E-Devlet şifresi artık sms ile alınabilecek

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Turkiye.gov.tr’ nin hizmeti olan e-Devlet üzerinden hesap açma ve şifre sıfırlama adımlarına da yeni içeriklerimizde yer vermeye devam edeceğiz. E-devlet şifresini nasıl alabilirim ve E-devlet şifresi Sms ile alınabiliyor mu ?

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

E-Devlet hizmeti

Andronova.net olarak uygulama incelemelerinize devam ediyoruz. Bu yazımızda T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan “e-Devlet Kapısı” uygulamasını ele alacağız. Android cihazınızla Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi web sitesi olan www.turkiye.gov.tr’deki pek çok hizmetten “e-Devlet Kapısı” uygulaması sayesinde faydalanabilirsiniz.

Google Play’den ücretsiz olarak indireceğiniz “e-Devlet Kapısı” uygulamasına “e-Devlet Şifresi ve Mobil İmza” olmak üzere iki farklı şekilde giriş yapılabiliyor. e-Devlet şifresi girişini seçtiğinizde T.C. kimlik numarası ve şifre bilgilerinizi girmeniz gerekecek. Eğer Avea ya da Turkcell abonesiyseniz Mobil İmza alanını seçerek de uygulamaya giriş yapabilirsiniz.

Not: Eğer e-Devlet şifreniz bulunmuyorsa PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek şifrenizi temin edebilirsiniz.

1
E-Devlet şifresi sms alma

Biz uygulamaya T.C. kimlik numarası ve şifre kullanarak “e-Devlet Şifresi” alanından giriş yaptık. Galaxy S5’in Ayarlar menüsünde olduğu gibi aşağı doğru aktıkça akan uzun bir liste karşımıza çıktı. Uygulama sayesinde yapabileceğimiz işlemlerin sayısı bir hayli fazla. Liste o kadar kabarık ki sanırım hizmetlerin tümünden ziyade önemli olanları sıralamak daha doğru olacaktır. Listenin tamamına buradan erişebilirsiniz.

e-Devlet Kapısı uygulaması sayesinde “Adli Sicil Kaydı Sorgulama, IMEI ve Mobil Hat sorgulama, Vergi Borcu Sorgulama, Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama, Araç Sorgulama, Maliye Bakanlığı e-Bordro Hizmeti, Askerlik Durum Belgesi Sorgulama, PTT Kayıtlı Gönderi Takibi, Aile Hekim Bilgisi Sorgulama, Trafik Poliçe Sorgulama, Emekli Aylık Bilgisi, Hizmet Dökümü, Bireysel Emeklilik İşlemleri, Tapu Bilgileri Sorgulama, Araç Yetki Belgesi Sorgulama, KYK Katkı ve Öğrenim Kredisi Sorgulama” işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
2
E-devlet şifresini unuttum

Uygulama giriş ekranında alt kısımda üç başlık görüyoruz. Bunlar; e-hizmetler, Bana Özel ve Çıkış. Giriş ekranda zaten “e-hizmetler bölümü ve alt başlıkları karşımıza çıkmıştı. “Bana Özel”  bölümde “Favoriler, Profilim ve Bize Ulaşın” başlıklarını görüyoruz. Favoriler seçeneğine sık kullandığınız hizmetlere daha hızlı erişebilirsiniz. Listenizi oluşturmak için “e-Hizmetler” bölümündeki yıldız simgesini kullanabilirsiniz. Favoriler bölümüne en fazla 25 hizmet eklenebildiğini hatırlatalım.

Profilim başlığında ise size ait Kimlik Bilgileri bulabilir, e-Devlet şifrenizi değiştirebilirsiniz. Profilim kısmında ayrıca güvenlik için şifrenizi en son değiştirdiğiniz tarihi de görebilirsiniz.

E-Devlet şifresini SMS ile alma

E- Devlet şifresi bilindiği gibi Ptt şubelerinden zarf içerisinde yazılı olarak sunuluyordu. Yeni gelecek olan düzenleme ile anlaşmalı operatörler üzerinden Sms ile kullanıcılara sunulacak.

E-devlet kapısının Twitter hesabından yapılan bu paylaşım ile e-devlet şifrelerini artık Sms ile de alınabilecek. Resmi bir açıklama henüz yapılmasa da Twitter üzerinden yapılan bu paylaşım bir çok vatandaşı sevindirdi. İlerleyen zamanlarda resmi olarak bir açıklama yapılması beklenirken. Bu şekilde şifrenin sms ile alınacak olması birçok vatandaşın hem sorununu çözecektir, hem de E-devlet kullanıcı sayısını artıracaktır. Şuan resmi olarak yaklaşık 29 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunan E-Devlet kapısının bu şekilde Sms ile işlem yapacak olması kullanıcı sayısını artıracak gibi görünüyor.

E-Devlet şifremi unuttum?

E-devlet şifresi pttye gitmeden nasıl alınır? Daha önce E-devlet kapısı şifrenizi aldıysanız ve daha sonrasında unuttuysanız. Ptt şubelerine gitmeden şifrenizi sıfırlamanız mümkün. Hesabınıza ait şifrenizi yeniden belirlemek için aşağıdaki linke tıklayarak T.C. kimlik bilgilerinizi kullanarak şifrenizi tekrar sıfırlayabilirsiniz ? Hesabını sıfırlamak için sizden iletişim bilgilerinizi eksiksiz olarak tamamlamış olmanız önemli.

E-Devlet şifrenizi sıfırlamak için  giris.turkiye.gov.tr/Giris/SifremiUnuttum

Şifrenizi sıfırlamak için kimlik bilgilerinizi eksiksiz olarak girmeniz ve daha önceki kullanımızda cep telefon numaranızı sisteme kaydetmiş olmanız gerekiyor. Mobil imza veya elektronik imza kullanıcısı iseniz bu bilgilerden herhangi biriyle de sisteme girip şifrenizi sıfırlamanız mümkün. Eğer internet bankacılığı kullanıyorsanız, E-devlet kapısına internet bankacılığı bilgilerinizi kullanarak giriş yaptığınızda da aynı şekilde şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

E-Devlet şifresini SMS ile almakla ilgili yazımız buraya kadar.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir