Facebook bu sen miydin uyarısı

Andronova
By Andronova
3 Minimum Okuma

Facebook hesabımı açtığımda genellikle bu uygulamadan giriş yapmadığın için giriş yapanın sen olduğundan emin olmak istiyoruz sorunu çıkabiliyor. Hesabıma girilmiş olabilir. Facebook bu sen miydin yazısıyla karşılaşanlara önerimiz önce diğerlerinde çıkıyor mu araştırınız.

Sponsorlu reklam

Facebook’ a tarayıcıyla girdiğinizde ve kısa süre sonra uygulamadan açtığınızda böyle bir uyarı veriyorsa bilin ki bu kişi sizsiniz. Çoğunlukla başka il yazdığından kullanıcılar hesaplarına girildiğini düşünürler. Örnek resimde Elazıg olarak görülüyor ama farklı bir ilden girilmiştir. Bu sizi yanıtmasın. Operatör üzerinden internet erişimlerinde yakın olan illerden bağlantı yapılmış gibi görülebiliyor. 

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

İl bilgilerine takılmayınız. Ankara, Erzurum, Şanlıurfa veya İstanbul yazabilir ama siz Erzincan’ da olabilirsiniz. Operatörün bağlantı yapısına göre değişebilir ve yasal durumlarda net giriş yapılan yer mahkeme kararı ile öğrenilmekte.

Sponsorlu reklam

Facebook bu sen miydin için ne yapılır?

Diğerlerinde yaşanıyorsa vpn ile denenmesini öneriyoruz. Lakin bu ülkenizde yaşanıyorsa bir çözüm sunacaktır. Ama ağın bulunduğu yerde arıza çıkmışsa pek işe yarayacağını düşünmüyoruz.

  • Telefondan açtığınızda ve farklı bir cihazdan veya bilgisayardan girildiğinde şüpheli olarak uyarı verebilir.
  • Sürekli bağlantı yaptığınız internet harici bağlantı kullanıldığı zamanlarda da çıkabiliyor. Ama öncelikle aynı zamanlarda farklı bağlantılarla hesaplara ulaşılması gerekiyor.
  • Birden çok cihazda aynı hesabın kullanılması.
  • Bir şeyi aşırı tekrarlamanızda bir çok uyarıyla karşılaşabilirsiniz. Örnek peş peşe yapmış olduğunuz takipler.
  • VPN kullananların çoğunda uyarı verebilir.
  • Şüpheli davranışlarda mesaj dışında kilit ekrana gelebilir. 
  • Uzun zaman girmediğiniz hesap ise sizi bir tehlike olarak görebilir.

Böyle bir ekranla karşılaşanların endişelenmeden en son yaptığı şeyleri düşünmesi önerilir. Önlem olarak şifre değiştirme, ek güvenlik seçeneklerinin incelenmesi ve ek seçeneklerin açılması gibi önlemler alınabilir. 

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Çözümde dikkat edilecekler

Kendinizden emin senin bunu ben yapmadım ile gerekli kontrollerin ve önerilerin çıkmasını düşünebilirsiniz. Eğer cihaz bilgisi doğru (iPhone, Samsung) ise ve yakın farklı girişler yaptıysanız siz olacaksınız.

Problem olma olasılığı düşünülerek eğer sık böyle uyarılar geliyorsa profilin ve gerekli ayarların incelenmesini önermekteyiz. Numara ve mail ekli olması gibi iki aşamalı güvenliklerden yararlanın. 

Başka şehirden hesabıma girilmiş hesabım çalınmış olabilir mi sorusuna cevağ vermeye çalıştık. Önlem alırken yapılan işlemler ve kullanılan cihazın güvenliğinden emin olalım.

Sorunun sık gelmesi sebebi ile kullanılan cihazlardan çıkış yapınız ve bir cihazla belli bir süre kullanılsın duruma göre Facebook’ un sorun bildirim seçeneği kullanılacak.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Pek görmesek de, girişlerde geçici süreliğine yasaklamalar uygulanabiliyor. Lakin bilgisayar kullanarak profilinizde bir kaç şeyin değiştirilmesi denemesi yapılması gerekiyor. Engellemelerde burada bir şeyin yapılması engellenir. Bu sistem arızalarında da aynı şekildedir.

Facebook bu sen miydin uyarısı
Facebook bu sen miydin uyarısı

Bunu yaptım demenize rağmen erişiminiz engellenmişse, denemeyi o an bırakıp daha önce kullanmadığınız internet ve telefondan giriş yapmanızı önerebiliriz. Sonrasında ise aynı şekilde devam eden uyarılarda dokunmadan günün bitmesini bekleyebilirsiniz.

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak