Doğalgaz kalorifer petek bağlantısı nasıl olmalı

Doğalgaz petek bağlantısı nasıl olmalı

Kalorifer petek bağlantısı nasıl olmalı sorusu esasında ısınma için önemli bir sorudur. Yanlış bağlantı ısıyı düşüreceği gibi peteğin her tarafının ısınmamasına neden olacak.

Andronova

Bir çok evde doğalgaz petek kurulumu yanlış yapılıyor. Özellikle eski kurulumların çoğu bu şekilde. normalde çalışmalarında soru yok ama ısı yetersiz kalmasına sebep olarak daha fazla yakıt tüketimine neden oluyor.

İçerikte, önce kalorifer petek bağlantısı nasıl olmalı sorusuna yanıt vereceğiz, sonra doğalgaz ve propan nedir bunlar yanıt bulacağız.

Kalorifer petek bağlantısı nasıl olmalı?

Kalorifer petek bağlantısı nasıl yapılır sorusuna yanıt için hem görsel hem örneklerle anlatıyoruz. Burada dikkat edeceğimiz husus, peteklerin genelinde ısınma yeterli mi ve peteğin tüm alanı ısınıyor mu?

Petek tamamen ısınıyor mu?

Peteğin tüm alanı ısınıyor mu bunun için yukarıdan aşağıya tüm alanı kontrol edelim. Özellikle vana alanı kontrol edilmeli. İki vanadan biri büyük ihtimal ılık olacak ve diğeri aşırı sıcak. Durum böyle ise, büyük ihtimal ya kombi petek sayısına göre yetersiz ya da vanalar doğru yere takılmamış.

Çoğunun evindeki peteklerin üstü sıcak altı soğuk oluyor. Bunun temeli kombinin yetersiz kalması, petek sayısının fazla olması veya petek vanaların doğru konumlandırılmaması.

Doğru kalorifer petek bağlantısı nasıl olmalı?

Peteklerdeki iki vanada aşağıda konumlandırılmalı. Biri sağ al, diğeri sol alt olmak üzere iki vanayı da peteğin altına bağlanmalı.

Mevcut olan peteklerde ya biri altta diğeri üste oluyor, ya her ikisi de üste oluyor ya da her ikisi altta. Bağlantıların çoğunda altlı üstlü ya da çapraz bağlantı görülmekte.

Petek bağlantısı resimli anlatımı aşağıya bırakıyoruz. Kısaca iki vanayı da altta bağlamanız gerekiyor. Tabi şart değil ama verim almak istiyorsanız bu şekilde bağlamanızı öneriyoruz. https://www.andronova.net

Dogalgaz kalorifer petek baglantisi nasil olmali 1
Doğalgaz kalorifer petek bağlantısı nasıl olmalı

Not: Bu bağlantı tipi, tahmini bazı petek modellerine göre değişkenlik gösterecektir. Belki çapraz olarak dizayn edilmiş dahi olacaktır. Peteğiniz hakkında genel bilgiyi ilgili yetkili servisinden alınız.

Sıkça sorulan sorular: Peteklerde sıcak su girişi nerede, Vanalar kalorifer peteğinin neresine bağlanmalı?

Doğalgaz nedir?

Ham petrol misali, doğal gaz da milyonlarca yıllar içerisinde oluşmuştur. Başlangıcı, büyük ve sığ denilen denizlerde yaşayan ve ölen bitkilerdir. Öldüklerinde diğer tortularla karışarak denizin tabanının dibine batmışlardır. Uzun yıllar geçesi ile, daha fazla bitki ve alg öldükçe daha fazla tortu ile karıştıkça, malzeme birikmiş oldu. O kadar yıl sonra, bitki maddesine kadar oluşan tüm bu sıcaklıktan ve de ağırlıktan oluşan basınç, fosil yakıtlara dönüşmüş oldu. Doğalgaz da dahil.

Doğal gaz, en büyüğü metan olan farklı bileşiklerden oluşur. Karada ve denizde çeşitli alanlarda bulunur – kaya katmanları arasındaki büyük çatlaklarda ve boşluklarda geleneksel doğal gaz; biraz kumtaşı ve diğer tortul kaya türlerinin bulunduğu küçük alanlarda; ham petrol içeren yataklarda ve kömür yataklarında oluşur.

Ham petrol gibi, doğal gazın da faydalı olabilmesi için işlenmesi gerekir. Topraktan çıkarıldıktan sonra, su buharı ve hidrojen olmayan karbonların çıkarıldığı ve NGL (doğal gaz sıvıları) olarak bilinenlerin çıkarıldığı ve ayrı satıldığı bir işleme tesisine gönderilir.

Propan ne demek?

Sıvılaştırılmış Petrol Gazı için LPG olarak da adlandırılan propan, bir evi ısıtmak için kullanılabilen başka bir fosil yakıt türüdür. Çıkarıldığı, basınç altında sıvılaştırıldığı ve basınçlı kaplarda depolandığı (tıpkı gaz ızgaranızı çalıştırmak için hırdavatçıdan aldığınız tanklar gibi) doğal gaz işleme ve petrol arıtma yoluyla üretilir. Propan kullanıldığında tekrar gaz halindeki bir buhara dönüşür.

Doğal gaz gibi, propan da kokusuzdur, bu nedenle sızıntı durumunda tespit edilebilmesi için bir koku eklenir.

Gaz ve propan nasıl çalışır?

Gaz veya propanla çalışan ürünler hemen hemen aynı şekilde çalışma mantığına sahiptir. Tüm ısıtma kaynağında olduğu gibi, termostatın hava sıcaklığı belli seviye altına düştüğünde bunu bildirdiğinde ısıtma döngüsü başlamış olur.

Gaz fırını, hava ve gazın karıştığı ve bir ateşleme kaynağı tarafından ateşlendiği yanma odası içermekte. Daha eski gaz fırınları, fırını ateşlemek için bir pilot ışık kullanırken, daha modern gaz fırınları, silikon nitrürden yapılmış “kızdırma çubuğu” olarak bilinen şeyi kullanır. Termostat ateşleme kaynağına sinyal verdiğinde, yanma odasındaki gaz ve hava yanar ve ısınmaya başlar.
Yanma odasının üzerinde bir ısı eşanjörü bulunur. Eşanjör, yanma odasından mümkün olduğu kadar çok ısıyı emer ve içindeki havayı ısıtır. Hava belirli bir sıcaklığa ulaştığında, bir elektrik motoru devreye giriyor ve sıcak havayı evin ısıtma kanallarına ve odalara taşıyan bir fanı çalıştırıyor.

Propanla ya da gazla çalışan kazanlar benzer şekilde çalışır, ancak havayı ısıtmak yerine suyu ısıtırlar. Isı eşanjörü, soğuk suyu taşıyan boruya bağlanıp, gazdan veya propandan ısı enerjisini alarak ve suyu tahmini 140 derece kadar ısıtmak için kullanır. Isıtılan su daha sonra radyatörler veya taban tahtaları boyunca hareket etmesi için gönderilir.

Doğalgaz kalorifer petek bağlantısı nasıl olmalı ve gaz ve propan ilişkisini anlattığımız konumuz umarız yararlı olmuştur.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın