Google, 1 Milyar Dolar Karşılığında WhatsApp’ı Satın Alabilir!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Geçtiğimiz yıl en çok satın alım işlemi gerçekleştiren şirketler arasında yer alan Google, yeni yılda da ses getirecek bir alım işlemi gerçekleştirebilir. Endüstri kaynaklarınca elde edilen bilgiler neticesinde, arama motoru devinin platformlar arası çapraz mesajlaşma olanağı sunan WhatsApp’ı satın almak için bir aydır yoğun mesai harcadığı konuşuluyor. İkili arasında pazarlıkların devam ettiği ve WhatsApp cephesinde 1 milyar dolarlık bir rakamın telaffuz edildiği belirtiliyor. Benzer bir rakamın Instagram’ın Facebook tarafından satın alınması sürecinde karşımıza çıktığını hatırlatalım.

Andronova

iOS platformunda yer alan e-posta işlemcisi Sparrow’u temmuz ayında 25 milyon dolara satın alan Google’ın, dünya genelinde oldukça popüler olan ve mobil işletim sistemlerinin tümünde yer alan WhatsApp’ı satın alarak neyi amaçladığı merak konusu. İddiaya göre Google, tüm mesajlaşma servislerini Babble adında bir ortak platformda toplamı hedefliyor. Söz konusu çalışma için ise WhatsApp önemli bir ayağı oluşturuyor.

Android ve İOS’un en çok indirilen uygulamalarından biri olan WhatsApp’ın hali hazırda 200 milyondan fazla kişi tarafından kullanıldığı bildiriliyor. Günlük mesaj adeti ise milyarları buluyor. 3G ya da Wi-Fi bağantısına ihtiyaç duyan uygulama, iOS cephesinde ücretliyken, Android platformunda ise ilk yıldan sonra sadece 1 dolarlık bir ücrete tabi tutuluyor.

Mobil cihazlarda SMS için kontör ya da para harcamanın önüne geçen WhatsApp, özellikle gençler arasında oldukça popüler. Uygun fiyatlı internet paketleri ya da Wi-Fi bağlantısının olduğu her noktada ücretsiz mesaja olanak sağlayan uygulama deyim yerindeyse SMS katili olarak adlandırılıyor. WhatsApp ve benzer uygulamalar sayesinde operatörler uygun yapıda SMS paketleri hazırlamalarına rağmen, SMS noktasında zarar etmekten geri durmuyor.

kaynak: PhoneArena

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın