DCIM nedir? Nasıl silinir veya nasıl geri alınır?

Andronova

iPhone telefonda DCIM ne olduğu ve DCIM silindi, boş görünüyor, nerede, açılmıyor ve klasör görünmüyor gibi soruların genel cevabı da haberde yer alıyor. Silinirse nasıl geri alınır?

DCIM ne demek? İngilizce Digital Camera Images’ın kısaltılmış halidir. Türkçeye çevirecek olursak DCIM Dijital Kamera Görüntüleri anlamına gelmektedir.

DCIM ne işe yarar? DCIM klasörleri, multimedya çekimleri yapmaya olanak sağlayan dijital kameraların hafıza kartlarında otomatik olarak oluşturulan klasörlerdir.

Canon, Nikon ve Olympus gibi çoğu dijital kamera üreticisi ve bazı akıllı telefonlar, çekilen fotoğrafları depolamak için DCIM klasörünü kullanırlar.

DCIM klasörü nedir?

DCIM klasörleri genellikle JPG formatındaki görüntülerden oluşur ancak, bazı durumlarda alt klasörleri veya dizin dosyalarını da içerebilmektedir. Klasörlerin içerisinde DSC_0001.THM veya .thm gibi meta veri dosyalarıyla da karşılaşılabilmektedir.

DCIM nedir? Nasıl silinir veya nasıl geri alınır?

DCIM klasöründe Başka veriler depolanabilir mi? Tüm dijital görüntüler otomatik olarak DCIM klasöründe depolanır. Depolanan fotoğrafları görüntüleme problemleriyle karşılaşmamak ve hatalarla karşılaşmamak için bu klasöre başka dosyalar kaydetmemek gerekir.

Farklı dosyalar kaydedildiğinde fotoğraf makinesinin kendi içerisinde bulunan fotoğrafları tanımamasına neden olabilmektedir.

Her Dijital kamera hafıza kartında DCIM klasörü bulunması ne fayda sağlar?

DCIM klasörü nedir? Özellikle iPhone telefonda DCIM klasörleri, çekilen görüntülerin belirli bir yerde toplanıp depolanmasını ve arandığında kolayca ulaşılmasını sağlar.

Çekilen resimler üzerinde değişiklik veya düzenleme yapılmak istendiğinde, kullanılan görüntü düzenleme programları vardır. Bu programlar, bilgisayara bağlanan ortam aygıtları içerisinde direkt olarak DCIM klasörünü arar ve gerekli görüntülere ulaşır.

Bu sayede kullanılan yazılım hızlı bir şekilde taramayı tamamladığı gibi, aynı zamanda dışarıdan harici olarak yapılan bağlantılardan gelen medyalar ile kendi içerisinde oluşturulan medyaları ayırt edebilmektedir.

DCIM klasörü silindi geri alma ve DCIM klasörü silindi geri getirme gibi sorular geliyor. Bu klasör silindiğinde tekrar otomatik olarak geri gelir. Ama içerisindekiler silinerek. Yani boş bir halde. Eğer önemli resimleriniz varsa silinen fotoğrafları geri getirmek için veri kurtarma programları kullanılabilir. Aşağıda bazıları için örnek haberler yayınladık.


Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2018, 16:41

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir