Brezilya’da Whatsapp’a Erişim Yasaklandı!

Son dönemde Dünyanın farklı noktalarında özgürlüklerin sınırlanması doğrultusunda atılan adımlar son sürat devam ediyor. En son erişim engelleme haberimiz Brezilya‘dan:

Andronova

Brezilya’da yerel bir mahkemenin (Hakim Luis de Moura Correia)aldığı karar ile Whatsapp’ın erişimi ülke genelinde engellendi. Mahkeme 2013 yılında başlatılan çocuk istismarı soruşturması ile ilgili Whatsapp’tan iş birliği yapması doğrultusunda talepte bulundu. Brezilya’da ofisi bulunmayan WhatsApp bu talebe yanıt vermeyince mahkeme de WhatsApp uygulamasının erişimini ülke sınırları dahilinde engelledi.

Kararı veren hakim detaylar hakkında yorum yapmazken, erişim engellemenin ne zaman kalkabileceği konusunda da bilgi vermedi.

Brezilya’da WhatsApp’a erişim engelleme kararını mobil operatörler uygulamak durumunda tabi nasıl bir yol izleyecekleri merak konusu özellikle WhatsApp’ın gezginlerle(Internet Explorer) çalışabilir hale getirilmesi Chrome’dan sonra Firefox ve Opera içinde client sunulmasıyla  WhatsApp’a erişimin engellenmesinin sağlanabilmesi hiç de kolay gözükmüyor.

Nitekim daha önce paylaştığım pek çok ¨erişim engelleme¨ temalı yazımda da VPN – TOR gibi uygulamaların İnternet erişimi kadar yaygınlaştığını belirtmiştim. Özellikle kötü amaçlarla paylaşımda bulunan kullanıcıların bu uygulamalar konusunda daha da bilgili olduğu da atlamamak gerekiyor.

Brezilya’da karara karşı protestolar sürüyor. Pek çok uzman kararın ölçülülük ilkesine uymadığını belirtiyor.

Sonuç olarak özgürlük güvenlik ikilemi tartışmalarında Hobbes bir sayı daha yapmışa benziyor. Ne dersiniz?

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın