Facebook Hesabınız Kapatıldı Kimlik İstiyor Çözümü

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Facebook’ ta başka birisinin eline geçme ihtimali nedeniyle hesabınızı kilitledik ne demek? Kimlik doğrulaması yapmamı istiyor kimliğimi göndermeli miyim?

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Hesap kilitlendikten sonra kimlik göndermemi istiyor ne yapmalıyım diyen arada bir kullanıcıyla karşılaşıyoruz. Kimlikte hangi bilgiler isteniliyor ve hangi bilgiler gizlenecek gerekli açıklama yazımıda bulacaksınız. 

Şüpheli bir aktivite fark edildiğinden önlem almak için hesap ya askıya alınır ya da kilitlenir. Örnek bunla karşılaştığımız oluyor hesap bilgilerini değiştirdikten sonra hesap kilitlenir ve kimlik talep edilir.

Hangi bilgiler gizlenebilir?

 • T.C kimlik numarasının
 • Nüfus cüzdanı seri numarasının
 • Anne ve baba bilgileri gizlenebilir

Ad bilgisi, fotoğraf ve doğum tarihi görülmesi gerekiyor.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Facebook tarafından hesabınız kilitlendi ya da hesabınız kapatıldı (geçici kapatma – askıya alma) uyarısı aldıysanız ve nedeni e-posta hesabınıza gönderilmemişse aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Yukarıdaki durum başınıza geldiyse aşağıdaki adımları uygulamadan önce farklı bir yerden ve bilgisayardan hesabınıza giriş yapmayı deneyiniz.

Facebook Hesabınız Kapatıldı Sorunu

Facebook hesabınız kapatıldı uyarısı aldığınız için üzgünüz. Hesabınızın neden kapatıldığı konusunda size daha fazla bilgi vermek isteriz. Lütfen şu adımları izleyerek konuyu daha detaylı inceleyebiliriz:

 1. Hesabınızı neden kapatıldığına dair herhangi bir bildirim aldınız mı? Eğer varsa, lütfen bu bildirimi paylaşın.
 2. Hesabınızı son kullanım tarihine kadar ne kadar süreyle kullanabildiniz? Aktiflik durumunuzu açıklayan herhangi bir e-posta veya bildirim aldınız mı?
 3. Son dönemde hesabınızı güvenlik nedenleriyle korumak için hangi önlemleri aldınız?

Facebook’ a Kimlik Nasıl Gönderilir?

Eğer kimlik göndermek ekrana gönderme seçeneği gelmediyse, kimlik gönderme için gerekli bağlantı facebook.com/help/contact/183000765122339 dan yararlanabilirsiniz.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Normal’ de Facebook hesap kapattığınızda (askıya aldığında) veya hesabı kilitlediğinde çözüm için ekrana yönlendirme adımlarını getirir. Eğer bu adımlar gelmesi ise yukarıdaki başvuru formunu gönderdiğinizde size geri dönüş yapacaktır. Eğer 3-4 gün içerisinde geri dönüş yapılmazsa, hesabınız çalınmış gibi başvuru yapınız. facebook.com/hacked

Facebook, bazen yoğunluğa göre geç dönüş yapabiliyor. Bazende başvuru gözden kaçabiliyor. Bundan dolayı birden fazla aralıkla başvuru yapabilirsiniz.

Kimlik Gönderme Sorunu

Kimliğinizi gönderirken oluşan problemlerin genelindeki sorun ya sürekli kullanıcının deneme yapması ya da işlem yaptığı sistemlerle alakalı olması. Tabi hesaba uygulanan bir yaptırım söz konusu ise o zamanda engel uygulanmış olasılığını düşünürüz.

Gönderimlerde bilgisayardan ayrı ayrı tarayıcılarla işlem yapılmasını öneriyoruz. Çok sık gönderim denemesi yapanların bir kaç saat veya o gün beklemesi gerekir.

Facebook Hesabınız Kapatıldı Kimlik Neden İstiyor?

Facebook neden kimlik istiyor sorusunun yanıtını yukarıda verdik. Gerçekte hesap sizin mi ve çalınmış olma ihtimaline karşı alınan bir önlem.

Çoğunlukla iki nedenden kilitlenme durumu çıkar. Bunlar:

 1. Biri hesabınızı çalmak için gerçekleşen işlemlerden dolayı.
 2. Diğeri ise şüpheli olarak görülen hareketler nedeniyle.

 Yani örnek farklı bir yerden, farklı bir IP adresiden hesabınıza giriş yaptıysanız ve sık sık giriş yapıp çıkış yapıyorsanız güvenlik nedeniyle hesabınız kilitlenebilir.

Hesabım başkasının eline mi geçti düşüncesi sizi tedirgin edebilir. Bu uyarıda da kimlik ekran görüntüsünü istiyebiliyor. Bazende şifreyi değiştirip e-posta ile sıfırlama yapmanızı istiyebiliyor. 

İşlem çoğunlukla bir ekran açılır ve size bir seçenek sunarlar. Normal şartlarda bu işlem bu şekilde yapılmakta. Olursa böyle bir bölüm açılmazsa o zaman aşağıdaki bağlantıyla devam edin. Birde yazı sonunda ilişkili haberimize girip diğer bağlantılara bakınız.

Kimlik ekran görüntüsünde hangi bilgilerin görülmesi gerektiği konusundaki bilgiler ise;

 • Kimlik doğrulamasında göndereceğiniz kimlikte yer alan fotoğrafınız, ad ve soyadınız ve doğum tarihiniz görülmesi gerekiyor. Diğer bilgileri gizleyebilirsiniz.
 • Kimlik istemeyle ilgili facebook.com/help/159096464162185?ref=cr  
 • Doğrulamada sıkıntı yaşayanlar için önemli bir bağlantı facebook.com/help/contact/283958118330524
Facebook hesabınız kapatıldı kimlik istiyor çözümü
Facebook hesabınız kapatıldı kimlik istiyor çözümü

Eğer işlemleri yaparken uyarı veriyorsa farklı internet ve duruma göre cihazla da test ediniz. Çok sık bir şeyleri denediğinizde sizi tehdit olarak görüp ve algıya göre bir derecelendirme sınıfına sokabiliyor.

media 9981
Facebook kimlik istiyor ne yapmalıyım

Facebook hesabınız kapatıldı kimlik istiyor şikayetlerinde yukarıdaki bağlantı genelde doğrulama alanı açılmadığında kullanılır.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir