Facebook Canlı Yayında Kişi Engelleme İzleyici Engellemek

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Facebook canlı yayında kişi engelleme / izleyici engelleme nasıl yapılır kısa bir şekilde adımlarını sizlere anlattık.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Facebook canlı yayında kişi engelleme işlemi aynı zamanda izleyici yorum engellemek içinde kullanılabilir. Sosyal ağlarla alakalı sıkıntılarda sitemizde çok sayıda içerikle yardımcı olmaya çalışıyoruz. Her ne kadar çok sık yorum gelse de çoğunun cevabı içeriğin içerisinde bulunmakta.

Telefondan (Phone’ dan yaparken bir kaç kez hata aldık ama internet bağlantısını değiştirerek çözdük) Facebook uygulamasını açınız. Facebook hesabınızdan Zaman Tüneli, Haber Kaynağı veya Facebook sayfanıza tıklayınız. Yayınla yazısına dokunup bir açıklama girip canlı yayına geç seçeneğine dokununuz. Yayını durdurmak için bitir yazısına dokunun.

Yayın şuan için 90 dakikadan fazla olamaz. Ama kısa süre sonra 24 saat canlı yayın yapılabilecek.  Yayınınız bittiği zaman canlı yayın videosu zaman tünelinizde kalır. 

Facebook Canlı Yayında Kişi Engelleme

Facebook canlı yayınlar, kullanıcıların anlık etkileşimde bulunmalarını ve içerik oluşturucularla bağlantı kurmalarını sağlayan güçlü bir özelliktir. Ancak, bazen canlı yayınlar sırasında istenmeyen kişilerle karşılaşabilirsiniz. Bu durumda, Facebook’un sunduğu kişi engelleme özelliğini kullanarak canlı yayınlarınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz. Bu makalede, Facebook canlı yayında kişi engelleme adımlarını ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

1. Facebook Canlı Yayın Başlatma:

 1. Mobil Cihaz Kullanımı: Facebook mobil uygulamasını açın ve sayfanızın üst kısmındaki “Canlı” butonuna tıklayarak canlı yayını başlatın.
 2. Bilgisayar Kullanımı: Bilgisayarınızdan tarayıcı üzerinden Facebook’a giriş yapın. Sayfanızın üst kısmında bulunan “Canlı Video” seçeneğine tıklayarak canlı yayını başlatın.

2. Canlı Yayın Sırasında Kişi Engelleme:

 1. Yorumları İnceleme: Canlı yayın sırasında ekranda gördüğünüz yorumları inceleyin. İstenmeyen bir kullanıcıyı tespit ettiğinizde, o kişinin yorumlarına odaklanın.
 2. Kişiyi Seçme: İstenmeyen kişinin yorumunu bulduktan sonra, sağ tarafında bulunan üç noktalı menü simgesine tıklayın. Bu simge genellikle yorumun hemen yanında bulunur.
 3. “Kişiyi Engelle” Seçeneğine Tıklayın: Açılan menüde genellikle “Kişiyi Engelle” veya benzer bir seçeneği bulun. Bu seçeneğe tıkladığınızda, o kişi canlı yayınınızda engellenmiş olacaktır.

3. Kişi Engelleme Sonuçları:

 1. Canlı Yayın Süresince Etkili: Kişi engelleme işlemi, canlı yayın sırasında etkili olacaktır. Engellenen kişi, canlı yayınınızda artık yorum yapamayacak veya diğer etkileşimleri gerçekleştiremeyecektir.
 2. Genel Engelleme Etkisi: Engellenen kişi, sadece canlı yayın sırasında değil, genel olarak profilinizi ziyaret ettiğinde ve diğer etkileşimlerde bulunduğunda da engelli olacaktır.

