Facebook Messenger Uygulamasında Bilinmesi Gerekenler

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Facebook, iOS ve Android Platformu için geçtiğimiz ay sonunda “Messenger” adı altında bir uygulama yayınladı (Aslında 2011’den bu yana var olan uygulama yeni özellikleri ve güncellemesi ile zorunlu hale geldi). Özellikle Android cihazlarda bir süre için bu uygulamadan kaçınmak (yüklemeden Facebook iletileri alıp, ileti gönderebilmek) mümkün iken Ağustos ayı içerisinde hemen hemen tüm cihazlarda Facebook’tan mesaj alıp mesaj atabilmek, eski mesajları okuyabilmek için bu uygulamanın indirilmesi zorunlu hale getirildi.

Andronova

Android cihazlarda 9.0.0.15.17 sürümlü Messenger uygulaması telefon hafızasında ham olarak 24.64MB yer tutarken telefonuma indirdiğim 2 haftalık süre içerisinde 11.21mb veri (data) depoladığını tespit ettim. Şuanda cihazımda 36.06MB yer tutuyor.

Facebook Messenger Uygulamasında Bilinmesi Gerekenler

FB

Messenger uygulamasının Android cihazlarda erişim listesini kendi mobil telefonumdan iletiyorum:

1- Telefon numaralarını doğrudan arama, telefon durumu ve ID’sini okuma,

2-MMS alma, SMS gönderme, SMS veya MMS düzenleme, SSM veya MMS okuma,

3- Resim ve video çekebilme,

4- Ses kaydetme,

5- Genel konum ve hassas konum (GPS) ulaşma,

6- Arama kayıtlarına ulaşma ve kişi bilgilerini okuma,

7- Profil verilerinizi okuma,

8- USB depolama birimi içeriğine ulaşma, değiştirme, silme,

9- Ağ bağlantısını değiştirme, ağ durumunu izleme, erişimiçi dosyaları bildirim olmaksızın indirme, İnternet’ten veri alma, tam İnternet erişimi, kablosuz ağ durumunu görüntüleme,

10- Sistem düzeyinde alarmları görüntüleme,

11- Telefonun uyku moduna geçmesini önleme, titreşim cihazını kontrol etme,

12- Ses ayarlarını değiştirme,

13- Senkronizasyon ayarlarını okuma.

Belirli veya belirlenebilir bir kişiye ait tüm veriler kişisel veri niteliğindedir. Facebook’un kişisel verileri depolayarak reklam şirketleri ve bazı devletlerin istihbarat birimleriyle paylaştığını biliyoruz. Facebook’un yeni geliştirdiği ve Facebook’un mesajlaşma özelliğini mobil cihazlarda kullanmak isteyen tüm kullanıcılara zorunlu hale getirdiği uygulaması ile yalnızca Facebook üzerindeki hareketlerimiz değil mobil cihaz ile yaptığımız pek çok hareketimiz(rehber kayıtları, konum bilgileri, galeri vb.), özel mesajlaşmamız ve hatta mobil cihazın yakınlarında yaptığımız konuşmalarımız dahi takip edilebilir hale gelmektedir. Bedava uygulamaların hemen hemen tamamı aslında ¨bedava¨ adı altında kişisel verilerimizi depolayarak ve bunları pazarlayarak kâr elde etmektedir.

(Facebook’un  çoğu kullanıcı için ¨bedava¨ ve bazı yeni kullanıcılar içinse 0.99$’lık bir uygulama olan Whatsapp’i neden 19 milyar Dolar vererek satın aldığını düşünün lütfen:) Facebook Messenger’da aynı sistemle çalışır. Bu nedenle uygulamayı indirirken iki kez düşünmenizi tavsiye ederim.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın