e-Okul’da Kayıtlı Öğrenci Sorgulanamaz Ne Demek

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

e-Okul’da kayıtlı öğrenci sorgulanamaz hatası alanlardan birisiyseniz, büyük ihtimal çocuğunuz 1.sınıfa yeni başlıyor ve bilgileri sistemde henüz yer almadı ya da güncel değil.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

İlk okula yeni kayıt olan çocuklar için adrese dayalı yerleştirme sistemi devreye alın. Bu da, siz okula gitmeseniz dahi, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından otomatik yerleşim sağlanmış oluyor.

Yukarıdaki uyarı, ilk kayıt sırasında bir çok velinin karşılaştığı bir sorun. Çocuğun okul numarası çıkıyor ama okulla ilgili ve öğretmenle ilgili herhangi bir bilgi ekrana düşüyor.

e-Okul’da Kayıtlı Öğrenci Sorgulanamaz Hatası

Eğitim kurumları öğrenci bilgilerini daha etkili ve verimli bir şekilde yönetebilmek amacıyla çeşitli dijital platformlar kullanmaktadır. Bunlardan biri de Türkiye’de yaygın olarak kullanılan e-Okul sistemidir. Ancak, bu sistemin öğrencilerin mahremiyetini koruma amacı taşıdığı unutulmamalıdır. Bu makalede, “e-Okul’da kayıtlı öğrenci sorgulanamaz” sorununa yönelik olası nedenlerden ve yapılması gereken şeylerden bahsedeceğiz.

İlk okula kayıtlarda, adrese dayalı yerleşim olduğundan dolayı bir çok veli çocuğunun bilgilerini ilgili sorgulama ekranından görememekte. Tarayıcı kullanarak ve uygulama ile ayrı ayrı sorgulama yaptıktan sonra, çocuğun bulunduğu okul yönetimine telefonla veya bizzat giderek gerekli bilgileri almanız gerekiyor. Merak etmeyin eğitime başlandığında ilgili bilgiler, bilgi sistemine kaydedilecektir.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
e Okulda kayitli ogrenci sorgulanamaz 2
e-Okul’da kayıtlı öğrenci sorgulanamaz

e-Okul Sistemi

e-Okul sistemi, öğrenci bilgilerini, notları, devamsızlık gibi hassas verileri içerir. Bu veriler, öğrencilerin kişisel ve akademik gelişimini yansıtan önemli bilgilerdir. Mahremiyetin korunması, öğrencilerin ve velilerin güvenliği açısından kritik bir öneme sahiptir. Verilerin izinsiz sorgulanması veya paylaşılması, öğrencilerin haklarını ve özel yaşamlarını ihlal edebilir.

e-Okul Sisteminin İşleyişi:

e-Okul sistemi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yönetilen bir dijital platformdur. Bu sistemde öğrenci ve velilere ait bilgiler, güvenlik amacıyla özel bir giriş ve kimlik doğrulama mekanizmasıyla korunur. Öğrenciler ve veliler, sisteme TC kimlik numaraları veya öğrenci numaraları ile giriş yaparlar. Bu sayede sadece ilgili kişiler, öğrencinin notları, devamsızlık durumu gibi bilgilere erişebilirler.

Öğrenci Mahremiyetinin Korunması:

  1. Giriş Kimlik Doğrulaması: e-Okul sistemine giriş, TC kimlik numarası veya öğrenci numarasıyla yapılır. Bu sayede sadece yetkili kişilerin sistemde gezinmesine izin verilir.
  2. Sınırlı Erişim: Sistem, öğrenci bilgilerine sınırlı ve yetkili kullanıcıların erişimini sağlar. Öğrenci ve veli, sadece kendi hesapları üzerinden ilgili bilgilere erişebilir.
  3. Veri Koruma Standartları: e-Okul, kişisel verilerin korunması için gereken güvenlik önlemlerini alır. Kişisel verilerin izinsiz erişime karşı korunması amaçlanır.
  4. Paylaşım Kontrolü: Öğrenci veya veli, bilgilerini istedikleri kişilerle paylaşıp paylaşmama konusunda kontrol sahibidir.

Sonraki konu: EBA beyaz ekranda kalıyor

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
1 İnceleme