4. Kişi Engelleme İpuçları:

 1. Dikkatlice Seçin: Kişi engelleme kararı alırken dikkatli olun. Engellenen kişi, canlı yayınlarınıza artık katılamayacak ve etkileşimde bulunamayacaktır.
 2. Engeli Kaldırma İmkanı: Engellenen kişiyle tekrar iletişim kurmaya karar verirseniz, Facebook’un ayarlar menüsünden engeli kaldırabilirsiniz.
 3. Yorum Kontrolü: Canlı yayınlar sırasında yorumları düzenli olarak kontrol edin ve istenmeyen kişileri hızlı bir şekilde engelleyin.
 4. Güvenlik ve Gizlilik Ayarları: Genel güvenlik ve gizlilik ayarlarınızı düzenleyerek, profilinizi daha güvenli hale getirebilir ve istenmeyen etkileşimleri sınırlayabilirsiniz.

Facebook Canlı Yayında Kişi Engelleme

Yayında bir izleyiciyi engellemek istiyorsanız, yorum yapan kişinin yorumu yanında yer alan profil simgesine dokunup “Engelle” seçeneğine dokununuz. Aynı şekilde engelleme yaptığınız kişinin engellemesini kaldırabilirsiniz. 

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

İşlem esası normal hesap engelleme olarak gerçekleştirmekte. Ayrıntılı işlem şöyle;

 • Uygulamayı açıyorsunuz ve alttaki çizgiyle devam ediliyor,
 • Ayarlar ve gizlilik yazısının üstüne dokunup devam edin,
 • Engelle kısmından işlem yapınız.
Facebook canlı yayında kişi engelleme izleyici engellemek
Facebook canlı yayında kişi engelleme izleyici engellemek

Engelleme hatası alırsanız oturumu kapatıp tekrar hesap girişi yapıp yeniden deneyiniz. Birde başka cihazlardan deneyebilirsiniz. İnternette kısıtlı profilde kullanılıyorsa bunun açılması adına hizmet aldığınız yerle görüşmeniz gerekiyor.

Facebook Kişi Engel Sorunu

Herhangi bir sebepten bir problem yaşıyorsanız daha önce bildirimle alakalı haberimizi yazı sonunda öneriler alanına ekledik. İçeriğinde çok sayıda bildirime yer verdik. Lakin gerçekte bir durum var mıdır diyerek araştırma yapılmasını öneriyoruz. Sonrasında başka cihazlardan, hesaplardan ve profilde bir şeyleri değiştirebiliyor musunuz diye kontrol etmenizi önermekteyiz.

Kullanıcı engeli yapılamadığında uygulayacağınız adımlar şunlardır:

 • İşlemde herhangi bir hata metni ekrana geliyor ise, metine göre uygulamanız gereken adımlarda değişiklik yapılması gerekecek.
 • Anlık veya gün içerisinde herhangi bir olumsuz bir şeyler var mı diyerek araştırma yapın.
 • Çok sık yaptığınız şeyler varsa bir süre hesabı kullanmayı bırakın.
 • Uygulama tarafında sıkıntı olma olasılığı için başka telefonla deneyin. Sonrasında eğer cihazınızdan kaynaklı ise, uygulamayı kaldırın ve yeniden kurun. Baktınız aynısı devam ediyor o zamanda uygulamanın daha eski sürümlerini deneyin.

Facebook Kişi Engeli Neden Yapamıyorum?

 • Maddeler halinde yazmak isteriz ama daha kısa örneklerle anlatmak daha mantıklı olacağını düşünüyoruz.
 • Şu olasılıkları gözden geçirin:
 • Hesap sahiplerinin kullandıkları cihazda bir problem oluşması ya da cihazın ağ tarafından kısıtlanması.
 • Kişinin çok sık aynı şeyi sürekli yapmasından dolayı işlem yasağı uygulanması.
 • Güne özel bir sorun çıkma olasılığı. Bu bölgeselde yaşanma olasılığı da var.
 • Şüpheli görülen hesaplara yönelik yaptırımlar.
 • Topluluk kurallarına uymayan hesaplara yönelik ceza.
image 4
Facebook canlı yayında kişi engelleme
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir