtreyi çıkardıktan sonra güzelce yıkayıp çeşitli cisimlerden ve kirlerden arındırdıktan sonra doğru şekilde yerine takarak filtre temizleme işlemini tamamlayabilir ve makinenizi daha güvenli bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Camasir makinesinin filtresi nasil temizlenir 2
Arçelik çamaşır makinesinin filtresi nasıl temizlenir?

Çamaşır makinesinin filtresi nasıl temizlenir adlı konumuz umarız yararlı olmuştur.

Sonraki önerimiz: Çamaşır makinesinden dıt sesi geliyor

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak