Device Cansus web kameranıza erişmeye çalışıyor

blank

Eset internet security antivirüs programı bilgisayarlarda sürekli "Bir uygulama Device Cansus web kameranıza erişmeye çalışıyor" ne demek, ne işe yarıyor ve nasıl engellenir?

teknik destek

Device Cansus nedir ve Device Cansus ne işe yarar? Eset antivirüs programı yüklü Windows 7 veya Windows 10 bilgisayarda sık sık “bir uygulama Device Cansus web kameranıza erişmeye çalışıyor” ne demek istiyor kısaca açıklayalım. Virüs programı bir uygulamanın bilgisayarın kamerasını kullanmaya çalıştığını tespit ettiğinde bilgilendirmek için uyarıda bulunur. Bu genelde güvenlik sorunu olarak görülmez. Yani genelde virüs bulaştı anlamına gelmez.

Konun daha iyi anlaşılması için örnek olarak bilgisayarda Skype yüklü ve malum görüntülü görüşme yapılıyor doğal olarak kameraya erişim izni almaya çalışır. Ama yüklediğiniz bilinmeyen bazı programlarda casus yazılım görevi yapabilir. 

Device Cansus ne işe yarar

Device Cansus kamera erişimini engelleme

Device Cansus web kameranıza erişmeye çalışıyorDevice Cansus virüs mü? Microsoft Windows 10’da donanım kullanımıyla ilgili erişim bilgisi veya hataların bildirimini yapan bir hizmetten biri Device Census. Bu işlem web kamerayı kullanımla ilgili veri toplamayı bildirir.

Device Cansus web kameranıza erişmeye çalışıyor kapatma: Device Cansus kapatmak için daha doğrusu kameraya erişimi kapatmak için aşağıdaki adımları yapınız. Bu işlemden sonra artık kameraya erişim yapılamayacak. İstediğiniz zaman istedğiniz uygulamanın kameraya erişimini sağlayabilirsiniz. Örnek Skype’ nin…

Device Cansus kamera erişimini kapatma bölümü Windows ayarlarından yapılmakta. Bunun için “Ayarlar” / “Gizlilik” / “Kamere” ve buradan istediğinizi açıp kapatabilir veya tüm uygulamaların erişimini engelleyebilirsiniz. Resimli anlatımdan da bakabilirsiniz.

İsteyen antivirüs programından da ilgili bildirimi kapatabilir. Ama en iyi yöntem yukarıdaki. İsterseniz kullandığınız uygulamalar dışındakilere erişimi kapatabilirsiniz.

Device Cansus nedirDevice Cansus kamera erişimini engellemeDevice Cansus engellemekDevice Cansus kapatma

Ek bilgi olarak Device Cansus web kameranıza erişmeye çalışıyor Kaspersky virüs programında da aynı uyarı verebilmekte.


Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2018, 13:40

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!